MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczna historia poznańskiej świątyni. Wyjątkowy obiekt popada w ruinę. Co stało się z Nową Synagogą w Poznaniu?

Kinga Wolas
Codziennie mijają ją tysiące osób, ale mało kto jeszcze zwraca na nią uwagę. Nowa Synagoga w Poznaniu, mieszkańcom miasta znana jako pływalnia na Wronieckiej, popada w ruinę. Po wspaniałych wnętrzach niewiele zostało - są tylko odrapane ściany, rdza i mnóstwo śmieci. Aż przykro patrzeć, jaka jest zaniedbana.Zobaczcie, jak teraz wygląda w środku poznańska synagoga i poznajcie jej smutną historię--->Zobacz też: Piękny pałac myśliwski popada w ruinę. Unikatowy zabytek jest w coraz gorszym stanie. Zobacz, jak obecnie wygląda
Codziennie mijają ją tysiące osób, ale mało kto jeszcze zwraca na nią uwagę. Nowa Synagoga w Poznaniu, mieszkańcom miasta znana jako pływalnia na Wronieckiej, popada w ruinę. Po wspaniałych wnętrzach niewiele zostało - są tylko odrapane ściany, rdza i mnóstwo śmieci. Aż przykro patrzeć, jaka jest zaniedbana.Zobaczcie, jak teraz wygląda w środku poznańska synagoga i poznajcie jej smutną historię--->Zobacz też: Piękny pałac myśliwski popada w ruinę. Unikatowy zabytek jest w coraz gorszym stanie. Zobacz, jak obecnie wygląda Robert Woźniak
Zniszczone przez Niemców wspaniałe wnętrza i charakterystyczna kopuła odeszły w zapomnienie. Po dawnym blasku Nowej Synagogi w Poznaniu już prawie nic nie zostało. Mieszkańcy miasta znają ją przede wszystkim jako pływalnię na Wronieckiej. Od czasu jej zamknięcia, budynek popada w ruinę. Odrapane ściany, rdza i mnóstwo śmieci - zobaczcie, jak teraz wygląda w środku i poznajcie tragiczną historię poznańskiej synagogi.

Nowa Synagoga w Poznaniu czyli... pływalnia przy Wronieckiej. Dawna perła architektoniczna niszczeje

Codziennie mijają ją tysiące osób, ale mało kto jeszcze zwraca na nią uwagę. Budynek na rogu ulic Wronieckiej i Stawnej w Poznaniu, przy Skwerze Rabina Akiwy Egera, kiedyś był prawdziwą perłą architektoniczną. Piękna synagoga, wzniesiona na planie krzyża równoramiennego, zwieńczona była kopułą pokrytą miedzianą blachą, po której teraz nie ma już śladu. Zachwycała bogato zdobionymi wnętrzami. Uroczyste otwarcie nastąpiło 5 września 1907 roku. Budowa kosztowało ponad 850 tys. marek.

Czytaj też: Dramatyczna historia wspaniałego hotelu. Kiedyś był wizytówką miasta, dziś to prawie ruina. Jak teraz wygląda hotel Mieszko w Gnieźnie?

Smutne losy poznańskiej synagogi sprawiły, że teraz wielu mieszkańców stolicy Wielkopolski kojarzy ten budynek przede wszystkim z pływalnią. Ostatnie modlitwy odbyły się w niej 9 września 1939 roku. W czasie okupacji straciła swój sakralny charakter. Została przebudowana na kryty basen i ośrodek rehabilitacyjny dla żołnierzy Wehrmachtu. Obiekt zdewastowano - usunięto wszystkie gwiazdy Dawida, zniszczono wnętrze, rozebrano kopuły i uproszczono bryłę. Hitlerowcom tak bardzo zależało na zbezczeszczeniu synagogi, że nawet zmieniono wszystkie otwory drzwiowe i okienne. Wspaniała budowla utraciła cały swój blask.

Po II wojnie światowej dawna synagoga nie odzyskała już swojego wcześniejszego charakteru. Została wyremontowana i choć w 2002 roku wróciła w ręce Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej, aż do 2011 roku funkcjonowała jako miejska pływalnia. Ostatecznie została zamknięta i od tego czasu niewiele się w niej dzieje, a wspaniały niegdyś budynek coraz bardziej popada w ruinę.

Spór o synagogę w Poznaniu. Co w niej powstanie?

Co jakiś czas pojawiały i pojawiają się informacje o pomysłach na zagospodarowanie budynku Nowej Synagogi. Przywrócenie jej w pełni sakralnego charakteru nie wchodziło w grę, bo społeczność żydowska w Poznaniu była po prostu zbyt mała. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP chciał utworzyć w niej Centrum Judaizmu i Dialogu, a ambitny projekt obejmował m.in. budowę nowej, tym razem szklanej kopuły. Jego realizacja miała jednak kosztować 50 milionów zł.

W 2010 roku pojawił się kolejny pomysł - w synagodze miałby powstać hotel z małą częścią modlitewną. Inne źródła mówiły o utworzeniu równocześnie hotelu, Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski i Miejsca Sprawiedliwych wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej. Ostatecznie jeszcze przed pandemią budynek sprzedano warszawskiej spółce Omers.

Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja teraz jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię

Przez lata pojawił się nawet pomysł wykupienia synagogi przez miasto, żeby ją potem... wyburzyć. Wywołał on jednak duże kontrowersje i protesty nie tylko społeczności żydowskiej, ale też władz miasta i historyków.

Dawna synagoga czyli pływalnia przy Wronieckiej. Poznańska świątynia popada w ruinę. Zobaczcie zdjęcia ze środka:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Opuszczony szpital psychiatryczny pod Poznaniem od lat przyciąga osoby żądne wrażeń. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tragicznej historii tego miejsca. Kliknij tutaj, przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->Zobacz też: Restauracja-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularny zajazd "Pod Kaczorem" to dziś ruina. Poznajcie jego tajemniczą historię

Opuszczony szpital psychiatryczny pod Poznaniem kryje przera...

Codziennie mijają ją tysiące osób, ale mało kto jeszcze zwraca na nią uwagę. Nowa Synagoga w Poznaniu, mieszkańcom miasta znana jako pływalnia na Wronieckiej, popada w ruinę. Po wspaniałych wnętrzach niewiele zostało - są tylko odrapane ściany, rdza i mnóstwo śmieci. Aż przykro patrzeć, jaka jest zaniedbana.Zobaczcie, jak teraz wygląda w środku poznańska synagoga i poznajcie jej smutną historię--->Zobacz też: Piękny pałac myśliwski popada w ruinę. Unikatowy zabytek jest w coraz gorszym stanie. Zobacz, jak obecnie wygląda

Tragiczna historia poznańskiej świątyni. Wyjątkowy obiekt po...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski