Trybunał Konstytucyjny ciągle osią sporu. Czy jest szansa na...

  Trybunał Konstytucyjny ciągle osią sporu. Czy jest szansa na rozejm?

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  We wtorek ma dojść do spotkania wszystkich partii, które będzie poświęcone możliwościom porozumienia politycznego wokół sporu o Trybunał Konstytucyjny.

  We wtorek ma dojść do spotkania wszystkich partii, które będzie poświęcone możliwościom porozumienia politycznego wokół sporu o Trybunał Konstytucyjny. Na razie nie wiadomo, jaki będzie format tych rozmów, czy pojawią się liderzy partyjni ©Michał Dyjuk

  Po burzliwej piątkowej dyskusji w Sejmie i ostrych utarczkach na linii PiS - opozycja w tym tygodniu obie strony będą rozmawiać o kompromisie. Przełamią wzajemne animozje?
  We wtorek ma dojść do spotkania wszystkich partii, które będzie poświęcone możliwościom porozumienia politycznego wokół sporu o Trybunał Konstytucyjny.

  We wtorek ma dojść do spotkania wszystkich partii, które będzie poświęcone możliwościom porozumienia politycznego wokół sporu o Trybunał Konstytucyjny. Na razie nie wiadomo, jaki będzie format tych rozmów, czy pojawią się liderzy partyjni ©Michał Dyjuk

  Czy wreszcie dojdzie do przełomu? Ten, skrócony Bożym Ciałem, tydzień może się okazać kluczowy w politycznym sporze o Trybunał Konstytucyjny. Wstępne wypowiedzi obu stron zdają się sugerować, że obie czują potrzebę wypracowania politycznego kompromisu, który pozwoliłby wyjść z klinczu mogącego docelowo doprowadzić nawet do sytuacji dualizmu prawnego w Polsce. Na wtorek zaplanowane jest spotkanie PiS i partii opozycyjnych (na razie nie wiadomo jeszcze w jakim formacie), które ma być poświęcone rozmowom o trybunale.

  KOMISJA WENECKA WZYWA RZĄD I SEJM DO RESPEKTOWANIA WYROKÓW TK. "POGWAŁCONO ZASADY PAŃSTWA PRAWA"


  Czasu na wypracowanie rozwiązania jest coraz mniej. W poniedziałek swoją opinię w tej sprawie przedstawi Komisja Europejska - i trudno się spodziewać, by była ona korzystna dla partii rządzącej. Raczej należy się spodziewać powtórzenia uwag, które wcześniej wobec Polski sformułowała Komisja Wenecka. Rząd będzie miał dwa tygodnie, żeby zareagować na opinię KE - ale jeśli Bruksela uzna, że odpowiedź Polski jest niewystarczająca, przejdzie ona do trzeciego punktu procedury związanej z przestrzeganiem zasad praworządności. W takiej sytuacji Komisja Europejska - widząc, że na poziomie krajowym rozwiązanie problemu jest niemożliwe - sama przedstawi mapę drogową postępowania, precyzyjnie wyznaczy warunki, które trzeba będzie spełnić, a także wskaże termin, do jakiego trzeba się będzie z nich wywiązać. Bez wywiązania się z tych zaleceń KE przekaże sprawę do Rady Europejskiej, która rozpocznie dyskusję o tym, czy kraj objęty tą procedurą należy pozbawić prawa głosu w UE.

  W Polsce dyskusja o sposobach rozwiązania sporu wokół TK nieoczekiwanie skręciła w kierunku kwestii suwerenności narodowej. W piątek w Sejmie odbyła się burzliwa dyskusja, zapoczątkowana przez Beatę Szydło, o tym, co to znaczy być niezależnym państwem w realiach członkostwa w Unii Europejskiej. Pani premier w mocnym, nacechowanym silnymi emocjami przemówieniu podkreśliła, że nie może dopuścić do tego, by zagraniczne instytucje mogły określać sposób działania krajowych władz.

  GORĄCY PIĄTEK W SEJMIE: SZARŻA PREMIER SZYDŁO NA OPOZYCJĘ I KE. "TO WY JESTEŚCIE TARGOWICĄ!" [VIDEO]


  Jednocześnie bardzo ostro atakowała opozycję. - Przez osiem lat zbudowaliście w Polsce patologiczny system władzy, który promował tych, którzy byli wam spolegliwi, a wy byliście spolegliwi wobec tych, którzy dyktowali wam warunki z Brukseli. Nie zgodziliśmy się jako PiS na ten zamach na Trybunał Konstytucyjny, który uczyniliście pod koniec waszej kadencji. Sprzeciwiliśmy się temu, ponieważ Trybunał Konstytucyjny ma stać na straży konstytucji, ma chronić konstytucję i ma chronić interesy Polski i Polaków, a nie waszych politycznych przywilejów. Mówicie państwo o kompromisie. Jakie to są ręce wyciągnięte do zgody? Co zaproponowaliście? Każda propozycja z naszej strony jest przez was odrzucana - grzmiała premier.

  - Polska jest państwem suwerennym, a wy o tym zapominacie. Polacy widzieli, jak polityczny spór przenosiliście za granicę, jak zabiegaliście w Brukseli, żeby były podejmowane przeciwko Polsce rezolucje - podkreślała.

  Opozycja zresztą nie pozostawała jej dłużna. I Ryszard Petru, i Władysław Kosiniak-Kamysz w ostrych słowach odpowiedzieli na wystąpienie Szydło. - Bo problem jest taki, że stworzyliście bałagan i nie wiecie, jak to wszystko rozwiązać. Nie zabierzecie nam, Polakom, biało-czerwonej flagi. Nie damy się, panie prezesie, posortować, nie posortuje pan Polaków - mówił przewodniczący Nowoczesnej.

  Jednak w tym swoistym wyścigu opozycji na ostrą retorykę pierwszy był Grzegorz Schetyna. - Chcę pani powiedzieć, z przykrością, bo byłem przekonany, że po 1989 r. nikt z nas nie będzie mógł tak powiedzieć o polskim premierze: Polska się za panią wstydzi po tym, co pani tu powiedziała - mówił szef PO. W ostrym retorycznym ataku powiedział, że „głos premier był kompromitujący”. - Żadne zaklinanie rzeczywistości i obrażenie, przywoływanie targowicy nie pomogą, to wy jesteście targowicą, bo wy się tak zachowujecie - grzmiał były szef MSZ. Beata Szydło tych słów nie puściła mimo uszu. Błyskawicznie odpowiedziała Schetynie, wyliczając listę błędów i zaniedbań, których dopuściła się Platforma w latach swoich rządów.

  Piątkowa kumulacja emocji, utrzymana na bardzo wysokim poziomie ogólności dyskusji (wszyscy mówili o suwerenności, konstytucji, wolności itp.), sprawiła, że umknęła rzecz najważniejsza: co należy zrobić, by ostatecznie zakończyć spór o Trybunał Konstytucyjny. Temu właśnie ma służyć zaplanowane na wtorek spotkanie między PiS a opozycją. Na razie nie wiadomo, kto w nim weźmie udział. Kluczowe dla wszystkich jest zachowanie Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli on na tym spotkaniu się pojawi, będą tam też liderzy innych partii. Jeśli nie - ranga tego spotkania gwałtownie spadnie. Siłą rzeczy szanse na wypracowanie kompromisu również.

  POLSKA KONTRA KOMISJA. SPÓR TYLKO PROCEDURALNY, CZY POLITYCZNY?


  Ale nawet zakładając optymistyczny scenariusz, a więc udział wszystkich liderów partyjnych we wtorkowym spotkaniu, trudno się spodziewać wypracowania jakiegoś porozumienia. Choć w ostatnich dniach PiS wypuścił kilka sygnałów sugerujących, że partia w sprawie TK zrobi krok wstecz, to piątkowa debata - pełna wzajemnych oskarżeń i mocnych ataków - mogła zepsuć krew na tyle, że wypracowanie jakiegokolwiek porozumienia będzie niemożliwe.

  Dla opozycji sprawa TK jest teraz głównym paliwem napędowym, więc trudno jej się dziwić, że nie ma zamiaru pomagać PiS w znalezieniu rozwiązania tej sytuacji. Dziwi natomiast postawa największej partii w Sejmie, że nie próbuje jednak załagodzić tego konfliktu. Choćby po to, żeby nie być tak grillowanym przez Komisję Europejską, jak to ma miejsce teraz. Oddzielna sprawa, że Bruksela - ostrym tonem, jakim udziela reprymendy polskiemu rządowi - też nawet nie próbuje być gołąbkiem pokoju niosącym w dziobie gałązkę oliwną. To wszystko sprawia, że szybko porozumienia wokół TK nie znajdziemy. Im więcej słów wzywających do niego, tym mniej woli politycznej.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LIBEErssOCJAL POpuliSStyczno JELITARNY 0lighoanarHI

  777 EUROPA LATINO WŁLOCHY HISSPANIA I POrtuGALYJA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Globalizacja ?
  sedes z bakielitu (gość) • 23.05.16, 13:38:33

  Globalizacja i populizm to dwie strony tego samego medalu. Chodzi o kasę. Kto ma kasę ten rządzi. Jedni będą się ukrywali po hasłami...rozwiń całość

  Globalizacja ?
  sedes z bakielitu (gość) • 23.05.16, 13:38:33

  Globalizacja i populizm to dwie strony tego samego medalu. Chodzi o kasę. Kto ma kasę ten rządzi. Jedni będą się ukrywali po hasłami liberalizmu inni zaś pod hasłami nacjonalizmu. Całe gadanie o tzw. "wolność-równość-braterstwo" zastąpiono już dawno hasłem "arbeit mach frei" czyli "praca czyni wolnym". Globalny jest tylko rabunek większości przez mniejszość w imię lepszej przyszłości niezależnie od głoszonych idei. Lud głupi to kupi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  awantura międzynarodowa

  uupo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  jak za czasów biednego Lecha, któremu odmawiano samolotów na wyjazdy zagraniczne i który kark złożył w imie dobrej idei

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POlactwo POpiera TARGOafice

  777 EUROPA LATINO WŁLOCHY HISSPANIA I POrtuGALYJA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  POlaCTWO BEZ ZWADY NIEisstnieYE BUFONO redBULLE PIYNIACZE POliWODY WARhoŁY I WARhlaKi ELITY NADafi.SSRaMACKICH ssATRAP Uj DuPO Oraz KAMIENI kuPO.O DOBRO POLSZY DBALI ZABORCY I OBCY KRÓLOWIE BO...rozwiń całość

  POlaCTWO BEZ ZWADY NIEisstnieYE BUFONO redBULLE PIYNIACZE POliWODY WARhoŁY I WARhlaKi ELITY NADafi.SSRaMACKICH ssATRAP Uj DuPO Oraz KAMIENI kuPO.O DOBRO POLSZY DBALI ZABORCY I OBCY KRÓLOWIE BO SSRAMACJA TO PRywaTA SzLACHeckIEGO AF WARiata.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  To nie jest spór o TK. To jest spór między dyktaturą korporacji i lewactwa europejskiego z ostatnimi bastionami faktycznej demokracji. Demokracji nie oszukanej przez manipulacje medialne i...rozwiń całość

  To nie jest spór o TK. To jest spór między dyktaturą korporacji i lewactwa europejskiego z ostatnimi bastionami faktycznej demokracji. Demokracji nie oszukanej przez manipulacje medialne i wykreowanych liderów typu KOD i Nowoczesna. Walka będzie długa i żmudna ale widać nadzieję na zmianę: jeśli to przegramy to tylko to rozzuchwali lewackich dyktatorów w Brukseli - to będzie oznaczało, że każdy demokratycznie wybrany rząd można obalić wprowadzając procedurę praworządności - której to de fakto nie ma w traktatach zatem jest nielegalna. Europa ma dość skorumopwanych i opłacanych pożytecznych baranów. Bruksela nie walczy z PiS ona walczy z demokracją na która nie ma wpływu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  " Z Komisji Europejskiej otrzymałem swoimi kanałami dokument, jaki został do Brukseli przesłany z polskiego Trybunału Konstytucyjnego. W metryczce pliku jako jego autor figuruje Jakub Królikowski,...rozwiń całość

  " Z Komisji Europejskiej otrzymałem swoimi kanałami dokument, jaki został do Brukseli przesłany z polskiego Trybunału Konstytucyjnego. W metryczce pliku jako jego autor figuruje Jakub Królikowski, pracownik biura Trybunału Konstytucyjnego i asystent sędziego Stanisława Biernata. Jest to napisana po angielsku instrukcja obsługi projektu ustawy o TK z 29 kwietnia 2016 r., wniesiona przez grupę posłów PiS. Ta instrukcja jest skutkiem spotkań wiceprezesa TK Stanisława Biernata i sędziego w stanie spoczynku Mirosława Wyrzykowskiego ze współpracownikami wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa – Benem Smuldersem i Berndem Martenczukiem. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 20 maja 2016 r. (...)
  Smulders i Martenczuk spotykali się z sędziami Biernatem i Wyrzykowskim, aby odbierać od nich instrukcje, co powinno się znaleźć w stanowisku Komisji Europejskiej dotyczącym Polski. Podobne instrukcje zawiera dokument wysłany do Brukseli, podpisany przez asystenta sędziego Biernata - Jakuba Królikowskiego, ale przecież ściśle konsultowany z prezesami TK."
  Red. Stanislaw Janecki "wPolityce.pl"

  Radze przeczytac calosc.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  może ktoś pouczy słabo oblatanych w historii "tego kraju" "fermenciarzy"

  jaki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  związek mają latarenki z odwoływaniem się do "pomocy" u fałszywych przyjaciół?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oś sporu przebiega dokładnie przez epicentrum analogicznych organów:

  Napoleon-Petru & Cesarz-Schetyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Więc TK nie jest istotą sporu, lecz prywata i walka kogutów. Jakby nie patrzeć, kogutom do tytanów to już setki wiorst. Cesarz Napoleonowi nie popuści, i vice versa. A w tym czasie PiS urasta do...rozwiń całość

  Więc TK nie jest istotą sporu, lecz prywata i walka kogutów. Jakby nie patrzeć, kogutom do tytanów to już setki wiorst. Cesarz Napoleonowi nie popuści, i vice versa. A w tym czasie PiS urasta do potęgi. I zrozumiałym, walkę wygra Petru, gdyż ma bardziej nośne złoża z cash. Jednak w 2019 r. będzie tak, jak po październikowych wyborach: (11+13) = 24%. Liczący zapominają: PiS wprowadza ustawę za ustawą, Kukiz-Endek nie może być wraz z Cesarzem i Napoleonem, SLD i KORWIN ustawicznie czuwają. I ci ostatni koalicję podpiszą prędzej z PiS, aniżeli z kogutami. Cóż pozostaje? Cesarza podmienić na „Miś”, na innego strata kasy. Cesarza z żołnierzami można i wcielić pod komando Napoleona. Jednak i ta reorganizacja nie da nigdy więcej, jak te 24%, jeżeli nie takie 6-7% mniej.
  Wniosek: Cesarza z załogą przekierować do pracy w zawodach. Po czym odpocznie naród, odpocznie Polska i Tusk! Klacze zarodowe Mrs. Watts opuściły komfortowe stadniny i nastała błoga cisza! Te pozostałe mają więcej siana.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lekcja z etyki

  Andrzej Kozerski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  "...sama przedstawi mapę drogową postępowania, precyzyjnie wyznaczy warunki..."
  1.Poprzedniego parlamentu nie ukarzemy ,ale 5 sędziów wybieranych do Trybunału Konstytucyjnego tak
  -2 sędziów...rozwiń całość

  "...sama przedstawi mapę drogową postępowania, precyzyjnie wyznaczy warunki..."
  1.Poprzedniego parlamentu nie ukarzemy ,ale 5 sędziów wybieranych do Trybunału Konstytucyjnego tak
  -2 sędziów zostało odsuniętych od sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale czy ukarano za współudział
  w łamaniu Konstytucji
  -3 sędziów wybranych prawidłowo było świadkami łamania Konstytucji jeśli nie reagowali na łamanie
  Konstytucji - nie zaliczyli egzaminu na sędziów do Trybunału Konstytucyjnego u Prezydenta RP.
  2.Zastanowić się co z sędziami wybranymi przez obecny parlament?
  3.Zastanowić się nad ponownymi wyborami do parlamentu.
  4. Tematu Rzeplińskiego celowo nie poruszam, zostawiając mu decyzję. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  radze sie zastanowic !

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  ponowne wybory do parlamentu sprawia ze PiS bedzie mialo wiekszos KONSTYTUCYJNA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie szansy na rozejm. Nie po to Petru domagał sie wcześniejszych wyborów

  wczesniejsze wybory (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Żeby teraz iść na jakiś kompromis . Nie po to Schetyna ogłosił się totalną opozycją żeby iść na kopromisy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Ryszard Petru: Apeluję do Kaczyńskiego, by rozpisał wcześniejsze wybory "

  dzisiaj na Interii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  czas przeszły jest niewłaściwy :) powinno być "Nie po to Petru domaga sie wcześniejszych wyborów . " ale generalnie masz rację szans na rozejm nie ma


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "POlityk" Petru jest tak glupi i niedouczony

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  ze nie wie w jakich wrunklach moga byc ogloszone wczesniejsze wybory.. "Myszka agresorka" w czasie jego wypowiedzi glosowala na dwa stoliki i nie mogla POdpowiedziec... NO i znowu Petru wyszlo jak...rozwiń całość

  ze nie wie w jakich wrunklach moga byc ogloszone wczesniejsze wybory.. "Myszka agresorka" w czasie jego wypowiedzi glosowala na dwa stoliki i nie mogla POdpowiedziec... NO i znowu Petru wyszlo jak zawsze to jest DO, mirabelki smiech i POnizenie.
  Kto glosuje na tego glaba?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lachony PEŁO!

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Ropuch na chcicy oblizuje się i sapie a z tyłu go knur porcelano zęby drapie!
  Chcecie bajki to jest bajka. Trzeba się obronić przed kwikiem Brukseli i Moskwy!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo