Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał orzekł- ordynacja do zmiany

Mateusz Pilarczyk
Trybunał Konstytucyjny przychylił się częściowo do skargi złożonej przez poznańską kancelarię prawną SWS w sprawie instytucji przedawnienia w ordynacji podatkowej. W prawie dokonana zostanie więc korzystna dla podatników korekta.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczy przepisu, który stanowi, że zobowiązanie podatkowe zabezpieczone hipoteką przymusową nie przedawnia się.

- Trybunał uznał, że całkowity brak przedawnienia należności zabezpieczonych hipoteką przymusową podczas kontroli podatkowej powoduje, że instytucja przedawnienia staje się fikcją - przekazuje Kosma Strykowski, wspólnik zarządzający kancelarią SWS Strykowski Wachowiak.

Przez takie sformułowanie przepisu osoby, które posiadają nieruchomości i mają kłopoty z fiskusem nie mogą skorzystać z zapisanej w prawie instytucji przedawnienia. To sprzeczne z konstytucyjną zasadą równego traktowania, ponieważ podatnicy, którzy mają nieruchomości, są w gorszej sytuacji niż ci, którzy mają np.gotówkę.

- Płacenie podatków jest obowiązkiem powszechnym, a konstytucja nie przewiduje "prawa do przedawnienia" należności podatkowych. Niemniej, jeżeli już ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie tej instytucji, powinien przestrzegać w tym zakresie standardów konstytucyjnych - czytamy w komunikacie wydanym przez Trybunał Konstytucyjny.

Sprawa, zanim trafiła do Trybunału, dotyczyła jednej z wielkopolskich spółek, którą pod lupę w związku z CIT wziął Urząd Kontroli Skarbowej. W konsekwencji naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego zabezpieczył przybliżoną kwotę niezapłaconego zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami.

Firma odwoływała się w każdej z możliwych instancji, ale jej argumenty oddalano. Jeden ze skarżonych przepisów pozwala organom skarbowym zabezpieczyć majątek jeszcze przed decyzją o wysokości podatku, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie on zapłacony. W ocenie skarżącej spółki, pojęcie "uzasadniona obawa jest nieostre i nie zostało w ustawie zdefiniowane. TK nie przychylił się do takiej interpretacji.

Skargę do Trybunału przygotował zespół kancelarii, którym kierował Filip Siwek, doradca podatkowego i dyrektora departamentu podatkowego w kancelarii SWS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski