Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy pożary samochodów jednego dnia w Wielkopolsce. Dlaczego dochodzi do pożarów i jak zabezpieczyć auto przed samozapłonem?

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Trzy pożary samochodów jednego dnia w Wielkopolsce
Trzy pożary samochodów jednego dnia w Wielkopolsce KM PSP Konin
28 czerwca na terenie powiatu konińskiego doszło do trzech pożarów samochodów. Były to samozapłony spowodowane awariami. Wyjaśniamy dlaczego dochodzi do podobnych sytuacji oraz jak można się przed nimi zabezpieczyć.

Pożar auta w Rychwale

Zgłoszenie o pierwszym pożarze wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie po 11.00. W Rychwale na drodze wojewódzkiej nr 443 zapalił się samochodu marki iveco. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano całkowicie objęty pożarem pojazd. Strażacy podali pianę gaśniczą na palący się samochód, co pozwoliło zlikwidować zagrożenie.

Pożar auta w Koninie

O 16.30 doszło do kolejnego pożaru samochodu. Tym razem w Koninie przy ul. Spółdzielców podczas jazdy zapalił się VW. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono wydobywający się dym z komory silnika. Działania strażaków polegały na podaniu wody na komorę silnika.

Pożar auta w Żychlinie

O północy doszło do trzeciego pożaru. W Żychlinie przy ul. Staromiejskiej zapalił się samochód marki opel. Tym razem również pożarem objęta była komora silnika. Strażacy podali pianę gaśniczą na palący się pojazd, co pozwoliło zlokalizować zagrożenie.

Dlaczego w autach dochodzi do samozapłonów?

Bezpośrednimi przyczynami samozapłonów aut są w głównej mierze awarie oparte na wadach konstrukcyjnych, błędach podczas serwisowania, czy zaniedbaniu kierowcy. Najczęściej ogień pod maską może pojawić się na wskutek wycieku paliwa lub oleju napędowego. Częstym powodem jest także zwarcie lub przeciążenie instalacji elektrycznej, ale także awarie układu wspomagania kierownicy.

Należy pamiętać, że każda substancja chemiczna ma określoną temperaturę, w której zaczyna się palić.

  • Benzyna 247-280 st. C
  • Olej silnikowy 200-250 st. C
  • Olej napędowy210 st. C

To bardzo ważne, by zwracać uwagę na temperaturę pracy silnika – prawidłowa temperatura to od 80 do 90 st. C. Niektóre elementy jednak mogą być znacznie gorętsze, a są nimi m.in. katalizator czy turbosprężarka. Kontakt oleju lub benzyny podczas wycieku z tymi elementami może wzniecić ogień pod maską naszego auta.

Jak zabezpieczyć auto przed samozapłonem?

Regularne serwisowanie samochodu jest kluczowe w zapobieganiu samozapłonom. Warto także zaznajomić się z tym, co nasze auto ma pod maską, by samemu móc kontrolować stan niektórych elementów przed podróżą.

Na rynku dostępne są także odpowiednie układy samogaszące, tak zwane systemy ALS. Zainstalowane pod maską będą pilnować, by nie doszło do zbyt dużego przegrzania oraz w razie takiej sytuacji podadzą substancje gaśniczą na rozgrzany element.

Zakup samochodu używanego to spore wyzwanie. Wybierając auto dla siebie musimy zwrócić uwagę na wiele detali. W takiej sytuacji łatwo o błąd, a czyha na nas sporo pułapek. Sprawdź, jakie błędy popełniamy najczęściej podczas zakupu samochodu. Na co warto zwrócić uwagę wybierając auto dla siebie?Przejdź do galerii --->

Takie błędy popełniamy najczęściej podczas zakupu samochodu....

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski