Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Trwa rzeź drzew". Wielka wycinka w Lasku Marcelińskim w Poznaniu. Czy odbywa się zgodnie z prawem? [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Setki, jeśli nie tysiące drewnianych bali rzędem poustawianych przy głównych szlakach komunikacyjnych w Lasku Marcelińskim. Na taki widok można się natknąć, spacerując po lesie od strony osiedla Bajkowego. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Setki, jeśli nie tysiące drewnianych bali rzędem poustawianych przy głównych szlakach komunikacyjnych w Lasku Marcelińskim. Na taki widok można się natknąć, spacerując po lesie od strony osiedla Bajkowego. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
W Lasku Marcelińskim trwa rzeź drzew - alarmują okoliczni mieszkańcy osiedla Bajkowego w Poznaniu. Okazuje się jednak, że wycinka jest konieczna, bo... lasek wysycha.

Setki, jeśli nie tysiące drewnianych bali rzędem poustawianych przy głównych szlakach komunikacyjnych w Lasku Marcelińskim. Na taki widok można się natknąć, spacerując po lesie od strony osiedla Bajkowego.

Czytaj: Wycinka drzew przy placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu. Wspólnota planowała wycinkę, społecznicy się jej sprzeciwili

Wycinka drzew w Lasku Marcelińskim w Poznaniu wzbudza uzasadniony niepokój mieszkańców, czy odbywa się zgodnie z prawem, z zasadami gospodarki leśnej i z ekologią. Jej rozmiary przerażają – mówi Marcin Majewski, mieszkaniec os. Bajkowego, który zaniepokojony opublikował zdjęcia z wycinki na swoim profilu.

Wielka wycinka w Poznaniu. "Trwa rzeź drzew":

Pod jego postem rozgorzała dyskusja na temat tego, czy wycinka jest konieczna, jaki jest jej powód i czy ma związek z żyjącymi w lesie dzikami, które coraz bardziej ochoczo penetrują tereny osiedla Bajkowego. – Robi im się korytarze tranzytowe. W takim przypadku dziki powinny być odłowione i „przesiedlone” do innych lasów – mówi Maciejewski.

Sprawdź też:

Położony obok stadionu miejskiego lasek to zielone płuca zachodniego Poznania i popularne miejsce do spacerowania i biegania. Lasek Marceliński to 230 hektarów. Okazuje się, że pod topór poszło prawie 600 drzew. Głównie to brzozy, ale też sosny. – Las wycina się bez opamiętania. Co na to władze? - pyta Maciejewski.

Depresja drzew, stąd wycinka

Miejsca, gdzie odbywa się wycinka drzew, należą do Zakładu Lasów Poznańskich. Jak tłumaczy dyrekcja ZLP jest ona legalne i... uzasadniona. Drzewa trzeba wyciąć, bo nie mają wody.

Czytaj też: Chciała powiększyć usta i wyszczuplić twarz u kosmetyczki z Poznania. Mogła stracić życie? "Modliłam się, by skończyła"

– Panująca od dwóch lat w Poznaniu susza spowodowała, że w Lasku Marcelińskim gwałtownie obniżył się poziom wód gruntowych. Drzewa nie wytrzymują stresu klimatycznego. Wycinka ma charakter sanitarny, wycinane są drzewa uschnięte – mówi Arkadiusz Kozłowski, kierownik z Zakładu Lasów Poznańskich.

Zapewnia, że to głównie brzozy i sosny. – Wycinane są przede wszystkim te, rosnące przy szlakach komunikacyjnych, by nie zagrażały mieszkańcom – dodaje.

Marcin Maciejewski jednak nie dowierza w słowa kierownika ZLP.

Sprawdź też:

– Tak nie wyglądają uschnięte drzewa. Rozumiem konieczność prac sanitarnych, ale nie takim kosztem – mówi. Podobnego zdania są członkowie poznańskiej Koalicji Za Zieleń, którzy domagają się wyjaśnień.

Przebudowa Lasku Marcelińskiego

Susza to niejedyny powód wycinki drzew w Lasku Marcelińskim. Jak mówi dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich, Mieczysław Broński, od kilkunastu już lat trwa sukcesywna przebudowa Lasku Marcelińskiego.

– Lasek Marceliński to specyficzne miejsce. Drzewostan tworzy tu głównie sosna z niewielką domieszką brzozy. Nie są to drzewa odpowiednie dla tego miejsca, dla warunków, które tu panują. Dlatego też, już od dwudziestu lat lasek jest przebudowywany. To nie jest proces, którego efekty zobaczymy od razu – tłumaczy Mieczysław Broński.

Sprawdź się: 15 słów prawdziwego poznaniaka. Znasz wszystkie?

W marcu 2019 roku usunięto 170 metrów sześciennych topoli. Zamiast tego nasadzono dęby i lipy. – Każdego roku prowadzimy prace, mające na celu naprawę tego miejsca i dostosowanie odpowiedniego drzewostanu. W przyszłości będą tu drzewa, które powinny na tym terenie rosnąć – dodaje Broński.

Zobacz:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski