Turek: Pierwsza w Polsce ulica imienia Grechuty

  Turek: Pierwsza w Polsce ulica imienia Grechuty

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Marek Grechuta będzie patronem jednej z nowych ulic na osiedlu domów jednorodzinnych w Turku. Miejscy radni jednogłośnie przyjęli kandydaturę zmarłego trzy lata temu piosenkarza, poety i kompozytora. To pierwsza w Polsce ulica imienia Grechuty.
  - Na osiedlu Zdrojki Nowe wszystkie ulice są muzyczne. Część dzielnicy nosi nazwy muzyków poważnych, np. Grażyny Bacewicz, Paderewskiego czy Wieniawskiego. Patronami kolejnych ulic będą twórcy muzyki popularnej - mówi Mirosław Mękarski, zastępca burmistrza Turku.

  Pomysł nadania imienia Grechuty osiedlowej uliczce narodził się podczas trwającej 40 minut burzy mózgów, jaką zafundowały sobie pracownice Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta w Turku.
  Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw stwierdziły, że nikt inny tylko Marek Grechuta może być patronem nowej drogi. Propozycja urzędniczek od razu spodobała się władzom miasta. Równie entuzjastycznie pomysł przyjęli radni. Za przyjęciem uchwały głosowało 20 rajców. Nikt nie opowiedział się przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosu. Takiej zgodności w turkowskiej radzie dawno nie było.

  - Uwielbiam twórczość Marka Grechuty. Jestem jego wielkim fanem. Uważam, że ten wybór jest sensowny, dlatego głosowałem za przyjęciem tej uchwały - mówi Marian Marczewski, opozycyjny radny SLD. - Nie podoba mi się natomiast to, że nie skonsultowano tego pomysłu z mieszkańcami. To oburzające. Podczas sesji, cytując fragment piosenki Grechuty "Pewien znany ktoś, kto miał dom i sad, zgubił nagle sens i w złe kręgi wpadł", powiedziałem burmistrzowi, że on chyba właśnie wpadł w takie kręgi, bo w sprawie nowej nazwy powinien się wypowiedzieć komitet osiedlowy i mieszkańcy Turku.

  Bez względu na zastrzeżenia dotyczące procedury wprowadzania nazwy, turkowska ulica jest pierwszą w Polsce, której patronował będzie ten wybitny piosenkarz. Turek wyprzedził więc Kraków, choć tam podobna propozycja padła trzy lata temu, niedługo po śmierci Grechuty. Skończyło się jednak na wpisaniu nazwiska kompozytora do Banku Nazw, w którym na swoją ulicę czeka 60 wybitnych postaci.

  Grechuta z niespełna trzydziestotysięcznym miastem nie miał wiele wspólnego. Jak informuje Mirosław Mękarski, zastępca burmistrza, jest coś, co łączy artystę z Turkiem. - Grechuta w 1967 roku zadebiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Zeszłorocznymi laureatkami tego festiwalu są Joanna Gogulska i Milena Chypś, czyli panny z Turku - mówi Mękarski.

  Nie wiadomo, kiedy zakończy się budowa ulicy Marka Grechuty. O oficjalnym jej otwarciu z pewnością zostaną powiadomieni najbliżsi artysty.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo