UAM w Poznaniu: Dwa wydziały UAM uznane naukową elitą

  UAM w Poznaniu: Dwa wydziały UAM uznane naukową elitą

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prof. Kazimierz Ilski i prof. Bogumiła Kaniewska

  Prof. Kazimierz Ilski i prof. Bogumiła Kaniewska ©Maciej Męczyński, archiwum

  Dwa wydziały UAM ministerstwo zaliczyło do elity polskiej humanistyki. Po odwołaniu otrzymały kategorię "A+". Mają być naszą wizytówką w kraju i za granicą.
  Prof. Kazimierz Ilski i prof. Bogumiła Kaniewska

  Prof. Kazimierz Ilski i prof. Bogumiła Kaniewska ©Maciej Męczyński, archiwum

  Poznańska nauka pnie się w górę. Najwyższe kategorie ministerialne "A+" otrzymały dwa wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydział Historyczny. Choć początkowo ministerstwo wcale nie było skłonne tak wysoko ocenić Poznania.

  Zobacz: Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2014: UAM w Poznaniu trzeci w Polsce!


  Jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oceniło polskie uczelnie po raz pierwszy według nowych zasad. Policzono ilość publikacji, wystąpień na konferencjach, prawo do nadawania tytułów naukowych (szczegóły w ramce), ale przede wszystkim stworzono kategorię "A+" mającą namaścić naukowe elity.

  Wieści dla Poznania nie były jednak optymistyczne. Ministerstwo nie przyznało żadnemu z poznańskich wydziałów najwyższej kategorii. UAM postanowił się odwołać. Ministerstwo po pół roku przyznało się do błędu i podwyższyło oceny.

  - Naszym zdaniem wcześniej ministerstwo interpretowało pewne dane na naszą niekorzyść. W naukach ścisłych wyliczenia są prostsze, ale w przypadku humanistyki to już dużo delikatniejsza sprawa - tłumaczy prof. Jacek Witkoś, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

  W przypadku UAM to, jak liczy się algorytm oceny dla humanistyki, jest szczególnie ważny, ponieważ dwie trzecie wydziałów to właśnie wydziały humanistyczne.

  Sprawdź: Wydział historyczny UAM w Poznaniu rośnie na Morasku [ZDJĘCIA]

  Kategoria "A+" to nowość w parametryzacji polskich uczelni. Została stworzona po to, by wyróżnić te wydziały, które radzą sobie najlepiej i stworzyć elitę, wizytówkę polskiej nauki w kraju i za granicą - mówiła w ubiegłym roku Barbara Kudrycka, ówczesna minister nauki. Początkowo w Polsce kategorię "A+" otrzymało 37 wydziałów i ani jeden z Poznania. W środowisku naukowym zawrzało.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo