UAM wśród najlepszych uczelni świata

KS
UAM wśród najlepszych uczelni świata
UAM wśród najlepszych uczelni świata Andrzej Szozda/archiwum
W najnowszym Rankingu Webometrics, wśród 500 najlepszych uczelni znalazło się aż pięć polskich szkół wyższych.

Najlepszy w Polsce okazał się Uniwersytet Jagielloński, który zajął 280. miejsce. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (298. miejsce), Uniwersytet Warszawski (327. miejsce), Politechnika Warszawska (338. miejsce) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (391. miejsce).

CZYTAJ TEŻ:
Sześciolatki z indeksem UAM

- Miejsce wśród 500 najlepszych szkół wyższych jest dla nas powodem do radości, ale także zachętą do pracy, aby w przyszłości Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazł się wyżej w Rankingu Webometrics - mówi prof. dr hab. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

CZYTAJ TEŻ:
Poznań: Prezydent świętuje 400-lecie UAM

Trzy pierwsze miejsca są niezmienne. Najlepszym uniwersytetem na świecie jest Uniwersytet Harvarda. Kolejne miejsca zajęły Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytet Stanforda.
Swiatowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W rankingu nie są analizowane osiągnięcia naukowe.

CZYTAJ TEŻ;
UAM trzeci w rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej

W rankingu najlepszych 100 uczelni z Europy Środkowowschodniej, UAM zajął 12 miejsce. Na siódmy znalazł się Uniwersytet Jagieloński, na ósmym - Akademia Górniczo-Hutnicza (obie uczelnie z Krakowa), na dziewiątym - Uniwersytet Warszawski, na dziesiątym - Politechnika Warszawska.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Witam szanownych państwa.

Jestem po poznańskiej polibudzie. Nie mogę się z wami równać - nie miałem średniej 5.0, stypendium oraz nie było mi dane być na wymianie studenckiej. Tak macie rację...jestem głąbem i nieukiem. To przez takich jak ja moja uczelnia nie znalazła się w tym "prestiżowym" rankingu. Może gdybym nie studiował dziennie mechaniki, a zdecydował się na socjologię, psychologię czy inny humanistyczny "twór" byłoby inaczej.... Może wtedy miałbym otwarty umysł, a każdego kto nie chodzi w okularach, sweterku w karo, uważałbym za gorszego od siebie - osobę rozwiniętą co najmniej o poziom niżej, żeby nie powiedzieć "intelektualnego" buraka. Z pewnością miałbym dyplom obroniony na ocenę bardzo dobrą, bo 4,5 to już obraza dla mgr socjologii. W końcu taki popyt na rynku na socjologów, to każdy dodatkowy atut jest ważny na rozmowie o pracę w McDonaldzie lub w ogonku w pośredniaku. Z pewnością urośniecie w oczach innych, jak się dowiedzą, że UAM jest jedną z 500 najlepszych uczelni - lepiej nie wspominajcie, że jest na 391 miejscu, bo to obciach - jak można było tak nisko upaść ?! To prawie jak ktoś by napluł w twarz lub obraził twoją matkę. Myślę, że za rok będzie lepiej, tylko musi was być więcej na bezrobociu, to skoczycie o kilka oczek wyżej ;)
z
z jednej z WKE
Z materiałów, do których miałem wgląd wynika, że gdyby Senat nie zamienił jednego 'oraz' na 'lub', stypendia otrzymałaby jedynie 1/3 tych, którym je obecnie przyznano. W Ustawie zlikwidowano wymaganie obligatoryjnego zbiegu co najmniej dwóch uprawnień (gdzie średnia miała być wymagana), w efekcie czego każda z kategorii mogłaby (w zależności od rozwiązań regulaminów (tu uczelnie mają autonomię)) samoistnie nadawać uprawnienia - w rozwiązaniu przyjętym na UAM nie ma możliwości uzyskania stypendium za sam sport, pracę naukową lub osiągnięcia na polu sztuki.

A szachistów wielu nie ma, przy czym zawody nie mogą być niszowe - tu musi być co najmniej 'pudło' zawodów rangi akademickich mistrzostw Polski.
z
z jednej z WKE
... znajdziesz powody swojego rozgoryczenia. Rzecz nie w tym, że ktoś ma oprócz średniej inne osiągnięcia (a to jest założenie Ustawy), a w tym, że Ustawodawca ogranicza możliwości uzyskania stypendium do 10% studentów. Wiedz, że są kierunki, gdzie ze średnią 5,0 i z (innymi) osiągnięciami też są studenci, którzy nie uzyskali stypendium.
p
posener
Jak dla mnie, czyli dla absolwenta UAM, jego 391. miejsce jest UPOKARZAJĄCE. To jest poziom Boliwii, Filipin i Maroka.
Załóżmy, że w świecie ze względu na potencjał liczy się ok. 50 państw. Oznacza to, że w klasyfikacji mogło się znaleźć hipotetycznie po 10 wyższych uczelni z tych krajów. Pierwsza polska wyższa uczelnia pojawia się dopiero pod koniec 3. setki, a w "500" znalazło się ich w ogóle TYLKO 5! ŻAŁOSNE DNO.
A 12. miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej oznacza, że możemy być dumni z wyprzedzenia wyższych uczelni z Rumunii, Bułgarii i Albanii. Gratulacje.
Powiedzmy sobie otwarcie - polska nauka w świecie nic nie znaczy, a poziom absolwentów opuszczających mury wyższych uczelni jest kompromitujący. Ale czemu się dziwić, skoro na polskich wyższych uczelniach wykłada się nauki o aniołach i niepokalanych poczęciach (teologia), zaś sposobem walki z rakiem - jak na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - staje się interwencja różdżkarza i instalacja "odpromienników".
G
Gość
To nie jest moje zadanie :) To takie typowe odpowiadać atakiem na zarzut. Przykro mi, nie mam kompetencji ani stanowiska, które umożliwiałoby mi współtworzenie systemu stypendialnego. Chociaż patrząc na to co powstało, to z tymi kompetencjami nie jestem do końca pewien :) Wiem, że komisja nie potrafi się z tego wytłumaczyć. Nie winię tylko i wyłącznie was za tą sytuację. Wiele jestem w stanie zrozumieć, ten kraj nas do tego przyzwyczaja. Mam jedynie ogromny żal, że mając średnią 5.0 jestem gorszy od szachisty, który wygrał jakieś niszowe zawody, mając przy tym 3.0. Pracowałem na to bardzo ciężko, jednak po raz kolejny zwyciężyły brak kompetencji + niesprawiedliwość.

Pzdr
s
studnetka
Znalezienie się w tym rankingu to jest duży sukces polskiej uczelni, nawet jeśli jest to 391 miejsce. Zauważ, że nie wszystkie uczelnie na świecie są brane pod uwagę. Tutaj podanych jest 500 najlepszych uczelni na całym świecie
z
z jednej z WKE
... pracy kilku osób (na ponad 43 tys.), by system stypendialny stworzyć i wdrożyć? WĄTPIĘ!!!
W
Widukind
inna możliwość.
W
Widukind
inna możliwość.
W
Widukind
Trzeba mieć niezwykłe poczucie humoru aby kompromitujące 391 miejsce nazwać sukcesem. Jest też inne możliwość : czy Pani dobrze się czuje , bo ostatnio coś jakby Pani dolegało.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie