Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają obchody Poznańskiego Czerwca 1956 roku w Poznaniu. To już 66 rocznica. Koncert w Parku Wilsona

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
We wtorek 28 czerwca zaplanowano główne obchody rocznicy wybuchu powstania Poznańskiego Czerwca. Rozpoczną się one o godz. 6.00 złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski. Zakończą - o 18.30 pod Krzyżami na Placu A. Mickiewicza
We wtorek 28 czerwca zaplanowano główne obchody rocznicy wybuchu powstania Poznańskiego Czerwca. Rozpoczną się one o godz. 6.00 złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski. Zakończą - o 18.30 pod Krzyżami na Placu A. Mickiewicza Waldemar Wylegalski
Zbliża się najważniejsza data obchodów 66. Rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. We wtorek, 28 czerwca, odbędzie się uroczystość główna przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 na placu Adama Mickiewicza.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, wspominamy tamte dni poprzez szereg spotkań poprzedzających główne obchody. Odsłonięto już tablicę upamiętniającej poetę i dziennikarza, wildzianina, żołnierza AK i WSGO „Warta”, więźnia NKWD i UB, Konrada Doberschuetza na froncie kamienicy, w której mieszkał, przy ul. 28 Czerwca 1956, nr 115, a w ramach Przystanku Historia IPN odbyło się spotkanie mu poświęcone, odbyły się: spektakl Teatru Ósmego Dnia pt. „Pierwszy strzał” i wieczornica - koncert w Jeżyckim Centrum Kultury. Ważnym i trwałym punktem tegorocznych obchodów rocznicy jest też inauguracja Skweru Obrońców Ukrainy 2022, u zbiegu ulic Świętego Rocha i Trasy Kórnickiej.

W niedzielę 26 czerwca złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku szpitala im. F. Raszei przy ul. A. Mickiewicza 2, pod tablicą pamiątkową Romka Strzałkowskiego - ul. R. Strzałkowskiego 2 i pod tablicą pamiątkową Petera Mansfelda, przy ul. P. Mansfelda 15. W muszli koncertowej Parku Wilsona odbędzie się koncert "Nie przejdziemy do historii", o godz. 17.30. Wstęp jest wolny.

Zobacz też: W Poznaniu otwarto skwer Obrońców Ukrainy 2022. Powstał ponad podziałami. "To symboliczne miejsce" [ZDJĘCIA]

Natomiast w poniedziałek 27 czerwca odbędzie się Gala wręczania nagród w konkursie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości - „Stukot '56" – początek o 19.30 w pawilonie Iglica, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

We wtorek 28 czerwca zaplanowano główne obchody rocznicy wybuchu powstania Poznańskiego Czerwca. Rozpoczną się one o godz. 6.00 złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski | ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229 i dwie godziny później – o 8.15 - pod tablicą upamiętniającą studentów poległych w Czerwcu’56 – na ścianie gmachu Rektoratu Politechniki Poznańskiej pl. M. Skłodowskiej-Curie 5.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

O 8.50 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku ZNTK S.A., ul. Robocza 4, a o 10.00 - pod tablicą pamiątkową przy dawnej zajezdni MPK przy ul. Gajowej, skąd uczestnicy przejdą na skwer im. Trzech Tramwajarek u zbiegu ul. J.H. Dąbrowskiego i ul. J. Kochanowskiego. Tu kwiaty będą złożone o godz. 10.45. Kwadrans później – o godz. 11.00 – odbędzie się uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r., przy ul. J. Kochanowskiego 5. O godz. 11.45 pamięć uczestników Czerwca’56 będzie uczczona przez złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przy ul. J. Kochanowskiego 2A.

Druga w tym dniu uroczystość przy Bramie Głównej H. Cegielski - Poznań S.A. przy ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229 odbędzie się o godz. 14.15.

Msza św. w intencji Ofiar Czerwca'56 rozpocznie się o godz. 17.00 w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu, wejście od al. Niepodległości 20. Zaraz po niej nastąpi przemarsz uczestników na uroczystość główną przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 na pl. A. Mickiewicza. Ta właśnie uroczystość będzie odbywać się od godz. 18.30.

We wtorek 28 czerwca gości zaprasza Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, przy ul. Święty Marcin 80/82 (przyziemie Zamku Cesarskiego), w godz. 10:00 – 18:00. Warto tu przyjść, tym bardziej, że wstęp jest bezpłatny.

W czwartek 30 września zaplanowano o godz. 17.00 dyskusję wokół publikacji wydanej przez IPN - „Miasta Wolności. Poznań - Budapeszt 1956". Odbędzie się ona na Przystanku Historia IPN, ul. J.H. Dąbrowskiego 29. Wstęp jest wolny.

"Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]"

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski