Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy w Poznaniu. Ukraińcy mogą uczyć się za darmo w poznańskich szkołach i przedszkolach. Jak można zapisać dziecko?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Od 24 lutego, kiedy Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę, do poznańskich szkół zapisało się ok. 100 ukraińskich uczniów. Na tę chwilę - tj. 7 marca - w przedszkolach w mieście jest ok. 500 wolnych miejsc, w podstawówkach - prawie 10 tys., a w szkołach średnich - ok. 1,6 tys.
Od 24 lutego, kiedy Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę, do poznańskich szkół zapisało się ok. 100 ukraińskich uczniów. Na tę chwilę - tj. 7 marca - w przedszkolach w mieście jest ok. 500 wolnych miejsc, w podstawówkach - prawie 10 tys., a w szkołach średnich - ok. 1,6 tys. Marzena Bugała/Zdjęcie ilustracyjne
Uciekające przed wojną dzieci w Ukrainie mogą liczyć na kontynuację nauki w Polsce. Młodzi Ukraińcy od 7. do 18. roku życia są przyjmowani do szkół na takich samych zasadach jak Polacy. Najmłodsi również znajdą opiekę w przedszkolach. Do tej pory (od 24 lutego) ok. 100 ukraińskich uczniów dołączyło do poznańskich szkół. Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły i przedszkola w Poznaniu? Podpowiadamy.

Podstawą przyjęcia do danej szkoły jest miejsce zamieszkania w Poznaniu, a także stosowane dokumenty z dotychczasowej ukraińskiej szkoły dziecka (np. świadectwa, czy zaświadczenia). Jednak nieposiadanie ich nie zamyka drogi do kontynuacji nauki. W takim przypadku rodzic musi złożyć oświadczenie, w którym zawrze informację o sumie ukończonych lat nauki dziecka ze wskazaniem placówki, do której ono uczęszczało oraz potwierdzenie przekroczenia granicy po 24 lutego 2022 roku.

Zobacz też: 7-krotny wzrost zainteresowania służbą w WOT

od 12 lat

Ukraińcy w Poznaniu: są wolne miejsca w poznańskich szkołach

Od 24 lutego, kiedy Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę, do poznańskich szkół zapisało się ok. 100 ukraińskich uczniów. Na tę chwilę - tj. 7 marca - w przedszkolach w mieście jest ok. 500 wolnych miejsc, w podstawówkach - prawie 10 tys., a w szkołach średnich - ok. 1,6 tys.

Czytaj więcej:

W szkołach podstawowych uczniowie mogą być przyjęci do tzw. oddziałów przygotowawczych, gdzie mają 9 godzin języka polskiego, ewentualnie trafiają do klas ogólnych (z 5-godzinnym tygodniowym wymiarem języka polskiego) i wtedy dodatkowo mają jeszcze 2 godziny języka polskiego. Uczeń w oddziale przygotowawczym przebywa dopóty, dopóki nauczyciele go uczący nie stwierdzą, że zna on język polski na tyle, że może być włączony do klas ogólnych. Uczniowie w oddziałach przygotowawczych także realizują podstawy programowe. Natomiast ukraińskie przedszkolaki uczą się języka w trakcie zajęć przedszkolnych.

Obecnie w Poznaniu oddziały przygotowawcze funkcjonują w sześciu szkołach podstawowych i stworzone są na poziomie klas 1-3, 4-6 i 7-8. Może się w nich uczyć maksymalnie 15 dzieci, ale - zgodnie z zapowiedzią MEiN - limit ten zostanie zwiększony do 25. Wiesław Banaś, wicedyrektor Wydziału Oświaty UMP, podkreśla, że będzie to lepsze rozwiązanie, niż tworzenie nowych oddziałów ze względu na wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, której mogłoby braknąć.

Sprawdź też:

Ukraińcy w Poznaniu: jak zapisać dziecko do szkoły podstawowej i średniej?

Aby zapisać dziecko do podstawówki, należy na początku wejść na stronę internetową

sip.geopoz.pl/sip/adr/adr_raport

i w wyszukiwarkę wpisać adres, pod którym się aktualnie mieszka w Poznaniu. System pokaże konkretną szkołę, która jest przypisana do wskazanego adresu. Następnie trzeba skontaktować się ze wskazaną placówką - osobiście lub telefonicznie. W przypadku braku wolnych miejsc rodzic w urzędzie miasta uzyska informację o innej placówce, w której dziecko będzie mogło się uczyć. Tam też składa się odpowiedni wniosek, a decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor placówki.

Podobnie sprawa wygląda ze szkołami średnimi. Dyrektor decyduje o przyjęciu nastolatka z Ukrainy na podstawie wniosku, jeśli ma wolne miejsca w szkole.

W przypadku pytań można skontaktować się z Biurem Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44 oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu (Barbara Zatorska - tel. 780 386 050, Marzena Pelcer - tel. 780 386 055, Karolina Adamska - tel. 780 386 020, Katarzyna Bizukojć - tel. 780 386 056, Izabela Liebert-Jędroszkowiak - tel. 780 386 076), ewentualnie pod nr tel. 22 3474708 lub wysłać e-maila: [email protected].

Sprawdź też:

Ukraińcy w Poznaniu: jak zapisać dziecko do przedszkola?

Jeśli chodzi o zapisy maluchów do przedszkola, należy sprawdzić, która placówka ma wolne miejsca. Informację o tym można uzyskać w Biurze Poznań Kontakt lub poprzez Kuratorium Oświaty w Poznaniu (numery telefonów jak wyżej). Następnie należy skontaktować się z danym przedszkolem - telefonicznie lub osobiście. Na miejscu trzeba wypełnić wniosek do dyrektora z prośbą o przyjęcie dziecka.

Poza tym 14 marca rozpoczyna się tradycyjnie rekrutacja do przedszkoli na nowy rok szkolny 2022/2023. Najmłodsi z Ukrainy mogą wziąć w niej udział. Więcej informacji na ten temat można dowiedzieć się w poszczególnych placówkach oraz na stronie internetowej poświęconej poznańskiemu naborowi:

nabor.pcss.pl/poznan/przedszkole/

- ma zostać też uruchomiona wersja w języku ukraińskim.

Ukraińscy uchodźcy przed granicą z Polską

Ukraina - tak wygląda wojna. Poruszające zdjęcia z oblężonyc...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski