Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UAM w Poznaniu wspiera "łowców mrozu". Czy padnie rekord -50 st. C w polskich górach?

OPRAC.:
Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Badacze przypuszczają, że odnotują rekord zimna Polski - dotychczasowy wynosi -40,6°C i pochodzi z Żywca z 10 lutego 1929 (wtedy przeszła fala mrozów)
Badacze przypuszczają, że odnotują rekord zimna Polski - dotychczasowy wynosi -40,6°C i pochodzi z Żywca z 10 lutego 1929 (wtedy przeszła fala mrozów) Nadesłane z UAM w Poznaniu
Do -50 st. C może spaść temperatura w mrozowiskach tatrzańskich w masywie Czerwonych Wierchów. Czy to będzie nowy polski biegun zimna? Zbadają to "łowcy mrozów" przy wsparciu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dotychczasowy rekord zimna w kraju wynosi o blisko 10 st. mniej.

"Łowcy mrozu", czyli Arnold Jakubczyk, Kamil Filipowski i Michał Wróbel zbadają, czy faktycznie odkryli nowy polski biegun zimna. Liderem grupy badawczej został dr Bartosz Czernecki z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.

UAM: zbadają nowy polski biegun zimna

W ramach badań zostaną postawione 2 punkty pomiarowe w wytypowanych przez badaczy ekstremalnie zimnych miejscach, a także zostaną przeprowadzone badania terenowe.

- Czerwone Wierchy są absolutnie niezwykłe w skali całych Tatr. Dzięki zjawiskom krasowym mamy tam pokaźne wklęsłe formacje terenu, które są suche (woda odpływa systemem podziemnych szczelin). Zamiast wody nieraz wypełniają się ciężkim lodowatym powietrzem. I to właśnie one stanowią najzimniejsze polskie zakątki. Ich mikroklimat może szokować

- tłumaczą "łowcy mrozu".

UAM: czy padnie rekord -50°C?

Badacze przypuszczają, że odnotują rekord zimna Polski. Dotychczasowy wynosi -40,6°C i pochodzi z Żywca z 10 lutego 1929 (wtedy przeszła wybitna fala mrozów). Teoretycznie zakładają, że w lutym 1929 r. temperatura minimalna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej mogła się zbliżyć do -50°C, zaś w kotłach Czerwonych Wierchów nawet -60°C było wartością realną dla tamtej fali mrozów.

Nowy rok przynosi wiele zmian, także w kwestiach zdrowia. Od 1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi nowa lista leków refundowanych. Niestety, za niektóre leki pacjenci od nowego roku będą musieli zapłacić więcej, a inne zupełnie stracą refundację. Wśród tych drugich znajdują się m.in. leki na astmę. Sprawdź w galerii, które leki, według nowej listy leków refundowanych, zdrożeją najbardziej. Przejdź dalej -->

Te leki tracą refundację od nowego roku. Zobacz, co zdrożeje...

- Powtórka raczej nie wchodzi w grę, bo ocieplenie klimatu postępuje i taką zimę jak 1928/29 nawet trudno sobie dziś wyobrazić. Podsumowując, są bardzo duże szanse na złamanie bariery -40°C i rekord zimna Polski, zaś atak na barierę -50°C jest możliwy np. w razie pojawienia się "bestii ze wschodu"

- zapowiadają badacze.

Działania będą prowadzone za zgodą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Więcej informacji o "łowcach mrozu" można przeczytać na stronie: https://www.facebook.com/biegunzimnapolski.

Czytaj też:

1 stycznia weszły w życie ważne zmiany podatkowe, które wpłyną na pensje pracowników w 2022 roku. Do tego dochodzi podwyżka pensji minimalnej i minimalnej stawki godzinowej na umowie zlecenie. Jakie będą zarobki brutto i netto po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Kto zyska, a kto straci na nowych regulacjach podatkowych? Zobacz kalkulator wynagrodzeń i sprawdź, jaka będzie Twoja pensja netto w 2022 roku --->

Polski Ład: zarobki netto od 1 stycznia 2022. Kto zyska, a k...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski