MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twój Sąsiad: Borsuk - wszystkożerny czyścioch polskich lasów

PRE
Twój Sąsiad: Borsuk - czyścioch polskich lasów
Twój Sąsiad: Borsuk - czyścioch polskich lasów archiwum
W ramach akcji Twój Sąsiad prezentujemy kolejny z listy chronionych wielkopolskich gatunków. Lubi czystość, ale jest wszystkożerny. Można go spotkać w lasach całej Polski, w tym w podpoznańskich lasach miejskich.

Choć łatwo poznasz mnie po czarno-białych pręgach na głowie, w dzień rzadko wychodzę ze swojej nory. Trudno mnie spotkać, bo prowadzę nocny tryb życia. To wtedy żeruję. Nie jestem wybredny. Jadam owoce, trawy, pędy i korzenie roślin, zboża, drobne zwierzęta, takie jak żaby, ślimaki, czasem nawet małe ptaki. Jestem czyściochem, w mojej norce, do której prowadzi kilka wejść, zawsze panuje porządek, a toaleta znajduje się poza nią, w niedalekiej odległości.

Za zwyczaj swój dom buduję sam, w lesie albo starym parku, chyba, że nadarza się okazja, by zamieszkać w pobliżu ludzi. Wtedy jamy buduję pod budynkami. Nocą zapadam w sen, z którego łatwo mogę się obudzić, by uzupełnić zapasy żywności. W czasie zimowego snu potrafię bowiem stracić nawet 7 kg! Jestem częściowo chroniony i występuję na terenie całej Polski.

Więcej o borsuku

Można je spotkać w podpoznańskich lasach miejskich. Dobrze czują się w towarzystwie jenotów. Te ostatnie przywędrowały do Polski ze wschodu i doskonale się u nas zaaklimatyzowały. Powód jest prosty - przychodzą tam, gdzie zdobycie pożywienia jest łatwiejsze, niż w ich naturalnym środowisku. Borsuk, jak zwierzę mało atrakcyjne dla myśliwych, nie jest poważnie zagrożony. Jego naturalnymi wrogami są wilki i rysie.

Dość dużym zagrożeniem dla tych zwierząt są ludzie, którzy zabijają borsuki ze względu na obawę przed wścieklizną, którą mogą one przenosić.

Borsuki w Poznaniu. Grasują w lasach miejskich

Żeby sprawdzić, jakie ssaki żyją w naszym najbliższym otoczeniu i prześledzić losy borsuka wystarczy... skorzystać z internetu! Dzięki Atlasowi Rozmieszczenia Ssaków każdy może sprawdzić, "co w trawie piszczy". Na mapie Polski, którą podzielono na ponad 3 tys. prostokątów, możemy sprawdzić gdzie występuje dany ssak. Do wyboru jest ponad sto gatunków.

Za projekt odpowiadają głównie cztery instytucje naukowe: Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, Zakład Zoologii Systematycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie oraz Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Akcja Twój Sąsiad jest współfinansowana przez Wielkopolski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski