Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa S5: Z Poznania do Wronczyna do końca roku. Na obwodnicę Leszna trzeba jeszcze poczekać

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Tak wygląda dziś sytuacja na przejezdnym już węźle Wronczyn. Kierowcy mogą z niego korzystać od początku sierpnia.
Tak wygląda dziś sytuacja na przejezdnym już węźle Wronczyn. Kierowcy mogą z niego korzystać od początku sierpnia. źródło: GDDKiA Poznań
Do końca roku ma być przejezdny odcinek drogi ekspresowej S5 z Poznania do Wronczyna. Otwarty został już węzeł, który miesiącami utrudniał życie mieszkańców. Jak wygląda sytuacja na innych wielkopolskich odcinkach trasy prowadzącej do Wrocławia?

Od maja tego roku wielokrotnie opisywaliśmy na łamach „Głosu” trudną sytuację na budowie odcinka drogi ekspresowej S5 z Poznania do Wronczyna. Problemy finansowe wykonawcy, czyli włoskiego konsorcjum TOTO sprawiły, że drogowcy zeszli na jakiś czas z placu budowy.

Czytaj więcej: Budowa S5: Zamknęli drogę na 3 tygodnie. Po 9 miesiącach wciąż nie ma przejazdu

Nieprzejezdne były drogi ważne m. in. dla mieszkańców gmin Stęszew i Dopiewo. Otwarty został już węzeł w Konarzewie, a do końca lipca przejezdny miał być węzeł we Wronczynie. Szczególnie istotny dla mieszkańców gminy Stęszew, którzy protestowali przeciwko przedłużającej się budowie.

Sprawdź: Droga S5: Na budowę trasy wreszcie wrócili ludzie i sprzęt. Prace wrócą na właściwe tory?

Ostatecznie dopięli swego, bo kierowcy i mieszkańcy mogą już przejechać węzeł we Wronczynie. Tym samym otwarta została droga wojewódzka nr 431 na odcinku od drogi krajowej nr 5 w kierunku Wronczyna. Teraz prace koncentrują się już na samej drodze S5 i związanej z nią infrastrukturze. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że odcinek z Poznania do Wronczyna będzie przejezdny w ostatnich miesiącach tego roku.

Z kolei już teraz ruch z krajowej „piątki” na trasie z Poznania do Wrocławia został przeniesiony na prawą jezdnię S5.

Zobacz: Budowa drogi ekspresowej S5: Kolejne problemy. Mieszkańcy będą protestować. Kiedy?

Co z pozostałymi odcinkami? S5 do Wrocławia możemy bezkolizyjnie jechać od Kaczkowa. Tam kończy się gotowy, wielkopolski fragment trasy. Od Leszna do Poznania droga ciągle jest w budowie. Informacje o opóźnieniach docierają także z okolic tej pierwszej miejscowości. Odcinek drogi ekspresowej S5, który połączy wspomniane Kaczkowo z Radomickiem, to także obwodnica Leszna. Pierwotnie jej budowa miała się zakończyć w lipcu, ale GDDKiA poczeka na oddanie do użytku odcinka z Zaborowa do Radomicka, nie chcąc zakorkować Leszna.

Czytaj: Droga S11 przetnie Puszczę Notecką? To możliwe, ale nie przesądzone. Prowadzą przez nią trzy korytarze

Tyle, że problemy są także z budową węzła w Radomicku. W praktyce, doprowadzenie do niego S5 w tym roku będzie bardzo trudne. W tym momencie, optymistyczny wariant zakłada, że uda się to zrobić pod koniec roku. Na obwodnicę mieszkańcy Leszna będą więc musieli jeszcze poczekać. Jej otwarcie jest ściśle związane z wcześniejszymi odcinkami trasy S5, czyli tymi prowadzącymi z i do Kościana (Wronczyn-Kościan oraz Kościan-Radomicko).

W tym przypadku informacje na dedykowanym im stronach internetowych wskazują, że te dwa odcinki są dopiero na początkowym etapie prac.

Współpraca: Michał Wiśniewski

Zobacz także:

Poznań na demotywatorach gości bardzo często. Z czego śmieją się internauci? Jak nas widzą w Polsce? Zobaczcie!Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań na demotywatorach. Tak internauci śmieją się z Poznan...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski