Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla emerytów - bez wniosku nic nie dostaną? Podwyżki już od stycznia 2021! Trzeba jednak pamiętać o złożeniu wniosku [21.10.2020]

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Z możliwości przeliczenia emerytur mogą skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (czyli przed 6 marca 2019 r.) występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpili lub wystąpią po tym terminie
Z możliwości przeliczenia emerytur mogą skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (czyli przed 6 marca 2019 r.) występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpili lub wystąpią po tym terminie Pixabay
Dzięki nowym przepisom korzystnym dla emerytów z rocznika 1953, ich emerytury będą wyższe. Urodzeni w 1953 roku będą bowiem mogli uzyskać emeryturę powszechną bez jej pomniejszania o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Według szacunków ZUS, z nowych przepisów skorzysta ponad 80 tys. osób urodzonych w roku 1953. Wśród nich jest blisko 18 tys. osób, które muszą w terminie złożyć wniosek.

Jeśli ktoś pobiera teraz emeryturę powszechną, której podstawa była pomniejszona o kwoty emerytur wcześniejszych, wysokość jego świadczenia będzie przeliczona bez takiego pomniejszenia. Taką możliwość dała nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dzięki której osoby urodzone w 1953 r. będą mogły przejść na emeryturę powszechną bez zastosowania niekonstytucyjnego przepisu, zgodnie z którym odejmowano od podstawy obliczenia emerytury kwoty emerytur pobranych wcześniej.

Czytaj też: Jak dostać ponad 20 tys. emerytury. Sprawdź!

Emerytury rocznika 1953. Komu ZUS przeliczy emerytury z urzędu

Warunkiem jest jednak to, by prawo do emerytury wcześniejszej było ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r. ZUS z urzędu przeliczy emerytury tych osób, nie trzeba więc składać żadnego wniosku.

Jeżeli nowa wysokość świadczenia będzie wyższa od tego pobieranego dotychczas, ZUS wypłaci emerytowi wyrównanie za cały okres pobierania emerytury. Przeliczenie będzie możliwe po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli po 11 stycznia 2021 r.

Zgodnie z ustawą, emeryci z rocznika 1953 otrzymają wyższe emerytury średnio o 202 złotych miesięcznie oraz wyrównanie (różnicę między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) – średnio około 12 tys. zł

Czytaj także: Ile może dorobić emeryt 2020 lub rencista - na co muszą uważać?

Emerytury rocznika 1953. Komu ZUS przeliczy emerytury na wniosek

Z nowych przepisów skorzystać mogą także urodzeni w 1953 roku, którzy nie składali jeszcze wniosku o emeryturę powszechną. Ci wcześniejsi emeryci muszą to teraz zrobić - nie później niż do 11 stycznia 2021 r. ZUS wyliczy im wówczas emeryturę również bez pomniejszeń. Takie obliczenie będzie możliwe, o ile prawo do emerytury wcześniejszej nabyli na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

Emerytury rocznika 1953. Ilu emerytów skorzysta na zmianie przepisów?

ZUS szacuje, że ze zmiany przepisów skorzysta 80,4 tys. osób urodzonych w roku 1953. Wśród nich jest 17,8 tys. osób, które w ciągu 6 miesięcy mogą złożyć wniosek o przyznanie emerytury powszechnej, w tym:

  • kobiety – 15,6 tys.,
  • mężczyźni – 2,2 tys.

Pozostali, czyli 62,6 tys. osób (w tym 60,6 tys. kobiet i 1,9 tys. mężczyzn) będą mieć emeryturę przeliczoną z urzędu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski