Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka w Parkach Krajobrazowych w Wielkopolsce

KARC
Parki krajobrazowe nie istnieją tylko po to, by chronić przyrodę, ale także, by promować turystykę. W szczególności świadomą turystykę, która nie jest tylko formą spędzania wolnego czasu, ale także uczy.

- M.in. o ciekawych gatunkach roślin czy zwierząt, ale także historii regionu - mówi Piotr Basiński z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. - W tym celu wytyczamy na terenie parków ścieżki edukacyjne. Chodzi o to, by spacer po parku nie był tylko przejściem z punktu a do b, ale by turysta był świadomy tego, jakie atrakcje przyrodnicze i kulturowe może spotkać - mówi.

Oprócz ścieżek dydaktycznych, którym towarzyszą tablice edukacyjne i publikacje, wielkopolskie parki krajobrazowe przecina wiele innych szlaków turystycznych. Na uwagę zasługują drogi św. Jakuba, którymi kiedyś poruszali się pielgrzymi zmierzający do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Na jednej z takich dróg w Lądzie nad Wartą można podziwiać wyjątkowo cenny pocysterski zabytkowy klasztor wpisany na prestiżową listę pomników historii, których w Polsce jest ledwie 50.

Klasztor pocysterski to niejedyny pomnik historii na terenie parków krajobrazowych. Kolejny to Ostrów Lednicki na jeziorze Lednica.

Oprócz turystyki pieszej 13 wielkopolskich parków krajobrazowych można zwiedzać rowerem, kajakiem, a także konno. Dla chętnych, chcących zwiedzać parki rowerem, polecamy stronę www.gpswielkopolska.pl. - Jeśli chodzi o turystykę wodną, polecana trasa to Wielka Pętla Wielkopolski prowadząca przez pięć parków krajobrazowych i łącząca m.in. Wartę, Noteć i jezioro Gopło - mówi Piotr Basiński. Warto zwrócić uwagę na ciekawostki kolejowe, np. Gnieźnieńską Kolej Wąskotorową lub Krzywińską Kolej Wąskotorową.

Parki krajobrazowe, jak już wspominaliśmy, oprócz walorów przyrodniczych chronią elementy dziedzictwa kulturowego. Jest ich w naszym regionie wiele. - Są to obiekty z zamierzchłej przeszłości, m.in. grodziska, jak te na Ostrowie Lednickim. Mogą to być też obiekty związane z rodami rycerskimi lub szlacheckimi, np. pałac w Rogalinie, zameczek myśliwski Bażantarnia w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym, a także dwory. Dwa z nich stanowią siedzibę Ośrodków Edukacji Przyrodniczej w Chalinie i Lądzie - wylicza P. Basiński.

Osoby, które chciałyby poznać więcej szczegółów na temat szlaków, którymi można przemierzać wielkopolskie parki krajobrazowe, mogą skorzystać ze strony www.zpkww.pl. Można tam znaleźć propozycje tras wycieczkowych, informacje o atrakcjach turystycznych oraz liczne publikacje do pobrania w formacie PDF, między innymi katalog gospodarstw agroturystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski