Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny: Czasami możliwa jest wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy z mocą wsteczną

MIKO
Skargę konstytucyjną wniósł mężczyzna, który w latach 2010-2011 przebywał na zwolnieniu lekarskim i pobierał zasiłek chorobowy, a w 2011 r. wystąpił do ZUS z wnioskiem o przyznanie mu świadczenia rehabilitacyjnego
Skargę konstytucyjną wniósł mężczyzna, który w latach 2010-2011 przebywał na zwolnieniu lekarskim i pobierał zasiłek chorobowy, a w 2011 r. wystąpił do ZUS z wnioskiem o przyznanie mu świadczenia rehabilitacyjnego PIXABAY
25 września Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o terminie początkowym wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy. Zadecydował, że nie zawsze prawo do świadczenia rentowego powstaje w miesiącu złożenia wniosku o rentę.

W środę Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą terminu początkowego wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czytaj też: Kto dostanie czternastą emeryturę i na jakich zasadach?

W orzeczeniu czytamy, że: art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim – w sytuacji, gdy wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy został złożony przez ubezpieczonego w następstwie odmowy przyznania mu innego świadczenia, związanego z czasową niesprawnością organizmu, ze względu na ustaloną niezdolność do pracy uprawniającą do przyznania renty w trybie art. 57 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS – termin początkowy wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy określa na miesiąc, w którym złożono wniosek o jej przyznanie, a nie na miesiąc, w którym złożono wniosek o przyznanie innego świadczenia, jest niezgodny Konstytucją RP.

Sędziowie TK podkreśli jednak, że uznanie tego przepisu za niekonstytucyjny w tym zakresie nie wpływa na generalną zasadę, że prawo do świadczenia zależy od daty złożenia wniosku.

Czytaj także: Jak się starać o 500+ dla niepełnosprawnych

Wniosek w tej sprawie trafił do TK we wrześniu 2016 r. Skargę konstytucyjną wniósł pełnomocnik mężczyzny, który w latach 2010-2011 przebywał na zwolnieniu lekarskim i pobierał zasiłek chorobowy, a w 2011 r. wystąpił do ZUS z wnioskiem o przyznanie mu świadczenia rehabilitacyjnego. ZUS odmówił przyznania tego świadczenia, a wobec tego skarżący wniósł odwołanie do sądu ubezpieczeń społecznych, który w 2014 r. oddalił je uznając, że skarżącemu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego nie przysługuje ze względu na trwałą niezdolność do pracy, która może być podstawą do starania się raczej o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Czytaj też: Pieniądze z programu Mama 4+: dla kogo i ile?

W tym samym roku skarżący złożył więc do ZUS wniosek o przyznanie mu renty z tytułu niezdolności do pracy od 2011 r. Zakład znów odmówił, ale decyzja ta została zmieniona przez sąd ubezpieczeń społecznych w 2015 r., który przyznał mężczyźnie rentę z tytułu niezdolności do pracy od czerwca 2014 r., czyli od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Orzeczenie sądu uprawomocniło się w 2016 r.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski