Trzy zwycięstwa wielkopolskich drużyn w I lidze! Już w środę derby Poznania, JTC MUKS - PCC AZS!

Trener PCC AZS, Ryszard Barański, zażartował, że na mecze swoich koszykarek powinien przychodzić dopiero w przerwie... Fot. Grzegorz Dembiński
Na zapleczu ekstraklasy wielkopolskie zespoły tym razem zdecydowanie na plusie. Porażki ponieśli tylko koszykarze AZS Politechniki i koszykarki Lidera.

Najciekawszy mecz w I lidze koszykarek odbył się w Poznaniu, gdzie miejscowe akademiczki podejmowały Basket Aleksandrów. Podopieczne Ryszarda Barańskiego wygrały po emocjonującym meczu z sąsiadem w tabeli i awansowały na pozycję wicelidera. To był piąty mecz z rzędu wygrany przez Poznań City Center AZS.

Początek spotkania zdecydowanie układał się pod dyktando akademiczek, które szybko wyszły na prowadzenie 5:0.Potem jednak coś się zacięło i poznanianki oddały inicjatywę przyjezdnym. Straciły 16 punktów z rzędu, przegrywając 5:16, a po pierwszej kwarcie 14:20. Do przerwy sytuacja się nie zmieniła i akademiczki (26:32). W tej części meczu świetnie spisywała się Daria Marciniak, która zdobyła 10 pkt i zebrała 5 piłek.

– Pytałem się w przerwie moich zawodniczek, czy mam przychodzić tylko na drugą połowę, bo w pierwszej i tak do nich nic nie dociera. Nie pierwszy bowiem raz w tym sezonie dziewczyny dopiero w drugiej połowie przypominają sobie, że są na meczu – żartował trener Barański.

Po zmianie stron akademiczki wyszły na parkiet mocno zmotywowane i zaczęły odrabiać straty. Po trójce Magdaleny Wojdalskiej w 36 minucie wyszły na prowadzenie 35:34. Wynik oscylował wokół remisu aż do połowy ostatniej kwarty, kiedy AZS odskoczył na kilka punktów.

Świetne zawody rozegrała Kinga Woźniak (14 pkt, 7 zbiórek). – Przed sezonem nikt na nas nie stawiał. My same długo nie mogłyśmy uwierzyć, że nam tak dobrze idzie, ale teraz już wiemy, że dobra passa zobowiązuje do jej podtrzymania – przyznała kapitan akademiczek.

W środę PCC AZS zmierzy się na wyjeździe z JTC MUKS (początek o godz. 19.45 w hali POSiR B, relacja w TVPPoznań). Trener beniaminka I ligi, Iwona Jabłońska, w sobotę podpatrywała rywalki z trybun i pewnie miała swoje przemyślenia. – Na analizę przeciwnika jeszcze przyjdzie czas, ale wiem na pewno, że mentalnie już jesteśmy na derby gotowi – dodał Barański.

I liga koszykarzy: Sokół Łańcut – AZS
Politechnika Poznań 89:64 (23:17, 18:7, 25:21, 23:19) Najwięcej punktów dla AZS: Baszak 22, Szydłowski 13, Wielechowski 9.
Legia Warszawa – BM Slam Stal Ostrów 69:80 (17:18, 15:19, 11:20, 26:23)
Najwięcej dla Stali: Pisarczyk 17, Ochońko 12, Adamczewski 11.
I liga koszykarek: Ostrovia – AZSPWSZ II
Gorzów 62:59 (18:7, 12:20, 16:19, 16:13)
Najwięcej dla Ostrovii: Mistygacz 11, Krzyżaniak 10, Mielczarek i Rozwadowska po 9.
Karkonosze Jelenia Góra –JTC MUKS Poznań 54:84 (18:26, 9:21, 14:15, 13:22)
Najwięcej dla JTC MUKS: Idziorek 21, Skowronek 14, Szemraj 13.
JAS FBGSosnowiec – Lider Swarzędz 68:62 (26:13, 15:17, 10:12, 17:20)
Najwięcej dla Lidera: Urbaniak 14, Drzewińska i Szarzyńska po 11.
Poznań City Center AZS – Basket Aleksandrów Łódzki 56:48 (14:20, 12:12, 15:8, 15:8)
Najwięcej dla AZS: Woźniak 14, Marciniak i Wojdalska po 10.