Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcijmy razem bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56

Paulina Jęczmionka
10 lat temu 50. rocznicę Poznańskiego czerwca 1956 roku świętowali w stolicy Wielkopolski m.in. prezydenci Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. Władze tych ostatnich jutro znów się pojawią
10 lat temu 50. rocznicę Poznańskiego czerwca 1956 roku świętowali w stolicy Wielkopolski m.in. prezydenci Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. Władze tych ostatnich jutro znów się pojawią Waldemar Wylegalski
Przed nami kulminacyjny dzień obchodów 60. rocznicy poznańskiego zrywu ku wolności. Mimo sporu o apele poległych, władze zachęcają, byśmy wszyscy razem upamiętnili powstańców.

60. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 roku – pierwszego zrywu w obronie „Boga, wolności, prawa i chleba”, który zapoczątkował takie ruchy w całym kraju – jest obchodzona niemal od początku czerwca. Na dziś i jutro przypadają jednak najważniejsze uroczystości. Mimo podziałów, a nawet – sporów, warto w te dni się zjednoczyć i wspólnie uczcić pamięć bohaterów – zarówno tych poległych, jak i wciąż będących wśród nas.

Dziesięć lat temu o okrągłej 50. rocznicy Czerwca 1956 r. mówiła cała Europa. Na obchody przyjechała nie tylko głowa naszego państwa, ale i np. Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier. W specjalnej deklaracji hołd „tym, którzy na poznańskich ulicach oddali życie, zdrowie i wolność w obronie praw człowieka i ludzkiej godności” oddała Rada Europy. Wszyscy podkreślali, że w Poznaniu rozpoczęła się polska droga do wolności. Powiedzmy to razem i dzisiaj. Niech Europa usłyszy wielkopolski głos.

Z takim przesłaniem wystąpił też wojewoda Zbigniew Hoffmann. „Zwracam się do mieszkańców Poznania i Wielkopolski o wspólne upamiętnienie tych, którzy broniąc „Boga, wolności, prawa i chleba” ponieśli największą ofiarę – oddali swoje życie. Wywieśmy biało-czerwone flagi, a o godzinie 11, kiedy rozlegnie się głos syren, zatrzymajmy się i uczcijmy minutą ciszy pamięć o tych wydarzeniach i ich bohaterskich uczestnikach” – nawołuje w swoim apelu.

Wagę uroczystości wskazuje też obecność prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Węgier Jánosa Ádera. Choć kancelaria tego pierwszego nie przedstawiła jeszcze programu wizyty, nieoficjalnie mówi się, że Andrzej Duda pojawi się już podczas odsłonięcia tablicy i rekonstrukcji szturmu na dawny gmach Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Kochanowskiego. Najprawdopodobniej weźmie też udział we mszy św. w kościele oo. Dominikanów i głównej uroczystości na pl. A. Mickiewicza.

Tutaj głos zabierze prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Choć urzędnicy nie zdradzają treści przemówienia, on sam już wcześniej przyznawał „Gazecie Wyborczej”, że odniesie się do sytuacji w kraju pod rządami PiS. Wydaje się to jeszcze bardziej prawdopodobne w związku z zamieszaniem wokół treści apelu poległych. Jaśkowiak sprzeciwił się poleceniu ministra obrony narodowej, by wspominać o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Nie dostając odpowiedzi od Antoniego Macierewicza, zdecydował się na apel cywilny.

Jednocześnie wnioskował do dowódcy Garnizonu Poznań o asystę wojskową. I tu jednak odpowiedzi nie było. W piątek prezydent zrezygnował więc z obecności wojska. Mimo że sprawa dzieli również kombatantów, wszyscy staną na placu Mickiewicza obok siebie. Warto, by i tłum poznaniaków stanął przy ich boku!

Obchody z „Głosem”
Do obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca bardzo aktywnie włącza się również „Głos Wielkopolski”. Już dzisiaj o godzinie 15 w Multikinie 51 przy ul. Królowej Jadwigi rozpocznie się gala podsumowująca ogłoszony przez nas kilka miesięcy temu konkurs „Poznań w 56 sekund”.

Ponadto nasi Czytelnicy wciąż mogą wygrać zaproszenia na jutrzejszy pokaz filmu „Poznań 56” w reżyserii Filipa Bajona. Początek seansu o godzinie 13 w Multikinie 51. Potem odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Żeby móc zdobyć bilet na film wystarczy wysłać sms pod numer 71321 (koszt 1,23 zł z VAT) o treści PRE.imię i nazwisko, adres oraz dokończyć według własnego pomysłu zdanie: Obchody Poznańskiego Czerwca 1956 są dla mnie ważne, bo... Przykładowa odpowiedź wygląda następująco: „PRE.Jan Nowak, Poznań ul. Jasna 1/1, Obchody Poznańskiego Czerwca 1956 są dla mnie ważne, bo moja rodzina brała udział w tym wydarzeniu”. Termin nadsyłania zgłoszeń mija dziś o godzinie 14. Ponadto do jutrzejszego wydania „Głosu” zostanie dołączony specjalny dodatek, prezentujący kilkadziesiąt wyjątkowych zdjęć z 28 czerwca 1956 roku oraz historię tych wydarzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski