Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tygrysy uratowane przez zoo w Poznaniu: W Poznaniu zostaną dwa z uratowanych tygrysów. Reszta pojedzie do azylu w Hiszpanii

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
31 października spod granicy polsko-białoruskiej w Koroszczynie trafiło do poznańskiego ogrodu zoologicznego siedem tygrysów, dwa kolejne do prywatnego zoo na Pomorzu w Człuchowie. Niestety, poznański ogród nie ma warunków, by zapewnić stały pobyt wszystkim zwierzętom w Poznaniu.
31 października spod granicy polsko-białoruskiej w Koroszczynie trafiło do poznańskiego ogrodu zoologicznego siedem tygrysów, dwa kolejne do prywatnego zoo na Pomorzu w Człuchowie. Niestety, poznański ogród nie ma warunków, by zapewnić stały pobyt wszystkim zwierzętom w Poznaniu. Łukasz Gdak
Dwa z siedmiu tygrysów, które sprowadzono w zeszły czwartek do poznańskiego ogrodu zoologicznego spod polsko-białoruskiej granicy, mają zostać na stałe w Poznaniu. Dla pięciu ośrodek AAP Adwokatów Zwierząt w Hiszpanii już przygotował miejsce. Na razie trzeba jednak poczekać, aż zwierzęta nabiorą sił, a także decyzją lekarzy weterynarii skończy im się okres kwarantanny w Polsce.

31 października spod granicy polsko-białoruskiej w Koroszczynie trafiło do poznańskiego ogrodu zoologicznego siedem tygrysów, dwa kolejne do prywatnego zoo na Pomorzu w Człuchowie. Niestety, poznański ogród nie ma warunków, by zapewnić stały pobyt wszystkim zwierzętom w Poznaniu.

Polecamy: Tygrysy uratowane przez zoo w Poznaniu: Są cenniejsze od złota i kokainy. "Nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami musi się skończyć"

Dlatego docelowo drapieżniki miały trafić do ośrodka AAP Adwokatów Zwierząt (organizacji pozarządowej działającej w kilku europejskich krajach) w Hiszpanii.

Dwa tygrysy zostaną w Poznaniu

Ośrodek przygotował jednak miejsce tylko dla pięciu osobników. Dwa, te najsłabsze, mają więc zostać w Poznaniu. Co się stanie tymi w Człuchowie? Najprawdopodobniej także zostaną na razie w zoo Canpol Odejewski.

O decyzji poinformował zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss.
- Dwa tygrysy zostaną w Poznaniu. W trosce o zapewnienie jak najlepszych warunków dla pozostałych uratowanych tygrysów, prowadzone są działania na rzecz uruchomienia nadzwyczajnych środków w postaci umożliwienia jak najszybszego przewozu części zwierząt na teren innego kraju. Dalszy transport tygrysów jest uzależniony od ich stanu zdrowia i kondycji - napisał na swoim Facebooku.

Dyrektorka zoo Ewa Zgrabczyńska przyznaje jednak, że liczy na jak najszybszy transport zwierząt do Hiszpanii. Podkreśla, że zwierzęta nie mogą podróżować zimą. Ośrodek w Hiszpanii jest już gotowy na ich przyjęcie. Jednak na razie stan zwierząt nie pozwala im na przebycie kolejnej długiej drogi.

Czytaj: Zoo Poznań. Dyrektor Zgrabczyńska: Tygrysy już na granicy były w bardzo złym stanie. Do nas przyjechały prawie zwłoki, zwierzęta umierające

- W Poznaniu nie posiadamy wybiegów dla siedmiu tygrysów, zebraliśmy w tej chwili ok. 1,5 mln zł, co pozwoli na pokrycie kosztów transportu, leczenia oraz remont wybiegu kwarantannowego i zamienienie go w super tygrysiarnie dla dwóch kotów (prace już ruszyły w szalonym tempie, będzie kotom dobrze). Ale duży azyl to 6 mln i kilka miesięcy budowy. Nie możemy pozwolić, by koty czekały tylko w kotnikach, chcemy dać im wszystkim możliwość zabaw, wspinania, rehabilitacji, warunków zbliżonych do naturalnych - tłumaczy Ewa Zgrabczyńska.

Tygrysy wyjadą za 30 dni?

Także we wtorek powiatowy lekarz weterynarii z Poznania zarządził 30-dniową kwarantannę wszystkich drapieżników przybyłych do Poznania. Dopiero po jej zakończeniu zwierzęta będą mogły opuścić Poznań.
Jak tłumaczy w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" zarządzenie kwarantanny wymuszają na nim przepisy.
- To normalna procedura, gdy zwierzęta niewiadomego pochodzenia, o nieznanym statusie epizootycznym trafiają do ogrodu zoologicznego, lub innej jednostki zatwierdzonej - tłumaczy Grzegorz Wegiera, PIW.

Kwarantanną objęte są trzy pomieszczenia w których przebywają tygrysy. Są one wyłączone z możliwości zwiedzania.

Także Bartosz Guss podkreśla, że decyzje co do możliwości translokacji tygrysów muszą zapaść na szczeblu organów Inspekcji Weterynaryjnej w Polsce oraz ich miejsca docelowego.

- Nie znam przepisu, który pozwalałby na kontynuowanie kwarantanny w innym miejscu niż zwierzęta zostały nią objęte. Na razie czekam także na pismo od hiszpańskich władz dotyczące przyjęcia tygrysów z poznańskiego zoo - mówi Wegiera.

Jakie tygrysy zostaną w Poznaniu?

Najprawdopodobniej Aqua, który wciąż boi się ludzi i całe dnie chowa się w kotniku, wychodzi tylko w porach jedzenia, oraz Softi, która gdy przyjechała do poznańskiego nie dawała oznak życia. Dziś dochodzi do siebie.

Uratowane tygrysy mają mnóstwo ran, pozrywane pazury, są na skraju wycieńczenia.

Tygrysy uratowane przez poznańskie zoo żyją, ale trzy są w c...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski