UAM Poznań: Profesor Teresa Rabska znakomicie łączyła...

  UAM Poznań: Profesor Teresa Rabska znakomicie łączyła działalność naukową i społeczną [WSPOMNIENIE]

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Profesor Teresa Rabska była wśród tych, którzy przygotowywali reformę administracji państwowej w Polsce

  Profesor Teresa Rabska była wśród tych, którzy przygotowywali reformę administracji państwowej w Polsce ©Waldemar Wylegalski

  We wtorek w wieku 91 lat zmarła prof. Teresa Rabska, wybitny prawnik i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń prawników polskich, w latach 1984-85 prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza do spraw studenckich.
  Profesor Teresa Rabska była wśród tych, którzy przygotowywali reformę administracji państwowej w Polsce

  Profesor Teresa Rabska była wśród tych, którzy przygotowywali reformę administracji państwowej w Polsce ©Waldemar Wylegalski

  Urodziła się 20 października 1926 roku w Środzie Wielkopolskiej. Po ukończeniu w 1950 studiów na Wydziale Prawa i Administracji UAM kształciła się u prof. Mariana Zimmermanna twórcy poznańskiej szkoły administratywistów. Specjalizowała się w prawie gospodarczym publicznym.

  Była autorką ponad stu publikacji w tym kilkakrotnie wznawianej książki „Prawo administracyjne stosunków gospodarczych”. W latach 1969-1997 kierowała Katedrą Publicznego Prawa Gospodarczego UAM, a w latach 1975-78 była prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Wypromowała ponad siedmiuset magistrów i 10 doktorów. Wykładała m.in. także w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

  Profesor Teresa Rabska brała udział w pracach nad reformami kształtującymi system administracji centralnej i samorządu terytorialnego. W latach 1989-99 zaangażowana była w działalność legislacyjną jako ekspertka Sejmu i Senatu. W latach 1996-1999 była członkinią Rady Służby Cywilnej.

  W roku 1992 pracowała w zespole do spraw reorganizacji administracji publicznej przy Prezesie Rady Ministrów, a w roku 1994 w Radzie do Spraw Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP. W roku 1998 pracowała w Radzie do Spraw Reform Ustrojowych Państwa.

  Dodajmy, że w latach 1979-82 prof. Teresa Rabska była członkinią Rady Naukowej Instytutu Państwa i Prawa PAN, a w latach 1991-1993 Komitetu Nauk Prawnych PAN. W roku 2010 otrzymała tytuł "Honoroego obywatela miasta Poznania".

  Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM prof. Roman Budzinowski tak wspomina zmarłą: Prof. Teresa Rabska była przykładem uczonej, która potrafiła znakomicie połączyć swą bogatą aktywność naukową, także dydaktyczną i organizacyjną, z zaangażowaniem w sprawy publiczne, zarówno w macierzystej uczelni jak i poza nią. Nie można zatem sprowadzać działalności prof. Teresy Rabskiej tylko do roli badacza uprawiającego naukę choć i ona sama w sobie wyróżnia się i może stanowić powód do dumy, ale należy dostrzegać umiejętne wplecenie wysiłku twórczego w całą aktywność zawodową. Charakteryzowało ją bardzo rzetelne podejście do podejmowanych prac i funkcji, a jednocześnie pogoda ducha i życzliwość dla ludzi.

  POLECAMY:
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo