Trzy wyjazdowe wygrane wielkopolskich drużyn. Koszykarze Stali sprawili sensację w Gdyni, a koszykarki Enei AZS pokazały charakter w Toruniu

Zaktualizowano
Tak koszykarze Bm Slam Stali cieszyli się z sensacyjnej wygranej w Gdyni Fot. Andrzej Romański/Energa Basket Liga
W zapowiedzi minionej kolejki pisaliśmy o nadziejach naszych drużyn przed sesją wyjazdową. W trzech przypadkach nadzieje nie okazały się płonne, bo z tarczą wróciły do domu ekipy BM Slam Stali, Enei AZS i MUKS. Zawodu nie sprawiła też u siebie Polonia. Niepowodzeniem zakończyła się natomiast wyprawa Biofarmu do Nysy Kłodzkiej.

Do ogromnej sensacji doszło w Gdyni. Pierwsza wygrana BM Slam Stali w tym sezonie stała się faktem - zespół trenera Łukasza Majewskiego pokonał faworyzowane Asseco 71:69.

Początek spotkania był bardzo wyrównany, ale wynikało to głównie z nieskuteczności obu ekip. Drugą kwartę gospodarze rozpoczęli od serii 7:0, a świetnie radził sobie Dariusz Wyka. Dzięki Przemysławowi Żołnierewiczowi BM Slam Stal ciągle była bardzo blisko, ale kolejna seria - tym razem 15:2 - pozwalała ekipie z Gdyni na kontrolowanie sytuacji.

W trzeciej kwarcie drużyna trenera Łukasza Majewskiego starała się odrabiać straty, licząc przede wszystkim na akcje Jaya Threatta oraz Jakuba Garbacza. Po 30 minutach było 62:55. Trafienia Żołnierewicza zbliżały jednak Stal na zaledwie punkt w czwartej kwarcie. Po chwili akcja Daniela Szymkiewicza dała ostrowianom przewagę. W końcówce kluczową akcję wykonał Nikola Jevtović.

Z kolei poznanianki rozpoczęły spotkanie w Toruniu od 0:5 i przegrywały większość pierwszej połowy spotkania. Dopiero pod koniec drugiej kwarty wyszły na prowadzenie i nie oddały go do końca meczu. Na przerwę schodziły prowadząc zaledwie 6 punktami (45:51). Druga połowa to była gra nerwów, i żadna z drużyn nie składała broni.

Tuż po rozpoczęciu ostatniej części gry lay-upem do remisu doprowadziła Podkańska. Tak samo jak w meczu z Widzewem odpowiedzialność za wynik wzięła jednak na swoje barki Ginette Mfutila (32 punkty, 12 zbiórek i 3 przechwyty). Rzuciła 5 punktów z rzędu. Po dołożeniu jeszcze akcji Miletic i Pyki Enea AZS odskoczyła na 10 punktów i w 38 min witała się już z wygraną.

Basket Liga: Asseco Arka Gdynia - BM Slam Stal Ostrów 69:71 (16:16, 29:13, 17:26, 7:16)
Stal: ]Threatt 18, Żołnierewicz 12, Garbacz 10, Szymkiewicz 9, Dambrauskas 8, Mcgill 8, Jevtović 6, Główka , Mokros , Rykowski, Ryżek.
Basket Liga Kobiet: Energa Toruń – Enea AZS Poznań 79:83 (28:19,17:32,21:17,13:15)
Enea AZS: Mfutila 32, Pawlak 18, Miletić 8, Calloway 7, Pyka 6, Zivadinović 6, Parzeńska 6, Stefańczyk, Wdowiuk, Nowicka, Banaszak.
I liga mężczyzn: Zetkama Doral Nysa Kłodzko – Biofarm Basket Poznań 94:85 (19:15, 26:19, 25;22, 24:29) Najwięcej dla Biofarmu: Flieger 30, Struski 15,Fatz 8.
Timeout Polonia Leszno – Pogoń Prudnik 84:70 (19:17, 24:16, 14:20, 27:17) Najwięcej dla Polonii: Pabian 19, Sanny 16.
I liga kobiet: Grot Pabianice – MUKS Poznań 74:75 (24:21, 22:18, 15:17, 13;19) Najwięcej dla MUKS: Papiernik 16, Zięmborska 12.