Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transatlantyk: Koncert Yoko Ono i Thurstona Moore'a już w środę

Kamil Babacz, Marek Zaradniak
Dla fanów Beatlesów jest tylko wiedźmą, która zniszczyła ich ukochany zespół. Jednak Yoko Ono, gwiazda Transatlantyku, to legenda awangardy.

Yoko Ono przyjedzie do Poznania już we wtorek wieczorem.
Dla jednych pierwsza wiedźma popkultury, dla innych - legenda awangardy. Yoko Ono zawsze wzbudzała ogromne emocje.
Nie znoszą ją oczywiście fani Beatlesów, obwiniając Yoko o rozpad ich ukochanego zespołu. Część jednak twierdzi, że to jej Lennon zawdzięcza swój duchowy rozwój i życiowe szczęście. Z drugiej strony, zanim Ono poznała Johna Lennona, współpracowała już z takimi gigantami jak John Cage czy Robert Rauschenberg. Sama jest legendą światowej awangardy.

Związana była ze słynną grupą artystyczną Fluxus, zajmującą się muzyką eksperymentalną, poezją konkretną czy happeningami, która mocno wpłynęła na rozwój tych dziedzin sztuki. Jej performance "Cut Piece", polegający na zaproszeniu widzów do obcinania ubrania artystki albo akcja "Deptanie obrazów" (jej uczestnicy deptali czyste płótna, tworząc w ten sposób nowe dzieła) są uznawane za klasyczne przykłady sztuki współczesnej.

Najbardziej interesuje ją eksperyment. W jej najnowszym projekcie, stworzonym przy udziale Kim Gordon i Thurstona Moore'a, artystów z klasycznego noise rockowego zespołu Sonic Youth, także o eksperyment głównie chodzi - mniej o stworzenie dzieła, bardziej - o zatarcie granicy między życiem a sztuką.

Gdy Sonic Youth powstawało w latach 80., Ono była dla muzyków zespołu jedną z głównych inspiracji. Łączyło ich przełamywanie gatunkowych podziałów i stylistycznych schematów. Trzy legendy alternatywnej muzyki spotkały się w studiu w celu spontanicznego improwizowania. Efektem tego spotkanie jest płyta "Yokokimthurston", która ukazała się w ubiegłym roku.

Obecny rok jest dla 80-letniej Ono niezwykle pracowity. Retrospektywna wystawa jej twórczości będzie prezentowana w najważniejszych muzeach na terenie Niemiec, Danii, Austrii i Hiszpanii. W ciągu najbliższych miesięcy ma się ukazać nowy album Plastic Ono Band, reedycja najbardziej wpływowych albumów płytowych z lat 1968-1985 oraz książka o całokształcie twórczości artystycznej "Ono Infinite Universe At Dawn" ("Nieskończony Wszechświat o Świcie"). Yoko Ono ma także objąć opiekę kuratorską nad Meltdown Festival 2013 w Londynie.

Podczas gali zamknięcia festiwalu "Transatlantyk", Yoko Ono odbierze z rąk twórcy Festiwalu - Jana A.P. Kaczmarka - nagrodę Glocal Hero Award - wyróżnienie przyznawane za wybitne globalne i lokalne działania, kształtujące oblicze współczesnego świata.
Co jeszcze na Transatlantyku?
We wtorek w Teatrze Polskim odbył się konkurs Transatlantyk Instant Composition Contest. Stanęło do niego 19 pianistów, którzy musieli, oglądając film, stworzyć na żywo ilustrację muzyczną. Jury, któremu przewodniczył Leszek Możdżer, do finału dopuściło 10 instrumentalistów. Kto okazał się najlepszy, dowiemy się podczas gali finałowej festiwalu.
Dziś natomiast, także w Teatrze Polskim, w środę odbędzie się Transatlantyk Film Music Competition. Zadaniem jego uczestników było napisanie muzyki do dwóch krótkich obrazów fragmentu "Trzeciego cudu" Agnieszki Holland oraz animacji "Pigeon Impossible" Lucasa Martella. Kompozycje te oceniać będzie jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka. Początek o godzinie 11.00

YOKO ONO I THURSTON MOORE
Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
środa 7 sierpnia, godzina 20
bilety: 120, 150 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski