Tytan Gniezno na piątym miejscu mistrzostw Polski w rugby siedmioosobowym

W Gnieźnie odbył się turniej finałowy 21. mistrzostw Polski seniorów w siódemkach. Szósty z rzędu tytuł mistrzowski w tej olimpijskiej odmianie rugby zdobyła Lechia Gdańsk. Dobrze spisał się zespół Tytana Gniezno, który uplasował się na piątej pozycji.

W turnieju wystartowało 11 drużyn, nie dojechała bowiem do Gniezna Juvenia Kraków. Rugbyści Lechii odnieśli komplet zwycięstw. W fazie grupowej pokonali Legię Warszawa 54:7, Budowlanych Lublin 34:7, Igloo Ruda Śląska 68:0, Husara Bolesławiec 57:0 oraz RK Unisław 49:0, w półfinale zwyciężyli Orkana Sochaczew 26:0, a w finale wygrali z wcześniej również niepokonanym Ogniwem Sopot 36:12 (19:12). Brązowy medal przypadł Orkanowi Sochaczew, który wygrał z Budowlanymi 38:0 (14:0).

Rugbyści Tytana Gniezno rozpoczęli turniej od zwycięstwa z RC Częstochowa 38:5, następnie przegrali z Orkanem 0:28 (0:14), pokonali Arkę Gdynia 38:5 (19:5) oraz ulegli Ogniwu Sopot 7:20 (7:15). Wystarczyło to do trzeciej lokaty w grupie za Ogniwem i Orkanem. W spotkaniu o piąte miejsce gnieźnianie pokonali Husara 24:0 (19:0).

– Zakładaliśmy miejsce w czołowej szóstce i ten cel drużyna zrealizowała. Trzeba pamiętać, że my nie mamy drużyny grającej na co dzień w rugby 15, nie występujemy w ekstralidze rugby, a tylko przez takie zespoły zostaliśmy wyprzedzeni – powiedział Jaromir Dziel, prezes Tytana.

Trenerem i kapitanem Tytana jest Robert Bosiacki, rodowity gnieźnianin, doskonale znany w Poznaniu. reprezentant Polski, zawodnik Posnanii w rugby 15. W turnieju finałowym w barwach Tytana zagrał też inny kluczowy zawodnik poznańskich Muszkieterów Daniel Gdula. Grę w ekstralidze ma za sobą również Tomasz Gruszczyński. Ta trójka miała stanowić o sile Tytana i wielka szkoda, że Gdula, który zresztą z urazem grał już w ostatnich meczach ekstraligi, nie był w stanie dokończyć turnieju.

MVP turnieju finałowego w Gnieźnie wybrany został Mateusz Zajkowski z Lechii Gdańsk.

Medale najlepszym drużynom wręczali prezes Polskiego Związku Rugby Krzysztof Liedel oraz czterej byli znakomici zawodnicy Polonii Poznań: Kazimierz Olejniczak, Marian Marcinkowski, Stanisław Kowalski i Roman Klamycki. Było to nawiązanie do wydarzenia z 15 sierpnia 1980 roku, kiedy Polonia Poznań, z wymienioną czwórką w składzie. w finale Pucharu Polski pokonała w Gnieźnie Skrę Warszawa.

Klasyfikacja końcowa 21. mistrzostw Polski seniorów w siódemkach: 1. Lechia Gdańsk; 2. Ogniwo Sopot; 3. Orkan Sochaczew; 4. Budowlani Lublin; 5. Tytan Gniezno; 6. Husar Bolesławiec; 7. Arka Gdynia; 8. Legia Warszawa; 9. RK Unisław; 10. Igloo Ruda Śląska; 11. RC Częstochowa.