Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące szarych słupków pojawiło się w 2020 roku w Poznaniu. Montują je dla bezpieczeństwa, czy też po cichu likwidują miejsca postojowe?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W ubiegłym roku w Poznaniu ustawiono tysiąc szarych słupków. Na ulicy Marcelińskiej słupek zamontowano centralnie na wejściu na zebrę
W ubiegłym roku w Poznaniu ustawiono tysiąc szarych słupków. Na ulicy Marcelińskiej słupek zamontowano centralnie na wejściu na zebrę Łukasz Gdak
Miasto walczy z kierowcami rozjeżdżającymi trawniki, parkującymi samochody na każdym wolnym skrawku, na chodnikach czy przejściach dla pieszych. Orężem w tej walce są słupki. Drogowcy montują je na potęgę. W ubiegłym roku w różnych częściach Poznania pojawiły się tysiące szarych słupków.

– W ramach prac związanych z koniecznością dostosowania parkowania do wymogów prawa w ubiegłym roku zamontowano 3383 sztuki słupków, w tym także te zabezpieczające zieleń – mówi Agata Kaniewska, rzecznik ZDM. – Dodatkowo w ramach nowych inwestycji – budowy drogi rowerowej w ulicy Marcelińskiej oraz remontu ciągu pieszo-jezdnego i przebudowy Jaworowej zamontowano 124 sztuki słupków metalowych i drewnianych.

Te dane nie uwzględniają słupków zamontowanych przez spółkę PIM.

Czytaj też: Poznań: Słupki na pasach nie zatrzymają pieszych, ale samochody już tak. Na Ratajach wbijają przy krawężnikach zapory dla aut

Biorąc pod uwagę, że średni koszt zakupu i montażu słupka wynosi 190 złotych, to rocznie na ten cel z miejskiej kasy wydawane są spore pieniądze. Czy to jest zasadne? – Zależy, jaka była intencja – uważa Wojciech Kręglewski, radny KO, szef komisji transportu i polityki mieszkaniowej. – Czy ta inicjatywa ma uprzykrzyć życie kierowcom, czy – jak twierdzą niektórzy – po cichutku likwiduje się w ten sposób miejsca parkingowe.

Nowa droga rowerowa na Grunwaldzkiej

Zdaniem radnego, stawianie słupków ma sens, gdy w grę wchodzą względy bezpieczeństwa. – Gdy kierowcy parkują zbyt blisko skrzyżowań, przejść dla pieszych co jest niezgodne z przepisami i stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Pieszemu trudno ocenić zza stojących tuż przy przejściu aut, czy może bezpiecznie przejść po pasach, ma ograniczoną widoczność – wskazuje Kręglewski.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Wojciech Chudy, radny KO i wiceprzewodniczący komisji bezpieczeństwa uważa, że najczęściej jedyną możliwością zapewnienia bezpieczeństwa jest montaż słupków. – W przeciwnym razie pojazdy będą parkować na chodnikach – mówi Chudy. – Na ulicach, na których reorganizowany jest ruch, to jedyne rozwiązanie. Czasami jednak nie wiadomo, po co się je montuje. Na Dymka, wzdłuż chodnika przez kilkaset metrów ciągnie się barierka, która niczemu nie służy.

Kręglewski zwraca uwagę na pewien kłopot wiążący się z tą słupkomanią. – Problem jest z szarością słupków. Gdy robi się szarówka, to ten kolor jest niewidoczny. Bliski kontakt z takim słupkiem może skończyć się uszkodzeniem samochodu – twierdzi Kręglewski. – Nie mam zastrzeżeń do szarego, jest neutralny, nie razi w przestrzeni miejskiej.

Chudy chwali szary. – To stonowany kolor. Dobrze, że nie ma pstrokacizny, jest spójna kolorystyka – zaznacza Chudy.

Zobacz też: MPK Poznań: Dziki parking na ul. Wrzoska utrudnia autobusom linii 183 i pasażerom dojazd do szpitali

Obaj radni zgodnie przywołują przykład Kaponiery, na której swego czasu autobusy MPK wjeżdżały w szare słupy trakcyjne aż w końcu ustawiono odblaskowe panele. – Najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na słupkach elementów odblaskowych, które są widoczne dla kierowców i pieszych – uważa Kręglewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski