Trzynastki 2020: Kto dostanie dodatkową trzynastą pensję i na jakich zasadach? Komu przysługuje trzynastka?

MIKO

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane trzynastą pensją, dostają pracownicy sfery budżetowej oraz służby mundurowe. Żeby dostać takie dodatkowe wynagrodzenie osoba uprawniona nie musi w żaden sposób dodatkowo angażować się w pracę; wystarczy, że nie będzie chorować i przepracuje pół roku lub rok. Kto ma prawo do trzynastej pensji i na jakich zasadach? Ile wynosi trzynasta dodatkowa pensja? Jak się oblicza "trzynastkę"? Sprawdź szczegóły.

Jak pisze portal Gazetaprawna.pl, według szacunków wynikających m.in. z projektu ustawy budżetowej, w najbliższym czasie z tej racji do pracowników administracji państwowej trafi rekordowa kwota ponad 8 mld złotych. Portal zwraca też uwagę na to, że w tym roku znacznie wyższe dodatkowe wynagrodzenia roczne dostaną również nauczyciele, którzy w zeszłym roku otrzymali blisko 15 proc. podwyżki. Tegoroczna trzynastka zgodnie z zasadami wypłacana jest bowiem na podstawie wyliczeń z pensji z ubiegłego roku. Trzynaste pensje do końca stycznia 2020 dostaną też wszyscy pracownicy ZUS.

Czytaj też: Kto może skorzystać z "małego ZUS" i na jakich zasadach?

Jakie grupy zawodowe mają prawo do trzynastej pensji?

 • pracownicy tzw. budżetówki (np. pracownicy administracji państwowej i samorządowej, urzędnicy, pracownicy ZUS, nauczyciele)
 • służby mundurowe

Kiedy pracownik ma prawo "trzynastki"?

 • Pracownik nabywa prawo do pełnego dodatkowego trzynastego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.
 • Pracownik, który przepracował co najmniej 6 miesięcy nabywa prawo do "trzynastki" w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

**

Pracownik nie uzyska prawa do "trzynastki", jeśli nie przepracował co najmniej 6 miesięcy

**

Do okresu zatrudnienia, dającego prawo pracownikowi do trzynastki nie wlicza się:

 • nieobecności z powodu choroby
 • urlopu macierzyńskiego
 • opieki nad dzieckiem
 • urlopu bezpłatnego
 • służby wojskowej

Kiedy pracownik nie ma prawa do "trzynastki"?

w razie nieusprawiedliwionej nieobecności trwającej dłużej niż dwa dni w przypadku przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości
gdy dostanie karę dyscyplinarną wydalenia z pracy (lub ze służby) gdy pracodawca rozwiąże z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Czytaj także: Jak wyrejestrować telewizor?

Jak oblicza się trzynastą pensję?

Trzynasta pensja to 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez uprawnionego pracownika w ciągu całego roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie (w 2020 roku to procent od sumy wynagrodzenia za 2019)

Do tej sumy wlicza się także:

 • inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy
 • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

Nie wlicza się natomiast wynagrodzenia za czas nieobecności z powodu choroby, czyli tzw. "chorobowego".

Kiedy wypłaca się trzynastą pensję?

Trzynastka jest wypłacana raz w roku - zazwyczaj w styczniu lub lutym za poprzedni rok.

Czytaj też: Czy dostaniesz pieniądze za niewykorzystany urlop? Sprawdź kiedy ci się należą!

"Trzynastka" nauczycieli

Nieco inne zasady mogą być stosowane do wypłacania trzynastej pensji nauczycielom. Na przykład nowo zatrudnieni w roku szkolnym nauczyciele nie są w stanie spełnić wymogu zatrudnienia przez minimum 6 miesięcy, ustawodawca przewidział więc specjalny przywilej dla tej grupy zatrudnionych - zwolnienie z tej zasady.
Nauczycielowi, który pracuje jednocześnie w kilku szkołach i w każdej z nich przepracował wymagany okres 6 miesięcy, przysługuje proporcjonalne dodatkowe wynagrodzenie roczne w każdym miejscu pracy.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 listopada 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.)

Nauczycielom szkół publicznych trzynastka przysługuje na podstawie art. 48 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967; dalej: KN).

Sprawdź też:

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

dostana konfidencji ,wazeliniarze,donosiciele, [wulgaryzm]wlazy

Dodaj ogłoszenie