Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tureckie Bayraktary latają już w Wielkopolsce. Popularne drony trafiły do bazy w Mirosławcu

Martin Nowak
Martin Nowak
- W 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbywają się pierwsze loty szkoleniowe polskich BayraktarTB2 - w połowie lutego poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
- W 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbywają się pierwsze loty szkoleniowe polskich BayraktarTB2 - w połowie lutego poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. fot. 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu
O tych dronach mówi cały świat, a żołnierze z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu już nimi latają.

Bayraktary w Mirosławcu

- W 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbywają się pierwsze loty szkoleniowe polskich BayraktarTB2

- w połowie lutego poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Potwierdzenie tej informacji otrzymaliśmy w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, w powiecie wałeckim.

- Loty cały czas się odbywają i będą trwać

- mówi mjr Małgorzata Krywiak, oficer prasowy 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Przypomnijmy, że pierwsze tureckie drony do bazy w Mirosławcu trafiły pod koniec ubiegłego roku. 28 października w przekazaniu bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2 uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak.

- Nie ma nowoczesnego wojska bez dronów. Uzbrojonych dronów. W przypadku Bayraktarów są to drony, które z jednej strony wykonują misje rozpoznawcze, a z drugiej strony będą gotowe do wykonywania również misji uderzeniowych. To jest ważny etap w procesie modernizacji Wojska Polskiego, wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt

- mówił.

Żołnierze z Mirosławca bardzo cieszą się z tego, że drony, o których mówi cały świat, trafiły właśnie do ich bazy. Bayraktary to bardzo nowoczesny sprzęt, który doskonale sprawdza się m.in. podczas wojny w Ukrainie.

- Informację o dostawie Bayraktarów przyjęliśmy z wielkim entuzjazmem. Od dawna i z niecierpliwością nasi żołnierze czekali na konkretny, nowoczesny sprzęt. Doczekali się i są bardzo zadowoleni

- mówi mjr Małgorzata Krywiak.

Zanim jednak drony wzbiły się w powietrze, to żołnierze musieli nauczyć się je obsługiwać. Na specjalne szkolenia i kursy, pod okiem producenta sprzętu, jeździli do Turcji.

- Szkolimy techników i pilotów-operatorów. Część żołnierzy jest już przeszkolonych, a część nadal się szkoli

- dodaje mjr Małgorzata Krywiak.

Baykraktar - co to za sprzęt?

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 180 km/h.

Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu

Powstała - jak czytamy w sieci - na bazie 12. Komendy Lotniska oraz dywizjonu rozpoznania powietrznego. Pierwszym Dowódcą Bazy był płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski - Popow. Zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem organizacja etatowa ma docelowo uwzględniać wymogi obsługi zaplanowanych do pozyskania systemów klasy MALE.

W bazie będą funkcjonowały eskadry bezzałogowców średniego zasięgu, krótkiego zasięgu oraz operacyjnych MALE. 12. BBSP weszła w podporządkowanie 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Jest jednostką organizacyjną bezpośrednio podporządkowaną Dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, przeznaczoną do zdobywania, gromadzenia, przetwarzania, analizy i interpretacji pozyskanych informacji oraz dystrybucji informacji rozpoznawczo-wywiadowczych dla decydentów polityczno-wojskowych w czasie pokoju, kryzysu i wojny w czasie zbliżonym do rzeczywistego z wykorzystaniem systemów będących na jej wyposażeniu.

Odpowiada za zabezpieczenie operacji lotniczych prowadzonych z i na lotnisku bazy w odniesieniu do samolotów lotnictwa taktycznego, transportowego i śmigłowcowego RSZ RP, a także zadań HNS w odniesieniu do operacji lotniczych SP Sojuszu. Od 1 czerwca 2020 roku bazą dowodzi płk pil. Marcin Szubiński.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Z okazji 78 urodzin Głosu Wielkopolskiego, zabieramy Was w podróż w czasie. Przedstawiamy zdjęcia miejsc z 1945 r. oraz pokazujemy jak te miejsca wyglądają obecnie. Autorem wszystkich zdjęć historycznych jest fot. Zbigniew Zielonacki, ze zb. Lecha Zielonackiego, cyryl.poznan.pl

Poznań kiedyś i dziś: tak od 1945 r. zmieniło się miasto. Pr...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski