Twoja firma potrzebuje szkoleń? Już teraz je planuj

  Twoja firma potrzebuje szkoleń? Już teraz je planuj

  Materiał Informacyjny

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Twoja firma potrzebuje szkoleń? Już teraz je planuj
  Ekspert o usługach szkoleniowych.
  Twoja firma potrzebuje szkoleń? Już teraz je planuj
  Blisko 55 mln zł jest przeznaczonych w ramach programu regionalnego na dofinansowanie szkoleń i usług doradczych adresowanych do małych i średnich firm Wielkopolski.
  Korzystać ze szkoleń i usług doradczych będą mogli zarówno przedsiębiorcy (właściciele firm), jak i ich pracownicy. I to oni właśnie będą decydowali, jakich usług potrzebują.
  Aby ułatwić przedsiębiorcom dostęp do szkoleń oraz usług doradczych, jeszcze jesienią zostaną podpisane umowy z pięcioma podmiotami, które będą pełniły rolę operatorów tego wsparcia w każdym z subregionów Wielkopolski.
  Zostanie więc wyłoniony oddzielny operator dla subregionu kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego oraz poznańskiego (obejmującego także stolicę Wielkopolski). To właśnie do nich przedsiębiorcy będą zgłaszali zapotrzebowanie na konkretne usługi lub z ich pomocą określali swoje potrzeby, które w konsekwencji doprowadzą do znalezienia np. właściwych szkoleń dla pracowników.
  Ich oferta znajduje się w już działającym Rejestrze Usług Rozwojowych, pod adresem www.inwestycjawkadry.info.pl.
  Znalezienie odpowiedniej dla siebie oferty ułatwi przedsiębiorcom możliwość filtrowania ich zarówno geograficznie, jak i w podziale na branże. Już teraz zakres dostępnych ofert jest bardzo szeroki –od szkoleń zawodowych, jak kursy spawania, obsługi kas fiskalnych, po szkolenia z zakresu psychologii. Obecnie w województwie wielkopolskim można znaleźć 273 pozycje.
  Co do zasady, refundacja będzie wynosiła 50 proc. kosztów usługi. Na większe dofinansowanie będą mogły liczyć mikro- i małe przedsiębiorstwa, a także takie, które usługi rozwojowe będą kierowały do pracowników 50+ oraz tych o niskich kwalifikacjach. Wyższe dofinansowanie będzie można uzyskać także na szkolenia kończące się potwierdzeniem nabycia kwalifikacji. Jednak nawet przy uwzględnieniu wszystkich preferencji maksymalny poziom dofinansowania nie przekroczy 80 proc., a dla pojedynczej usługi –5 tys. zł.

  Czas działania lokalnych operatorów przewidziano na trzy lata. Przez cały ten okres przedsiębiorcy będą mogli się zwracać o wsparcie. Regionalni operatorzy rozpoczną działanie jeszcze w tym roku. Przedsiębiorcy mogą więc już teraz zacząć planować szkolenia na najbliższy czas.


  Aktualna oferta usług szkoleniowych i doradczych dla firm:
  https://www.inwestycjewkadry.info.pl
  Więcej o funduszach:
  www.wrpo.wielkopolskie.pl
  Główny Punkt Informacyjny: Poznań – tel.: 61 626 61 93
  e-mail: info.wrpo@wielkopolskie.pl, info.fe@wielkopolskie.pl

  Ekspert o usługach szkoleniowych

  Bartosz Nochowicz, Główny Punkt informacyjny Funduszy Europejskich w Poznaniu
  Nowe zasady wspierania potrzeb szkoleniowych firm polegają przede wszystkim na dostosowaniu oferty do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców, a także skróceniu drogi do korzystania z tego rodzaju wsparcia. O ile w poprzednich latach instytucje organizujące szkolenia szukały chętnych, o tyle teraz to przedsiębiorcy będą decydowali, jakich szkoleń potrzebują dla swoich pracowników. To sprawi, że wparcie będzie szyte na miarę, a przez to efektywniejsze.
  Z szerokiej oferty dostępnej w Rejestrze Usług Rozwojowych, zweryfikowanej pod względem wartości merytorycznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, będą wybierali te usługi, które są im potrzebne i będą służyły rozwojowi ich biznesu i, już dokonawszy wyboru, będą zgłaszali się do regionalnych koordynatorów, z którymi będą podpisywali umowy o wsparcie.
  Z nimi także będą rozliczali koszty zrealizowanych już szkoleń.
  Zakładamy, że rozliczenie będzie mogło następować w dwóch formach. Pierwszą z nich jest zakup przez przedsiębiorcę bonu szkoleniowego, którym będzie rozliczał się z jednostką prowadzącą kursy, którymi jest zainteresowany (różnica między kwotą, jaką wpłaci przedsiębiorca, a wartością bonu będzie kwotą pomocy).
  Drugą formą rozliczeń będzie po prostu refundacja części kosztów szkoleń poniesionych przez przedsiębiorcę, na które opiewała wcześniej podpisana umowa z regionalnym koordynatorem.
  Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo