Trzęsienie ziemi w Ekwadorze: Nie żyją co najmniej 272...

  Trzęsienie ziemi w Ekwadorze: Nie żyją co najmniej 272 osoby. Tysiące rannych [VIDEO+ZDJĘCIA]

  Wojciech Rogacin

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Trzęsienie ziemi w Ekwadorze
  1/21
  przejdź do galerii

  Trzęsienie ziemi w Ekwadorze ©Rodrigo Abd

  Co najmniej 272 osoby zginęły w trzęsieni ziemi w Ekwadorze, a liczba rannych wzrosła tam do 2500 osób. Prezydent kraju Rafael Correa stwierdził, że liczba ofiar na pewno będzie rosnąć. ZOBACZ VIDEO I ZDJĘCIA.


  Media informują, że wiele osób wciąż znajduje się pod gruzami. Jak informuje BBC, w region katastrofy przybywają ekipy ratunkowe, także z sąsiednich krajów. Korzystając ze specjalnie wytrenowanych psów ratownicy chcą dotrzeć do zasypanych osób.
  Trwa walka z czasem. Akcja ratunkowa siłą rzeczy przebiegać będzie dość powoli, gdyż do usuwania gruzów nie można używać ciężkiego sprzętu, by nie narazić na urazy żywych osób znajdujących się pod gruzami.

  Główne wstrząsy nastąpiły w sobotę wieczorem lokalnego czasu i miały siłę 7,8 stopni w skali Richtera. Według służb doszło już do około 230 wstrząsów wtórnych w regionie. Niektóre miały siłę 5,3 stopnia. Mieszkańcy domów, które ocalały i tak wychodzą na ulicę w obawie, że któryś ze wstrząsów wtórnych może spowodować zawalenie się ich uszkodzonych domów.

  Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na północnym wybrzeżu kraju. Katastrofalne skutki kataklizmu odczuwalne były jednak w całym Ekwadorze. W odległym o ponad 300 km mieście Portoviejo zginęło co najmniej 100 osób. Zawalił się mos w położonym na południu Guayaquil. Zniszczone zostało nadmorskie miasto Pedernales.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ecuador

  Mercallego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Każdy kolejny stopień oznacza 10-krotnie większą poziomą amplitudę drgań oraz około 32-krotnie większą energię wyzwoloną (dokładnie sqrt{1000}, ponieważ 2 stopnie w tej skali, to 1000-krotny wzrost...rozwiń całość

  Każdy kolejny stopień oznacza 10-krotnie większą poziomą amplitudę drgań oraz około 32-krotnie większą energię wyzwoloną (dokładnie sqrt{1000}, ponieważ 2 stopnie w tej skali, to 1000-krotny wzrost energii), mierzoną w dżulach (J)

  http://www.zamg.ac.at/cms/de/geophysik/erdbeben/aktuelle-erdbeben/karten-und-listen/bebendetails/welt/quakes/2016139_evid52701732
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo