Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa węzła przesiadkowego, w tym przejazdu w Plewiskach pod Poznaniem. Utrudnienia dla kierowców [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Trwa budowa węzła przesiadkowego na granicy Poznania i Plewisk. Zobacz, co się tam teraz dzieje --->
Trwa budowa węzła przesiadkowego na granicy Poznania i Plewisk. Zobacz, co się tam teraz dzieje --->Adam Jastrzębowski
Trwa budowa węzła przesiadkowego na granicy Poznania i Plewisk. Powstaje przejazd pod torami kolejowymi, który ma ułatwić korzystanie z komunikacji autobusowej i kolejowej w mieście.

- Na tym etapie mamy do czynienia głównie z pracami ziemnymi i przebudową sieci uzbrojenia terenu. Po stronie Poznania skupiamy się na robotach związanych z konstrukcją bezkolizyjnego przejazdu pod torami. Z kolei po stronie Plewisk powstaje wykop pod zbiornik retencyjny na deszczówkę i wody roztopowe – mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Po zbudowaniu przejazdu piesi, rowerzyści i kierowcy będą mogli z niego korzystać niezależnie od ruchu pociągów: bezkolizyjny przejazd zlikwiduje dotychczasową konieczność oczekiwania przed opuszczonymi szlabanami. O ile od strony Poznania budowane są teraz ściany szczelinowe przed wykonaniem wykopów, to na terenie Plewisk powstaje zbiornik retencyjny o pojemności 2100 metrów sześciennych i głębokości około dwóch metrów. Jego zadaniem będzie odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z terenu węzła Grunwaldzka.

- Równolegle kontynuowane są prace związane z przyłączami do posesji, okablowaniem, kanalizacją deszczową – wymienia inwestor, Poznańskie Inwestycje Miejskie. - Rozpoczęto również przygotowania do realizacji parkingu typu Park&Ride, na którym docelowo kierowcy będą mogli zostawić swój samochód i skorzystać z transportu publicznego.

Centrum Poznania od dłuższego czasu wygląda jak jeden wielki plac budowy. Trwa modernizacja płyty Starego Rynku oraz rozbudowa ul. Święty Marcin na odcinku od mostu Uniwersyteckiego do ul. Gwarnej. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak twierdzi, że PIM oraz Zarząd Dróg Miejskich, które realizują inwestycje, mają rozmach. Czy rzeczywiście? Przekonajcie się sami, oglądając najnowsze zdjęcia z lotu ptaka wielkiego remontu ul. Święty Marcin. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Mają rozmach? Zobacz, jak z lotu ptaka prezentuje się wielka...

Obecnie kierowcy korzystają z tymczasowego przejazdu kolejowego w ciągu ul. Grunwaldzkiej, nie można za to jechać przez łącznik między ul. Szarotkową i Grunwaldzką, który docelowo zostanie zlikwidowany. PIM przypominają, że zmiany kierunków poruszania się dotyczą okolic ul. Szałwiowej i Kminkowej, a dojście w rejon przystanku Poznań Junikowo jest możliwe wyłącznie ul. Kminkową. I co ważne – równolegle prowadzona jest inwestycja w ciągu ul. Kolejowej w Plewiskach, dlatego warto korzystać z alternatywnych dróg dojazdowych, jak np. ul. Głogowską.

- Realizowana aktualnie inwestycja połączy różne środki transportu w jednym miejscu i umożliwi bezkolizyjny przejazd pod torami trasy kolejowej E20 – przypominają PIM. - Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo powstanie węzeł przesiadkowy. Pętla autobusowa w rejonie peronu PKP umożliwi szybką przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami "drzwi w drzwi". Uzupełnieniem będą parkingi typu "parkuj i jedź" dla samochodów i rowerów. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na ul. Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej, powstanie ok. kilometrowa droga z chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Eksperci z serwisu Yanosik stworzyli specjalny raport najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. To tu dochodziło do największej liczby wypadków w 2021 roku. Statystyki są zatrważające. W ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych w obszarze niezabudowanym zginęły 1 373 osoby, z kolei w zabudowanym 872 osoby. - Okazuje się, że najczęściej do wypadków dochodzi na prostych odcinkach dróg i to właśnie w takich wypadkach ginie najwięcej osób. Jeśli chodzi o rodzaj drogi, to najniebezpieczniejsze okazują się być dwukierunkowe jednojezdniowe – komentują specjaliści z Yanosika. Sprawdź w galerii 8 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. To tu dochodzi do największej liczby wypadków --->

8 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu jest najwięc...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski