Trzy przystanki do teatru, czyli historia łejerowskiej...

  Trzy przystanki do teatru, czyli historia łejerowskiej "mafii"

  Julia Theus

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Założyciele "Łejerów" Elżbieta Drygas i Jerzy Hamerski

  Założyciele "Łejerów" Elżbieta Drygas i Jerzy Hamerski ©Waldemar Wylegalski

  W czwartek o godzinie 18 w teatrze „Łejery” odbędzie się premiera książki Marcina Przewoźniaka „Trzy przystanki do teatru”. Na Scenę Wspólną przy ulicy Brandstaettera przyjedzie poznańska „bimba”, a Druh Jurek (Jerzy Hamerski), wraz z Druhem Czarnuchem (Zbigniew Czarnuch), wystąpią w duecie i zagwarantują publiczności wieczór pełen niespodzianek.
  Założyciele "Łejerów" Elżbieta Drygas i Jerzy Hamerski

  Założyciele "Łejerów" Elżbieta Drygas i Jerzy Hamerski ©Waldemar Wylegalski

  Marcin Przewoźniak w swojej detektywistyczno–przygodowej powieści „Trzy przystanki do teatru” przedstawił dzieje szkoły oraz teatru „Łejery” od początku ich powstania.

  – Pomysł na książkę pochodzi od druha Jurka, czyli Jerzego Hamerskiego, który zamarzył sobie, żeby 40–lecie „Łejerów” spuentować historią całego zjawiska kulturowego, jakim są, i zaproponował mi jej napisanie – mówi autor, Marcin Przewoźniak. – „Łejery” to jedna z legend Poznania – dodaje.

  Narracja „Trzech przystanków do teatru” ciągnie się przez czterdzieści lat. W pamiętnikarskich zapiskach „Czerwonego”, jednego z głównych bohaterów, pojawiają się postacie autentyczne, takie jak druh Jurek (Jerzy Hamerski), druhna Ela (Elżbieta Drygas), czy Druh Czarnuch (Zbigniew Czarnuch), bez których szkoła „Łejery” nigdy by nie powstała.

  – Od Zbigniewa Czarnucha, twórcy szczepu harcerskiego „Makusyny” przejąłem sposoby wychowawcze pracy z dziećmi, przekształcając jego formułę w swoją. Teatr zawsze był dla mnie czymś inspirującym, kluczem do wszystkich działań – mówi Jerzy Hamerski, współzałożyciel szkoły „Łejery”.

  – Żeby powstał teatr, druh Jerzy i druhna Ela musieli przejechać przez wszystkie trzy przystanki: zespół harcerski powstały w 1975 roku, szkołę zakładano w latach 90. oraz wybudowanie i oddanie do użytku budynku teatru 17 września 2013 roku – tłumaczy Marcin Przewoźniak.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo