Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa konkurs, w którym możesz wygrać 3 tys. złotych. Musisz tylko opowiedzieć, czym jest dla ciebie Poznań

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Poznaniacy mogą stworzyć zdjęcie współczesnego Poznania. Ich wypowiedzi mogą się przysłużyć do stworzenia obrazu miasta. Trwa konkurs „Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?”. Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy, którzy czują związek z Poznaniem.
Poznaniacy mogą stworzyć zdjęcie współczesnego Poznania. Ich wypowiedzi mogą się przysłużyć do stworzenia obrazu miasta. Trwa konkurs „Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?”. Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy, którzy czują związek z Poznaniem. fot. Robert Woźniak
Poznaniacy mogą stworzyć zdjęcie współczesnego Poznania. Ich wypowiedzi mogą się przysłużyć do stworzenia obrazu miasta. Trwa konkurs „Czym było, jest i może być dla Ciebie miasto Poznań?”. Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy, którzy czują związek z Poznaniem.

Konkurs w Poznaniu jest organizowany cyklicznie od 1928 r. Wtedy badania o Poznaniu i jego mieszkańcach przeprowadził Florian Znaniecki, twórca własnej szkoły socjologicznej. Obecnie trwa czwarta edycja badania, która ma odpowiedzieć na pytanie o współczesne zmiany i przekształcenia stolicy Wielkopolski. Na pytania mogą odpowiedzieć osoby mieszkające w Poznaniu lub z nim związane. Celem konkursu jest zachęcenie do refleksji na tym, w jaki sposób korzystają z miasta, co jest w nim dla nich ważne i wreszcie nad tym, jakiego Poznania chcieliby dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Ćwiczenia na poligonie w Biedrusku

od 16 lat

Opowiedz o Poznaniu - wypowiedź ma być autentyczna

Badanie jest ważne, ponieważ pozwala dowiedzieć się, jak żyje się mieszkańcom. - Żadne miasto nie istnieje bez swoich mieszkańców. Architektura, układ urbanistyczny czy infrastruktura są istotne, ale na pierwszym miejscu zawsze są ludzie. To poznaniacy i poznanianki tworzą to miasto, nadają mu niepowtarzalny klimat, sprawiają, że możemy być z niego dumni. To dla nich chcemy nieustannie rozwijać Poznań tak, by był jak najlepszym miejscem do życia – twierdzi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Badacze zakładają, że nie istnieje idealna opowieść o mieście. - Każdy ma swoją własną historię i ona nas interesuje. Chodzi o to, żeby przesłana wypowiedź była szczera i autentyczna. Te opowieści mogą być pozytywne, trudne, ale mogą też dotyczyć spraw codziennych. Ważne jest dla nas to, co dla samych autorów będzie ważne – przekonuje dr Jacek Kubera z Wydziału Socjologii UAM.

Poznań - jak się zmienia

Metoda, zaproponowana przez prof. Znanieckiego, polega na uzyskaniu wglądu w to, co jest ponadjednostkowe. - Ze wszystkich konkursów powstały opracowania i analizy w formie publikacji książkowych. Powstał w nich obraz miasta, istniejącego w świadomości mieszkańców. Tego nie dowiemy się ze statystyk czy danych urzędowych. Metoda jest zdjęciem Poznania, stworzonym przez poznaniaków. Bierzemy udział w czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym, co powstaje raz na pokolenie albo rzadziej – opowiada dr Kubera.

Przesłane odpowiedzi dadzą autorom odpowiedzi na pytanie, jak się zmienia Poznań w szerszym kontekście. Pozwolą również ustalić: kim są współcześni poznaniacy, jakie mają cechy i jaki tworzą autostereotyp. - We wszystkich wcześniejszych odezwach były takie pytania. Co ciekawe, w 1928 r. poznaniacy porównywali swoje miasto z Wilnem, Warszawą czy Krakowem. Po 1945 r. doszedł jeszcze Wrocław oraz inne miasta europejskie – dodaje dr Kubera.

Dla kogo?

W konkursie mogą wziąć udział zarówno osoby, które mieszkają lub mieszkały w Poznaniu przynajmniej przez rok, jak i takie, które mieszkają poza stolicą Wielkopolski. Ważne są wypowiedzi osób w każdym wieku, każdej płci, wykonujących różne zajęcia, o różnych światopoglądach i doświadczeniach życiowych.

Wśród wszystkich, którzy nadeślą prace, rozlosowane będą nagrody, a autorzy i autorki dwóch najlepszych zdobędą po 3 tysiące zł.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Pierwsze kino otwarto w Poznaniu w 1903 r. Od początku XX wieku do dziś działa mieszcząca się przy ul. Święty Marcin Muza. Wiele kin zostało zamkniętych w latach 90. XX wieku, zwłaszcza gdy pod koniec dekady pojawiła się konkurencja ze strony multipleksów. Przypominamy w galerii kina, które zamknięto w ostatnich 30 latach, bo pewnie niektórzy z Was większość z nich jeszcze pamięta.Zobacz poznańskie kina, których już nie ma ----->

Kina w Poznaniu, których już nie ma. Zamknięto je w ostatnic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski