Centrum Zaawansowanych Technologii UAM we współpracy STER Instytut i Ster Sp. z o.o. stworzyło projekt formy wtryskowej oraz wykonało jej konstrukcję. Zdecydowano się na zastąpienie druku 3D klasyczną metodą przetwórczą ze względu na skalę przedsięwzięcia.
- W pierwszej fazie epidemii zaobserwowaliśmy zaangażowanie w drukowanie przyłbic 3D. To bardzo ważna i potrzebna inicjatywa. My chcemy jednak spojrzeć na sprawę szerzej, by wskazać w jaki sposób zaspokoić potrzeby służby zdrowia. Zdecydowaliśmy się na zastąpienie druku 3D klasyczną metodą przetwórczą ze względu na skale przedsięwzięcia – urządzenie może wytwarzać ponad 70 sztuk przyłbic na godzinę. Jest to odpowiednik blisko 150 drukarek 3D pracujących jednocześnie - tłumaczy prof. UAM dr hab. Robert Przekop.
Czytaj również: Koronawirus: Szpitale dostaną przyłbice drukowane przez studentów Politechniki i maseczki od strażaków-ochotników
Produkcja przyłbic odbywa się w Zespole Hal Technologicznych CZT UAM z użyciem wtryskarki ENGEL. Na bieżąco są dostarczane wielkopolskim służbom.
- To bardzo ważne, żebyśmy w dobie zagrożenia epidemicznego dostarczali środki niezbędne do działania służby zdrowia. Przyłbice są na bieżąco bezpłatnie przekazywane do szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej – mówi prof. Przekop.
Warto również dodać, że używane do produkcji tworzywo sztuczne jest krajowej produkcji, a więc proces jest niezależny od dostaw surowców z zagranicy.
ZOBACZ TEŻ:
Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?