Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transatlantyk: Panele dyskusyjne o demokracji i spotkania z polskimi młodymi reżyserami

KAB
Justin Chatwin spotka się z polskim podróżnikiem, Maciejem Tarasinem.
Justin Chatwin spotka się z polskim podróżnikiem, Maciejem Tarasinem.
O tym, jak demokracja zmieniła świat, dyskutować będą dzisiaj Jan A.P. Kaczmarek i Wiktor Osiatyński. Podróżnik Maciej Tarasin opowie z kolei o swoich doświadczeniach z Amazonii. A jutro w Pałacowym obejrzymy krótkie metraże młodych polskich reżyserów.

Co demokracja przyniosła od tego czasu Polakom i jak odnajdują się oni w nowej, postkomunistycznej rzeczywistości? Jak w zasadzie rozumieć demokrację i co dała ona światu? Na ten trudny temat porozmawiają dzisiaj o godzinie 17 w Sali Wielkiej CK Zamek dyrektor Transatlantyk Festival Poznań, laureat Oscara, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek i Wiktor Osiatyński, intelektualista, pisarz i działacz społeczny.

Obaj funkcjonują w dwóch światach – w rzeczywistości Polski i Zachodu, łącząc w swoim życiorysie skrajnie różne biografie. Ich bogate doświadczenia, które zebrali podczas ciągłych podróży między tymi dwoma światami, złożą się na panel dyskusyjny poświęcony demokracji i jej roli w kształtowaniu współczesnego obrazu świata.

Również o godzinie 17 w kinie Pałacowym o swoich doświadczeniach z Amazonii opowie podróżnik Maciej Tarasin. Spotka się też z Justinem Chatwinem, młodym kanadyjskim aktorem, który zaistniał w "Wojnie światów" Spielberga. Chatwin zamierza wybrać się do Amazonii na motorze. Tarasin już zdążył przepłynąć Amazonkę kajakiem i spędzić w dziewiczych lasach długie miesiące. Spotkanie obu Panów będzie konfrontacją marzeń z doświadczeniem, wyobrażeń z realiami, mitów z faktami.

Jutro o godzinie 17, także w kinie Pałacowym, odbędzie się pokaz krótkich metraży młodych polskich reżyserów. Z widzami spotkają się Alek Pietrzak, Tomasz Siwiński, Adela Kaczmarek, Aga Woszczyńska, Arek Biedrzycki oraz Tomasz Popakul. Ich dzieła zostały docenione między innymi na festiwalu w Cannes, Berlinale, czy rotterdamskim International Film Festival. Opowiedzą o tym, czy wyróżnienia i nagrody, poza satysfakcją i zastrzykiem energii, niosą ze sobą konkretne możliwości w rozwoju filmowej kariery, o pierwszych doświadczeniach artystycznych o i tym, jak godzą artystyczne ambicje z trudną rzeczywistością ekonomiczną polskiego kina. Ale też puszczą wodze fantazji i powiedzą, co chcieliby zrealizować, gdyby nie mieli ograniczeń finansowych. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.

Wstęp na panele dyskusyjne i spotkania, a także na pokaz krótkich metraży jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski