18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tzadik Festival. Dzień 1: Uri Caine zagrał Szpilmana [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Uri Caine zagrał utwory Władysława Szpilmana na Tzadiku
Uri Caine zagrał utwory Władysława Szpilmana na Tzadiku Waldemar Wylegalski
Rozpoczął się Tzadik Poznań Festival. Pierwszego dnia znany pianista Uri Caine zagrał utwory Władysława Szpilamana razem z Ksawerym Wójcińskim i Robertem Raszem.

Koncert odbył się w odwrotnej kolejności, niż pierwotnie planowano. Uri Caine zaczął od wariacji klasycznych utworów, w tym kilku Mozarta, powiązanych ze Szpilmanem - pianistą interpretatorem. Po krótkiej przerwie po pierwszej części koncertu, do Uri Caine’a dołączyli Ksawery Wójciński (kontrabas) i Robert Rasz (perkusja).

CZYTAJ TAKŻE:
Przedpremiera filmu o zespole "Miłość" dzisiaj w Zamku [WIDEO]

- Wydaje mi się, że jest to pianista podwójnie predestynowany do tego, by zagrać materiał Szpilmana. Po pierwsze dlatego, że sam Uri Caine z Polską jest dość blisko związany, nie tylko rodzinnie - w Polsce pierwszy raz był już w 1985 roku. Siedem lat temu, gdy zespół Masada wszedł do dawnego budynku synagogi, to właśnie Uri Caine rozbroił tykającą bombę - Johna Zorna, który powiedział, że to ostatnie miejsce, w którym chciałby zagrać. Uri Caine powiedział wtedy, że to miejsce, tak naznaczone czarną historią, należy odczarować – zapowiedział koncert amerykańskiego pianisty jeden z twórców festiwalu, Tomasz Konwent.

Muzycy zaprezentowali autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana (m.in. „W małym kinie” i „Deszcz”) w aranżacjach Caine'a. To był naprawdę porywający koncert. O ile podczas solowego programu Uri Caine’a odrobinę się nudziłem, to gdy na scenie pojawiło się trio, o żadnej nudzie nie było już mowy.

Z jednej strony był to koncert niezwykle przystępny, melodyjny i relaksujący, z drugiej - pełen improwizacji i ciekawych, poszukujących autorskich pomysłów. Pełen wyczuwalnej przyjemności z grania, czerpanej z napięć między odgrywaniem utworów Szpilmana i wplataniem eksperymentów. Jakość interpretacji podkreślało świetne nagłośnienie – fortepian, kontrabas i perkusja fantastycznie się uzupełniały. Perkusja brzmiała szczególnie wzorowo, krystalicznie czysto i dynamicznie.

Koncertowy materiał znajdzie się na płycie CD, którą jesienią tego roku wyda wspólnie Multikulti Project i Narodowy Instytut Audiowizualny.

O godzinie 19 w Meskalinie wystąpi dzisiaj Disgrained. To nawiązanie do tradycyjnej muzyki żydowskiej poprzez formułę muzyki elektroakustycznej i improwizowanej. Trzech muzyków - Adam Gołębiewski, Patryk Lichota i Piotr Mełech interpretuje i przetwarza wątki muzyki Żydów sefardyjskich, aszkenazyjskich oraz różnych enklaw tej kultury rozproszonej po całym świecie.

O godzinie 21 w Centrum Kultury Zamek wystąpi Mikołaj Trzaska z projektem "Mikołaj Trzaska Mówi Movie". Pięcioosobowy zespół zaprezentuje utwory pochodzące z soundtracków do filmów Smarzowskiego ("Róża", "Drogówka", "Dom zły"), jak i kompozycje, które do filmów się nie zmieściły. Trzaska zaprosił do wspólnego koncertu wybitnych muzyków europejskiej sceny muzyki improwizowanej.

Koncert poprzedzi przedpremierowy seans filmu "Miłość" o godzinie 19 w kinie Pałacowym. Opowiada o historii i reaktywacji grupy Miłość, jednej z najważniejszych polskich grup jazzowych lat 90. Oprócz Trzaski, grali w niej Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Jacek Olter i Maciej Sikała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski