Ubezpieczenie na życie - czy warto wykupić i jak je wybrać

Materiał informacyjny Rankomat
Ofert ubezpieczeń na życie jest na rynku bardzo dużo, warto zatem wiedzieć gdzie szukać i na co zwracać uwagę. Kilka prostych wskazówek znacznie ułatwi zakup polisy na życie. Bez względu na to, czy umowa będzie trwała 5 czy 20 lat – musi to być najlepsze, dostępne rozwiązanie.

Można oczywiście wybrać polisę towarzystwa ubezpieczenia, które zna się najlepiej. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Nie zawsze, ponieważ w ten sposób można przeoczyć wiele atrakcyjnych rozwiązań, lepszej ochrony czy tańszych ofert.
Warto porównać oferty, jednak tych znaleźć można w internecie tyle, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są strony internetowe, np. https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej. Tam znaleźć można informacje o poszczególnych produktach, poradniki, a także rankingi ubezpieczeniowe, z których można dowiedzieć się, jak oceniane są konkretne produkty. To zdecydowanie ułatwia decyzje i skraca czas poszukiwań najlepszego modelu ochronnego.

Co brać pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Każda polisa na życie zapewnia podstawową ochronę czyli świadczenie z tytułu zgonu osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że w przypadku zgonu – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie bliskim, którzy zostali wskazani w umowie jako osoby uposażone.

Ubezpieczenie dotyczy określonej kwoty, którą jest suma ubezpieczenia. Można ubezpieczyć się na kwotę 10 000 zł, jak i 500 000 zł. Zakres możliwości jest bardzo duży, jednak należy pamiętać o tym, że wysokość sumy ubezpieczenia wpływa bezpośrednio na wysokość składki miesięcznej.

Przy wyborze ubezpieczenia warto pamiętać, że częstotliwość płacenia składki może być miesięczna, ale też wcale nie musi – można zdecydować się na płatność kwartalną, półroczną lub roczną. Dzięki temu można wybrać opcję, która będzie najmniej obciążać budżet. Przykład? W sytuacji, gdy otrzymuje się premię roczną lub wysoki zwrot z podatku – można wybrać składkę roczną w okresie, kiedy spodziewa się otrzymania większej gotówki. Dzięki temu opłata nie wpływa na codzienny budżet, jak również nie trzeba pamiętać o regularnej płatności.

Jaka ochrona dodatkowa w ubezpieczeniu na życie?

To, jaką wybierze się ochronę dodatkową – jest kwestią dowolną każdego ubezpieczonego. Ponadto – jest to uzależnione od wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ każda firma oferuje inny zakres ochrony. Stąd tak ważne jest porównanie ofert, ponieważ ochrona, na której ubezpieczonemu najbardziej zależy – może oferować inna grupa ubezpieczeniowa.

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają rozszerzenie zakresu ochrony o umowy dotyczące:

  • ochrony na wypadek śmierci w wyniku NW,
  • ochrony na wypadek trwałego inwalidztwa,
  • ochrony na wypadek poważnego zachorowania,
  • ochrony na wypadek operacji,
  • ochrony na wypadek pobytu w szpitalu.

Należy jednak jasno podkreślić, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje inny zakres ochrony. Przykładowo – zakres ochrony nad poważnym zachorowaniem bardzo często obejmuje konkretną listę chorób. Liczba chorób w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, może się różnić.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Warto wiedzieć również od czego zależy cena, jaką przyjdzie każdemu zapłacić za ubezpieczenie. Bardzo często można spotkać się z brakiem konkretnych informacji o składce. Jest to podyktowane tym, że cena tej samej polisy dla każdego może być zupełnie inna.

Na wysokość składki wpływa:

  • suma ubezpieczenia,
  • zakres ochrony,
  • możliwości finansowe,
  • wiek,
  • stan zdrowia.

Przede wszystkim – główną rolę odgrywa wysokość sumy ubezpieczenia. Różnica w składce między sumą 50 000 zł, a 300 000 zł, wydaje się być oczywista. Oczywistym jest, że każdy wybrałby większą sumę ubezpieczenia, by na przyszłość zapewnić sobie maksymalne korzyści, jednak należy dopasować wysokość sumy ubezpieczenia do swoich możliwości finansowych oraz realnych potrzeb.

Liczba wybranych umów dodatkowych również zwiększa koszt ubezpieczenia. Warto więc zastanowić się nad ilością rozszerzeń ochrony i wybrać te, które wydają się być najbardziej potrzebne.

Pamiętać również należy o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia wiek oraz stan zdrowia ubezpieczonego. Za ten sam produkt inną składkę zapłacić może osoba po 20-stce, a osoba, która przekroczyła już 50 rok życia. Bardzo ważny jest również stan zdrowia – zakup polisy wiąże się z wypełnieniem ankiety medycznej, w której nie należy zatajać informacji na temat własnego zdrowia. Przebyte choroby, posiadanie chorób przewlekłych oraz ogólny stan kondycji człowieka, ma duże znaczenie na cenę składki.

Dodaj ogłoszenie