Tylko Unia Swarzędz ma powody do zadowolenia po pierwszej kolejce III ligi piłkarskiej

Radosław Patroniak, Krzysztof Maciejewski
Piłkarze Unii Swarzędz (białe stroje) sezon rozpoczęli od mocnego uderzenia
Piłkarze Unii Swarzędz (białe stroje) sezon rozpoczęli od mocnego uderzenia Fot. Waldemar Wylegalski
Bardzo interesujący przebieg miala sobotnia pierwsza kolejka rzzgrywek kujawsjo-pomorsko-wielkopolskiej piłkarskiej trzeciej ligi. Padło sporo dość zaskakujących rozstrzynięć, co tylko potwierdza, że rywalizacja powinna być bardzo ciekawa.. Na inaugurację piłkarze zaprezentowali niezłą skutecznosć, w dziewięciu spotkaniach zdobywając 27 bramek. Pierwszym liderem zestał beniaminek Start Warlubie. Drużyny z Wielkopolski niestety nie wystartowały najlepiej.

Jak wynikało z przedzsezonowych doniesień, Start WArlubie zmontowal solidny zespół o dużych aspiracjach. W pierwszej kolejce aspiracje te zostały w pelni potwaierdzone, bo beniaminek rozpoczął rywalizację w imponującym stylu, gromiąc przed własną widownią Cuiavią Inowrocław 7:0 i obejmujac prowadzenie w tabeli. Wygrana gospodearzy to może nie niespodzianka, ale jej rozmiary na pewno. Przecież Cuiavia w dwóch poprzednich sezonach należąła do czołowych zespołów tej grupy trzxeciej ligi.
Niestety inauguracyjna kolejka nie była udana dla przedstawicieli naszego regionu. Spośród dziesięciu drużyn z Wielkopolski po komplet punktów sięgnęła tylko Unia Swarzędz, która na włassnym stadionie nie dała żadnych szans Noteciance Pakość odnoszac zdecydowanie zwycięstwo 5:0.- Zależało nam, żeby zaprezentować się jak najlepiej i udanie rozpocząć rozgrywki. Cieszy rezultat i dobra gra. Bardzo ważna była szybko uzyskana pierwsza bramka. Zdobyliśmy pięć bramek, ale nie wykorzystaliśmy wielu dogodnych sytuacji strzeleckich. Wynik mógł być jeszcze wyższy.- stwierdził trener Unii Jakub Ostrowski. Dwa gola uzyskał wprowadzony w drugiej połowie Mateusz Sobkowiak.
Remisami zakończyły się wszystkie spotkania derbowe wielkopolskich trzecioligowców. Sporą niespodziankę sprawił beniaminek Grom Plewiska remisując we Wronkach z typowanym na faworyta grupy Lechem II Poznań. 1:1. Pierwszą bramkę w sezone 2013/2014 w trzeciej lidze kujawsko pomorsko-wielkopolskiej zdobył Michał Jakóbowski, w 49. minucie tego meczu uzyskując prowadzenie dla lechitów. Wyrównał cztery minuty przed końcem Adrian Napierała. Drugi zespól Kolejorza już na inaugurację przekonał się, że w trzeciej lidze wcale nie będzie łatwo.
Inny beniaminek Centra Ostrów Wielkopolski zremisował u siebie z GKS Dopiewo 3:3, a kibice przeżyli mnóstwo emocji i zabaczeli aż sześć goli.. Gospodarze rozpocęli mecz świetnie, gdyż po jesenastu minutach było już 2:0 dla podopiecznych Marka Wojtasika. Dopiewianie nie zamierzali jednak rezygnować z punktowej zdobyczy i potrzebowali tylko kwadransa, by doprowadzić do wyrównania. Beniaminek tuż po przerwie ponownie objął prowadzenie, ale rywale znowu doprowadzili do remisu i spotkanie zakończyło się podziałem punktów. Dwie bramki przyjezdni zdobyli z rzutów karnych, które wykorzustal Krzysztof Kołodziej.
Natomiast żadnej bramki nie doczekali się kibice w Lesznie, gdzie Polonia 1912 bezbramkowo zremisowala z Nielbą Wągrowiec. Remis nie krzywdzi żadnej z drużyn.
Dziwny przebieg miało spotkanie w Kleczewie. Drużyna Sokoła, mimo wyraźnej przewagi, zeszła z murawy pokonana niespodziewanie ulegając Pogoni Mogilno 1:2. Gospodarze dość szybko objęli prowadzenie po golu Arkadiusza Bajerskiego (18 minuta), później mieli jeszcze wiele okazji strzelreckich ale nie potrafili ich wykorzystać, co się srodze zemściło.Zwłaszcza brak koncentracji w ostatnich sekundach obu części gry, gdyż przyjezdni bramki zdobyli w doliczonym czasie zarówno pierwszej jak i drugiej połowy.
Bez punktów wróciły z wyjazdów drużyny Fogo Luboń oraz Polonii Środa Wielkopolska. Lubonianie przegrali w Świeciu z Wdą 0:2, natomiast Polonia ulagła Włocłavii 0:1. Jedynego gpla dla beniaminka z Włoclawka strzelił grający ostatnio w drugiej lidze w barwach Tura Turek Piotr Gląba.
– W letniej przerwie straciliśmy dwóch podstawowych zawodników, Łukasza Kubiaka i Roberta Siejka. Doszli nowi, ale potrzebują czasu na to, by wkomponować się w zespół – tłumaczył trener Fogo, Marcin Drajer.
Poloniści mogli osiągnąć znaczniue korzystniejszy rezultat. Przez większą czsc meczu podopieczni Czesława Owczarka posiadali lekką przewagę, ale rzadko dochodzili do pozycji strzeleckich, w ogóle zbyt rzadko decydowali się na strzały. W 14 minucie Maciej Gendek nie wykorzystał rzutu karnego dla średzian. Gospodarze nastawili się na grę z kontry i okazała się to dobra taktyka. W końcówce po strzale z dalszej odległości Jakuba Fetnera, piłka trafiła w poprzeczkę bramki Polonii.

I kolejka III ligi piłkarskiej:
Lech II Poznań – Grom Plewiska 1:1 (0:0)
Bramki: 1:0 Michał Jakóbowski (49), 1:1 Adrian Napierała (86).
Unia Swarzędz – Notecianka Pakość 5:0 (3:0)
Bramki: 1:0 Mateusz Molewski (10), 2:0 Łukasz Lebioda (22), 3:0 Konrad Zandrowicz (37-karny), 4:0 Mateusz Sobkowiak (78), 5:0 Sobkowiak (90).
Start Warlubie – Cuiavia Inowrocław 7:0 (3:0)
Bramki: 1:0 Przemysław Sulej (30), 2:0 Grzegorz Domżalski (43)., 3:0 Szymon Maziarz (45), 4:0 Adrian Kural (63), 5:0 Sulej (71), 6:0 Dariusz Wójcik (84), 7:0 Kural (87).
Sokół Kleczew – Pogoń Mogilno 1:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Arkadiusz Bajerski (18), 1:1 Krzysztof Szal (45+1), 1:2 Wiktor Mrówczyński (90+2).
Polonia 1912 Leszno – Nielba Wągrowiec 0:0
Elana Toruń – Unia Solec Kujawski 0:1 (0:0)
Bramka 0:1 Dawid Janicki (78).
Centra Ostrów Wielkopolski – GKS Dopiewo3:3 (2:2)
Bramki: 1:0 Tomasz Adamczyk (8), 2:0 Jakub Michalski (11) 2:1 Krzysztof Kołodziej {21-karny), 2:2 Patryk Bordych (26), 3:2 Michalski (48), 3:3 Kołodziej {73-karny).
Wda Świecie – Fogo Luboń 2:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Fabian Chabowski (62}, 2:0 Bartosz Czerwiński (76).
Włocłavia Włocławek – Polonia Środa Wielkopolska 1:0 (0:0)
Bramka: 1:0 Piotr Gląba (51).