Turniej Czterech Skoczni: Peter Prevc wygrywa w Ga-Pa. Polacy dalej bez błysku

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Noworoczny konkurs Turnieju Czterech Skoczni nie przyniósł przełomu w formie polskich skoczków. W Garmisch-Partenkirchen najlepszym z naszych zawodników był Kamil Stoch, który zajął 19. miejsce. W serii finałowej wystąpił jeszcze Stefan Hula, który uplasował się na 24. pozycji. Zawody w Ga-Pa wygrał lider klasyfikacji Pucharu Świata Peter Prevc i został przodownikiem Turnieju Czterech Skoczni.

W pierwszej serii najbardziej emocjonowaliśmy się bezpośrednim pojedynkiem Stefana Huli i Kamila Stocha. Obaj skoczyli po 125 m, ale dwukrotny mistrz olimpijski dostał lepsze noty za styl i awansował do drugiej serii jako zwycięzca w tej parze, natomiast Hula, który miał notę o 1,7 pkt gorszą dostał się do finałowej serii jako trzeci z tzw. „szczęśliwych przegranych”. W drugiej serii obaj Polacy oddali krótsze skoki bez błysku. Hula skoczył 122 m, a Stoch 122,5 m i w porównaniu do pierwszej serii spadli w klasyfikacji o kilka pozycji.

Na pierwszej serii swoje występy w Ga-Pa zakończyli Dawid Kubacki, który wylądował na 122 m i przegrał z Austriakiem Manuelem Fettnerem (123,5 m) oraz Maciej Kot , który skoczył 118,5 m i był gorszy od Niemca Michaela Neumayera (120 m). Kubacki sklasyfikowany został na 31 miejscu, a Maciej Kot był 36.

Ozdobą zawodów była rywalizacja dwóch najlepszych skoczków tego sezonu Severina Freunda i Petera Prevca. W pierwszej serii obaj rywalizowali ze sobą w parze, bo Niemiec nie skakał w kwalifikacjach. Obaj oddali najdłuższe skoki – po 133,5 m, ale na półmetku liderem był Słoweniec, który swoją próbę oddał w gorszych warunkach atmosferycznych i dostał dodatkowe punkty za wiatr wyprzedzając Freunda o 1,4 pkt. W serii finałowej lider PŚ nie dał szans Niemcowi oddając najdłuższy skok w konkursie – 136 m. Freund skoczył 132,5 m i dał się jeszcze wyprzedzić Norwegowi Kennethowi Gangnesowi – 134 m.

Teraz rywalizacja skoczków przenosi się z Niemiec do Austrii. Kolejny konkurs 64. Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się w niedzielę w Innsbrucku. Poprzedzą go sobotnie kwalifikacje, w których w polskiej drużynie oprócz skaczących dzisiaj zawodników zobaczymy Andrzeja Stękałę, który zastąpi odesłanego do kraju Klemensa Murańkę.

*Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

Materiał oryginalny: Turniej Czterech Skoczni: Peter Prevc wygrywa w Ga-Pa. Polacy dalej bez błysku - Dziennik Zachodni