Na tę inwestycję od lat czekają mieszkańcy dzielnicy Zaborowo w Lesznie. Miała ruszyć już kilka lat temu, krótko po tym, gdy ten teren kupiło miasto.
Przetarg na to zadanie rozstrzygnięto jednak dopiero na początku 2024 roku. Zgłosiło się do niego dziesięć firm, ale ich oferty były wyższe niż zakładana pula pieniędzy.
Będzie ścieżka nad zbiornikiem żwirowni w Lesznie
Pieniądze, które miasto zaplanowało na ten cele to ponad 1,4 miliona złotych. Niestety, żadna z dziesięciu złożonych ofert nie jest zbliżona do tej kwoty. Najtańsza opiewała na ponad 1,9 miliona, a reszta przekracza dwa, a część nawet ponad trzy miliony złotych. Oznacza to, że większość ofert jest aż dwukrotnie wyższa od kosztorysu.
Finalnie jednak finansowanie tego zadania zapewniono i właśnie trwa jego realizacja. Nad zbiornikiem powstaje trasa pieszo-rowerowa, która będzie dodatkowo oświetlona. Zadanie ma być zrealizowane w ciągu kilku tygodni.Niestety projekt nie przewiduje poprowadzenia ścieżki wokół zbiornika. Powstaje tylko częśc takiej trasy.
Na Zaborowie miał być wodny raj
Pomysłów na to, co zrobić z kupionym przez miasto, terenem wokół zbiornika i samym akwenem było sporo. Miasto nawet w 2018 roku ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania żwirowni.
Wygrała pracownia z Poznania. Poparta wizualizacjami koncepcja przedstawiała Zaborowo jako akwen rekreacyjny z pełnym dostępem do wody. Narty wodne, wieża do skoków, kąpielisko - to tylko część atrakcji. Miasto wypłaciło za tę wizję 25 tysięcy złotych. Z planów nic nie wyszło.
- Konkurs na zagospodarowanie zbiornika żwirowni miał charakter koncepcyjny, a nie realizacyjny. Na jego podstawie opracowano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów, który to plan w styczniu 2021 został uchwalony przez Radę Miejską Leszna – argumentowali wówczas urzędnicy.
Jedynym z długiej listy pomysłów konkursowych będzie teraz właśnie budowa trasy wokół zbiornika.
Zakres prac obejmiwał najpierw badania archeologiczne, a w kolejnych etapach
roboty ziemne
wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni ścieżki
budowa miejsc postojowych z ławkami, koszami na śmieci i stojakami na rowery
budowa oświetlenia ciągów i monitoringu,
wykonanie nasadzeń zastępczych drzew i krzewów
wykonanie krawężników najazdowych w dwóch wybranych miejscach, które będą umożliwiały przejazd przez ścieżkę, wraz z postawieniem słupków krawędziowych
Termin realizacji zadania ujęty w umowie mija w ciągu 120 dni kalendarzowych od dnia przekazania placu budowy. Oznacza to, że po 24 sierpnia 2024 ścieżka powinna być gotwa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?