Inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju.
Więcej studentek na kierunkach informatycznych
Branża informatyczna w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet - od kilku do kilkunastu procent. Wciąż troskę budzą kluczowe z punktu widzenia rozwoju technologicznego kraju kierunki informatyczne. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. A przecież to właśnie te kierunki należą do najbardziej poszukiwanych w Polsce i Europie, przyszłościowych, a kariera zawodowa w branżach powiązanych z nowymi technologiami - do najbardziej intratnych i dających możliwość największego wpływu na kształtowanie otaczającego nas świata.
Dobrą wiadomością jest to iż, obecnie na kierunkach informatycznych studiuje obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3 proc. ogólnej liczby studentów kierunków IT (dla porównania w roku akademickim 2013/14 - 12,3 proc.). Jest to historycznie największy wzrost w tej dziedzinie.
Świat przestawia się na tory cyfrowe
Na każdym etapie tego nowego kierunku rozwoju potrzebne są zastępy specjalistów, zdolnych rozwiązywać wyzwania współczesności za pomocą wiedzy technologicznej. Jest ich zdecydowanie za mało. Tylko w Europie brakuje milion takich specjalistów. Kobiety w tym zakresie przedstawiają sobą nowy, olbrzymi zasób możliwości i kompetencji. To dzięki nim, według Komisji Europejskiej, PKB ma szansę rosnąć o 16 mld Euro rocznie. Dzięki kobiecemu zaangażowaniu i unikatowej perspektywie, zbudujemy społeczeństwo, które będzie umiało mądrze i odpowiedzialnie korzystać z zaawansowanych technologii.
- Co roku 25 zdolnych przyszłych programistek otrzymuje stypendia naukowe, mentoring inżynierów z Centrum Badawczo-Rozwojowego Intel w Gdańsku oraz możliwość ubiegania się o staże przy ambitnych projektach Intela realizowanych w Polsce - mówi Michał Dżoga, Intel Technology Poland.
Szczegóły wsparcia
Stypendystki programu "Nowe technologie dla dziewczyn" otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie po noszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela. Zgłaszać się można do 20 czerwca 2020 roku.Aplikować można tutaj.
ZOBACZ TEŻ:
15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19
Sprawdź też:
Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?