Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje pierwsze mieszkanie - Fachowiec radzi

Andrzej Janas
Zestaw narzędzi przyda się do jakiejkolwiek naprawy w domu
Zestaw narzędzi przyda się do jakiejkolwiek naprawy w domu FOt. grzegorz jakubowski/polskapresse
Skoro mamy już w domu wiertarkę czas rozejrzeć się za moim ulubionym narzędziem, czyli wkrętarką. Dlaczego ulubioną?

Pamiętam jak jakieś piętnaście lat temu składałem meble kuchenne przywiezione w klepkach a do pomocy miałem tylko szwagra ze śrubokrętem. Szafki oczywiście zostały zmontowane, ale ja miałem pęcherz wielkości dwuzłotówki na prawej ręce, a trzy skaleczone palce na lewej. Szwagier nie wyglądał dużo lepiej.

W ubiegłym roku znów przyszło mi składać meble kuchenne, ale tym razem miałem już wkrętarkę. Szafki zostały zmontowane przez dwa dni i bez żadnych ofiar. Dlatego uważam, że akumulatorowa wiertarka powinna być w każdym domu, bo w każdym jest zawsze mnóstwo śrub do wkręcenia.

Obecnie większość wiertarek posiada możliwość regulowania prędkości oraz kierunku obrotu, dzięki czemu mogą one być również wykorzystywane w pracy jako urządzenia do wkręcania i wykręcania. Są oczywiście wkrętarki zasilane prądem, ale akurat w tym przypadku polecam urządzenie akumulatorowe. Nawet po dość intensywnej pracy wystarczy godzinka, by podładować akumulator i można wrócić do pracy.

Oczywiście do wkręcania niezbędny jest zestaw końcówek, tak zwanych bitów. I tu radziłbym kupić komplet z jak największym rodzajem bitów, bo często zdarza się, szczególnie przy naprawie jakiś urządzeń, że trafimy na wkręt z nietypowym, przepraszam za wyrażenie łbem.

W handlu są też wkrętarko-wiertarki, ale osobiście popieram specjalizację i wolę mieć te dwa urządzenia osobno. Ile trzeba wydać na solidny sprzęt? Myślę, że za około 200 złotych kupimy porządną wkrętarkę.

Niestety, najlepsza nawet wkrętarka nie poradzi sobie w każdej sytuacji. Czasami po prostu musimy wkręcać pod dziwnym kątem, czy w miejscu, gdzie nie wciśniemy urządzenia. Dlatego też w naszej skrzynce na narzędzia powinny znaleźć się dwa zestawy śrubokrętów (poprawnie powinno się mówić wkrętaki), płaskie oraz krzyżykowe. Taki przyzwoity to koszt maksymalnie 50 złotych. Skoro już o zestawach mówimy, to nie wolno zapomnieć o kluczach, bez których nie poradzimy sobie z wkręceniem czy wykręceniem śruby. Osobiście radziłbym mieć pod ręką dwa zestawy, jeden kluczy płaskich i drugi oczkowych. Bardziej wymagający majsterkowicze dorzuciliby jeszcze dwa zestawy: z łamanym oczkiem oraz posiadające mechanizm grzechotkowy, który przyspiesza pracę.

Kolejne niezbędne narzędzia to obcęgi i kombinerki, na pewno też w trakcie prac domowych niezbędny będzie klucz francuski (we Francji zwany angielskim) oraz klucz nastawny zwany popularnie szwedem. Te narzędzia przydadzą się szczególnie przy naprawach urządzeń łazienkowych i kuchennych. Nie wspominaliśmy jeszcze o czymś tak oczywistym jak młotek. Na nasze domowe potrzeby wystarczy taki o wadze do 2 kilogramów. Do tego dorzuciłbym piłę do drewna (fachowo nazywa się ją płatnicą) oraz piłę do metalu.

Generalnie naszą listę można byłoby ciągnąć jeszcze długo, bo nie wspomnieliśmy ani słowem o dłutach, pilnikach i wielu, wielu innych. Ale do tematu wrócimy przy okazji kompletowania narzędzi do naszego pierwszego domu.

[b]Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected][/b

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski