Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy przystanki do teatru, czyli historia łejerowskiej "mafii"

Julia Theus
Założyciele "Łejerów" Elżbieta Drygas i Jerzy Hamerski
Założyciele "Łejerów" Elżbieta Drygas i Jerzy Hamerski Waldemar Wylegalski
W czwartek o godzinie 18 w teatrze „Łejery” odbędzie się premiera książki Marcina Przewoźniaka „Trzy przystanki do teatru”. Na Scenę Wspólną przy ulicy Brandstaettera przyjedzie poznańska „bimba”, a Druh Jurek (Jerzy Hamerski), wraz z Druhem Czarnuchem (Zbigniew Czarnuch), wystąpią w duecie i zagwarantują publiczności wieczór pełen niespodzianek.

Marcin Przewoźniak w swojej detektywistyczno–przygodowej powieści „Trzy przystanki do teatru” przedstawił dzieje szkoły oraz teatru „Łejery” od początku ich powstania.

– Pomysł na książkę pochodzi od druha Jurka, czyli Jerzego Hamerskiego, który zamarzył sobie, żeby 40–lecie „Łejerów” spuentować historią całego zjawiska kulturowego, jakim są, i zaproponował mi jej napisanie – mówi autor, Marcin Przewoźniak. – „Łejery” to jedna z legend Poznania – dodaje.

Narracja „Trzech przystanków do teatru” ciągnie się przez czterdzieści lat. W pamiętnikarskich zapiskach „Czerwonego”, jednego z głównych bohaterów, pojawiają się postacie autentyczne, takie jak druh Jurek (Jerzy Hamerski), druhna Ela (Elżbieta Drygas), czy Druh Czarnuch (Zbigniew Czarnuch), bez których szkoła „Łejery” nigdy by nie powstała.

– Od Zbigniewa Czarnucha, twórcy szczepu harcerskiego „Makusyny” przejąłem sposoby wychowawcze pracy z dziećmi, przekształcając jego formułę w swoją. Teatr zawsze był dla mnie czymś inspirującym, kluczem do wszystkich działań – mówi Jerzy Hamerski, współzałożyciel szkoły „Łejery”.

– Żeby powstał teatr, druh Jerzy i druhna Ela musieli przejechać przez wszystkie trzy przystanki: zespół harcerski powstały w 1975 roku, szkołę zakładano w latach 90. oraz wybudowanie i oddanie do użytku budynku teatru 17 września 2013 roku – tłumaczy Marcin Przewoźniak.
Elżbieta Drygas i Jerzy Hamerski zainspirowani swoimi doświadczeniami związanymi z teatralną grupą dziecięcą o nazwie „ŁEJERY”, która początkowo była zespołem harcerskim, 1 września 1990 roku stworzyli „Teatralną zerówkę” z siedzibą w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu, która później przekształciła się w wyjątkową instytucję.

– I mnie, i Eli zabrakło szkoły, do której chętnie chodziłyby dzieci. Chcieliśmy założyć szkołę naszych marzeń. Od początku byliśmy w konspirze, od razu wyłączyliśmy dzwonki. Łamaliśmy wszystkie możliwe stereotypy i robiliśmy swoje – opowiada Jerzy Hamerski. – Szkołę założyliśmy dla dzieci, którym w duszy gra podobnie jak nam – podkreśla.

W ramach premiery powieści „Trzy przystanki do teatru”, w czwartek na Scenie Wspólnej, aktorzy będą czytać fragmenty książki, w budynku zostanie postawiona replika szkoły, a specjalnie przygotowana „bimba”, nawiązująca do lektury, przywiezie zarówno fikcyjnych, jak i autentycznych bohaterów. Możliwa będzie rozmowa zarówno z założycielami szkoły, jak i z samym Marcinem Przewoźniakiem.
Na wydarzeniu pojawi się również prezydent miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, który objął książkę honorowym patronatem.

– Książka jest dla wszystkich tych, którzy chodzili, chodzą, których dzieci chodziły i będą chodzić do „Łejerów”, ale przede wszystkim dla młodego czytelnika, który lubi przygody. Ta szkoła jest wyjątkiem, zjawiskiem nadprzyrodzonym, dzięki Jerzemu Hamerskiemu i Elżbiecie Drygas, bo to oni ją stworzyli – mówi Marcin Przewoźniak.
Podczas wydarzenia będzie można także kupić egzemplarz „Trzech przystanków do teatru” i uzyskać podpis autora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski