UAM w Poznaniu "Uniwersytetem Społecznie Odpowiedzialnym". UAM organizuje cykl spotkań, a wśród gości Adam Bodnar i Draginja Nadaždin

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
UAM będzie gościł działaczkę praw człowieka Draginja Nadaždin oraz Adama Bodnara, którzy poprowadzą wykłady w ramach seminarium "Uniwersytet Społecznie Odpowiedzialny: O roli uczelni wyższych w kształtowaniu postaw prospołecznych"
UAM będzie gościł działaczkę praw człowieka Draginja Nadaždin oraz Adama Bodnara, którzy poprowadzą wykłady w ramach seminarium "Uniwersytet Społecznie Odpowiedzialny: O roli uczelni wyższych w kształtowaniu postaw prospołecznych" Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Wolność akademicka, różnorodność i akceptacja w kontekście szkolnictwa wyższego - to główne tematy, które przyświecają nowemu cyklowi wykładów w ramach seminarium "Uniwersytet Społecznie Odpowiedzialny: O roli uczelni wyższych w kształtowaniu postaw prospołecznych" na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na pierwszy wykład do Collegium Minus UAM przyjedzie, urodzona w Bośni i Hercegowinie, działaczka praw człowieka i była dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadaždin, natomiast kolejny wygłosi prof. Adam Bodnar.

UAM w Poznaniu i idea społecznej odpowiedzialności uczelni

Już 5 lat temu UAM wraz z 22 innymi polskimi uczelniami podpisał Deklarację Społecznej Odpowiedzialności, której głównym celem jest podkreślenie kluczowej roli uczelni jako miejsca tworzenia i przekazywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości, ale i wyrażenie potrzeby pielęgnowania wartości akademickich. Jak słyszymy z UAM, idea społecznej odpowiedzialności uczelni podkreśla też rolę kształtowania społecznych oraz obywatelskich postaw przyszłego pokolenia, które sprzyjają budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości, komunikacji oraz społecznej i kultury pracy. 

Zobacz też: Mocna pozycja kobiet w polskim świecie naukowców i inżynierów.

UAM w Poznaniu z nowym cyklem wykładów

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska wraz z Komisją Senatu UAM ds. Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej organizują serię trzech wykładów w ramach seminarium "Uniwersytet Społecznie Odpowiedzialny: O roli uczelni wyższych w kształtowaniu postaw prospołecznych". Zakończona ona będzie debatą, w której wezmą udział zaproszeni prelegenci oraz specjaliści z UAM.

Jak zaznacza dr Bartosz Hordecki z komisji senackiej, cykl ma służyć animacji debaty dotyczącej społecznej odpowiedzialności szkół wyższych w XXI w., form realizacji ich misji w przywołanym zakresie oraz wartości, które uczelnia społecznie odpowiedzialna powinna promować.

Sprawdź też:

Pierwszy wykład pt. "Świat oparty na wrażliwości: Rola uniwersytetu we wzmacnianiu wrażliwości społecznej i otwartości na Innego" wygłosi działaczka praw człowieka i była dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadaždin w piątek, 21 stycznia o godz. 14 w s. XVII Collegium Minus UAM.

Aby wziąć w nim udział stacjonarnie, należy się wcześniej zarejestrować. Natomiast dla wszystkich chętnych będzie prowadzona transmisja na żywo na kanale UAM na YouTube.

Kolejny wykład - 11 marca wygłosi prof. Adam Bodnar.

O pierwszej prelegentce: 

"Draginja Nadaždin urodziła się w 1975 r. w Mostarze (Bośnia i Hercegowina). Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest również absolwentką Leadership Academy for Poland oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od lat działa w sektorze pozarządowym, w polskich i międzynarodowych organizacjach społecznych. Pracowała m.in. w Polskiej Akcji Humanitarnej i Szkole Liderów, a od 2007 do 2021 r. była dyrektorką polskiej sekcji Amnesty International. W latach 2013-2016 była członkinią Rady Programowej Galerii Narodowej Zachęta. Pełniła również funkcję członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (2015-2020) oraz Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (2019-2020).  

W 2014 roku, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. 15 lipca 2021 r. została odznaczona przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, honorową odznaką "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka"". (UAM)

Zobacz też:

Po raz 21. opublikowany został Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020: na czele Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski (przed rokiem było odwrotnie), na trzecim - Politechnika Warszawska. UAM Znalazł się na piątym miejscu od razu za Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Zobacz ranking według typów uczelni.Przejdź do galerii ----->

Najlepsze uczelnie w Poznaniu 2020. Zobacz ranking uczelni a...

Czytaj też:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie