Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turek: W Wielkopolsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Bolt
W Wielkopolsce, w pobliżu miasta Turek, powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Będzie to pierwsza tak duża instalacja w Europie Środkowej i jedna z większych na Starym Kontynencie. Docelowo, cała inwestycja będzie odpowiadać za produkcję ok 3 proc. energii wytwarzanej z OZE w Polsce. Elektrownię fotowoltaiczną wybuduje spółka Energia Przykona, z grupy NeoInvestments, we współpracy z chińskim partnerem.

Miejsce budowy elektrowni fotowoltaicznej jest nieprzypadkowe. Powstanie ona na gruntach zdegradowanych działalnością górniczą. Projekt ma być realizowany przy udziale China Sinogy Electric Engineering (CSEE) i jej partnera, Strategic Swiss Partners AG, z siedzibą w Zurichu (SSP).

Czytaj: Poznań: W mieście są złoża ropy naftowej i gazu ziemnego? Będą badania

Inwestycja dostarczy 600 MW mocy wytwórczej, co przełoży się to na produkcję energii elektrycznej na poziomie 630 GWh rocznie.

Elektrownia PV ograniczy CO2

– Polska i Europa muszą wytwarzać coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych, aby ograniczać emisję CO2. Elektrownie korzystające z energii słonecznej są ważnym elementem systemu energetycznego. Jak mało które sposoby wytwarzania prądu odpowiadają na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Farma fotowoltaiczna produkuje czystą energię. W okresie letnim może wytwarzać jej więcej, odciążając elektrownie konwencjonalne. Te ostatnie mogą dzięki temu ograniczyć zużycie wody, potrzebnej do chłodzenia instalacji. Z symbiozy różnych technologii wytwarzania energii korzysta cały system i środowisko – mówi Jacek Rusiecki, COO Energia Przykona sp z o.o , spółka z portfela NeoInvestments która jest stroną umowy.

Jak podkreśla Jacek Rusiecki, tereny wschodniej Wielkopolski wyjątkowo sprzyjają lokalizacji elektrowni solarnych. Okolice planowanej inwestycji powoli stają się „hubem elektrowoltaicznym” w Polsce.

Znaczenie elektrowni fotowoltaicznej dla Polski

Budowa elektrowni fotowoltaicznej ma przyczynić się do realizacji zadań w ramach Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku. Jego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych. W jego efekcie 20 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. O 20 proc. ma też wzrosnąć efektywność energetyczna naszego kraju.

Czytaj także: Gdzie są grzyby w Wielkopolsce? Czy warto wybrać się na grzybobranie?

- Inwestycja będzie miała wpływ na wzrost zatrudnienia. Sam region może stać się w przyszłości kuźnią talentów, w zawodach pożądanych z perspektywy rozwoju technologii, co będzie miało pozytywne efekty w przyszłości. Osoby pracujące w projekcie będą m.in. zdobywać kompetencję z obszaru wsparcia technologicznego i optymalizacji produkcji energii elektrycznej, przesyłu i sprzedaży oraz ochrony środowiska – wylicza Jacek Rusiecki z Energia Przykona.

Początek budowy elektrowni fotowoltaicznej

Lada dzień ma ruszyć budowa elektrowni. Pierwsze dwa etapy projektów mają już pozytywną decyzję środowiskową. Wpisują się w uchwalony przez lokalne władze gminy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zawarcie umowy o przyłączeniu instalacji do sieci elektroenergetycznej dla pierwszych dwóch etapów planowane jest na październik 2019 roku. Deweloper spodziewa się uzyskać pozwolenie na budowę pierwszych dwóch etapów na początku 2020 roku.

Sprawdź też:

Jak podkreślają przedstawiciele Energia Przykona, lokalizacja farmy ma bardzo istotne znaczenie dla tego regionu i dla całego systemu elektro-energetycznego w Polsce.

– Nasz projekt zlokalizowany jest na gruntach rolnych niskiej klasy, zdegradowanych przez działalność górniczą prowadzoną w pobliżu, która spowodowała znaczne obniżenie wód gruntowych. Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu. To najlepszy sposób na wykorzystanie potencjału tego obszaru, zapewniający liczne korzyści w wymiarze zarówno gospodarczym, jak i ekologicznym – podkreśla Jacek Rusiecki z Energia Przykona.

Zobacz:

Organy administracji publicznej nie znają faktycznej skali historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi i zagrożeń, które wywołują. Tzw. "bomby ekologiczne" wciąż stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że o wielu przypadkach zanieczyszczeń mieszkańcy wciąż nie wiedzą i żyją na tykających bombach. Na terenach zanieczyszczonych powstają np. osiedla mieszkaniowe. Tym samym mieszkańcy narażeni są na oddziaływanie szkodliwych dla życia i zdrowia substancji. Gdzie są bomby ekologiczne -->

Afera toksyczna: Zobacz gdzie w Wielkopolsce mamy do czynien...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski