Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Marta Danielewicz
Uczczono 97. rocznicę Powstania Wielkopolskiego
Uczczono 97. rocznicę Powstania Wielkopolskiego Adrian Wykrota
Obchody 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego zainaugurował przyjazd Ignacego Paderewskiego. Cześć bohaterom oddali samorządowcy, Wielkopolanie, kibice i biegacze a także Antoni Macierewicz oraz Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

- Warszawa musi poczekać! - zabytkowym parowozem, odświętnie ubrany z Gdańska na Dworzec Letni w Poznaniu przyjechał mistrz Ignacy Jan Paderewski. Czekała na niego stylowa, zabytkowa dorożka, a także tłum poznaniaków, którzy 26 grudnia, tak samo jak 97 lat temu, przyszli powitać mistrza.

Zobacz też: Bieg Powstania Wielkopolskiego na Cytadeli

Inscenizacja przyjazdu wybitnego artysty i polityka, który stał się impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, to już tradycja. Tym samym przedstawienie zainaugurowało obchody 97. rocznicy powstania.

- Co roku aktor Edmund Dudziński wciela się w rolę Ignacego Paderewskiego. Dzięki temu możemy zobrazować wydarzenia, które miały miejsce 26 grudnia 1918 roku - tłumaczy Dominik Górny członek Towarzystwa Hipolita Cegielskiego.

Wśród tych, którzy zebrali się tego dnia na dworcu, nie zabrakło osób, którzy w swoich rodzinach mieli powstańców. - Mój ojciec walczył w Powstaniu Wielkopolskim. Mieszkał wtedy wGostyniu z rodziną. Miał 23 lata. To nasza historia, trzeba ją pielęgnować, mówić o niej i się nią chwalić - opowiada Maria Klementowska, mieszkanka Koła.

Obchody 97. rocznicy Powstania wielkopolskiego:

(Źródło: TVN24/X-News)
Oddali hołd poległym
Główne uroczystości upamiętniające wydarzenia z 27 grudnia 1918 roku miały miejsce w niedzielę. Już z samego rana biegacze uczcili zwycięski zryw, podczas I Biegu Powstania Wielkopolskiego.

Oficjalne obchody rozpoczęły się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. To tam, Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski, marszałek województwa Marek Woźniak i wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski oraz kombatanci złożyli kwiaty na grobie generała Stanisława Taczaka. Następnie poczty sztandarowe i zebrani poznaniacy oddali cześć poległym wpowstaniu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wśród przedstawicieli władz obecny był przedstawiciel rządu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

- Pamięć o tamtych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem, ale i źródłem dumy z ludzi, którzy podjęli nierówną walkę o niepodległość i zwyciężyli- mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, gospodarz uroczystości.

W tłumie powiewały sztandary oraz biało-czerwone flagi. Każdy z uczestników miał przypiętą do piersi rozetę.

Zobacz też: Powstanie Wielkopolskie: Poznań pamięta o powstańcach

Głos w trakcie uroczystości zabrał też Antoni Macierewicz. - Czcimy dziś pamięć tych, którzy wiedzieli, że niepodległość musi kosztować. Nie ma niepodległości za dwa grosze i dwie krople krwi. Tutaj, w Wielkopolsce, w Poznaniu za broń chwycili Polacy, którzy wiedzieli, że nie ma sprawy istotniejszej jak niepodległość własnej ojczyzny, sprawiając, że staliśmy się wielkim państwem, równoprawnym uczestnikiem społeczności europejskiej - mówił Antoni Macierewicz. - Oni wiedzieli, że niepodległość trzeba czcić ponad wszystko, zwyciężyli i przynieśli wolność i zbudowali niepodległe państwo. Dziś ta pamięć przypomina nam, jak budować silne państwo, jak budować silną armię, jak budować silny naród, który nie ugnie się przed obcą przemocą ani przed pouczeniami, co oznacza demokracja i pra-wdziwa wolność.
Poległych powstańców uczczono salwą honorową, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Żołnierze tradycyjnie już skandowali „Chwała bohaterom”.

Na placu Wolności zobaczyć można było wizerunek samolotu historycznego, jednej z maszyn zdobytych przez powstańców w pierwszych dniach stycznia 1919 roku i otrzymać legitymację powstańca.

Nie tylko Poznań świętował
97. rocznicę Powstania Wielkopolskiego świętowano nie tylko w Poznaniu. Także w Szamo-tułach i Nowym Tomyślu mieszkańcy miast i kibice Lecha Poznań uczcili bohaterów zwycięskiego zrywu, odpalając race.

Zobacz też: Powstanie Wielkopolskie: Po raz 97. – chwała bohaterom!

Zanim jednak w samym sercu Szamotuł rozbłysnął czerwony płomień, odbył się tradycyjny marsz ulicami miasta, a w bazylice mniejszej odprawiona została uroczysta msza święta w intencji tych, którzy pod koniec grudnia 1918 roku stanęli do bohaterskiej walki w obronie kraju. W Nowym Tomyślu z okazji rocznicy powstania mieszkańcy mogli oddać krew w specjalnym krwiobusie, który przyjmował chętnych w ramach zorganizowanej już po raz czwarty akcji „Krew za krew”.

WSPÓŁPRACA: Jakub Czekała, Magdalena Prętka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski