Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wyższe zamknięte przez koronawirusa, więc studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obronili prace magisterskie online

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu po raz pierwszy w historii odbyła się obrona prac magisterskich online. Do zdalnego egzaminu przystąpiło czworo studentów anglojęzycznych
Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu po raz pierwszy w historii odbyła się obrona prac magisterskich online. Do zdalnego egzaminu przystąpiło czworo studentów anglojęzycznych Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
W związku z epidemią koronawirusa wszystkie uczelnie wyższe zawiesiły swoją stacjonarną działalność. Z tego względu nie ma także możliwości przeprowadzania tradycyjnych egzaminów. Studenci, zgodnie z zapowiedziami ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego mają jednak możliwość obronienia prac licencjackich, inżynierskich lub magisterskich zdalnie. Do takiej formy egzaminu przystąpili w środę, 15 kwietnia anglojęzyczni studenci Uniwersytetu Przyrodniczego.

15 kwietnia 2020 roku przejdzie do historii Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jako dzień, w którym odbył się po raz pierwszy egzamin magisterski studentów anglojęzycznych w systemie online.

Czytaj także: Uczelnie zamknięte: rok akademicki zostanie wydłużony? Sprawdź, co z sesją letnią, obronami i praktykami studenckimi?

Więcej:

Czterech dyplomantów kierunku environmental engineering and protection: Mbah Jasper Tembeck z Kamerunu, Arlinda Cakaj z Kosowa, Yanchu Chen i Tongxin Wang z Chin przystąpiło do egzaminu za pomocą platformy Zoom. Pierwotny termin obrony ustalony był na 17 marca, ale ze względu na koronawirusa nie udało się zorganizować go w standardowych warunkach.

- Czas mijał, a studenci czekali na wyznaczenie kolejnego terminu i powrót do domu, jak również w międzyczasie poszukiwali pracy, czy wolnego stanowiska na studiach doktoranckich. Do tego potrzebne były jednak ukończone studia magisterskie wraz z uzyskaniem tytułu zawodowego magistra - wyjaśnia Iwona Cieślik, rzecznik prasowy UPP.

Władze uczelni przyznają, że egzaminy przebiegły pomyślnie. Studenci zaprezentowali wyniki swoich prac, odpowiadali na pytania do pracy i pytania egzaminacyjne. Egzamin był zrealizowany zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

- Nie mogliśmy zostawić ich bez możliwości rozwoju kariery zawodowej czy naukowej. Przeprowadziliśmy zatem egzamin online. Procedura egzaminacyjna przebiegała identycznie, jakbyśmy siedzieli na sali obok siebie. Porządku przebiegu obron pilnowała prodziekan ds. studiów dr inż. Anna Szymczak-Graczyk, skrupulatnie na bieżąco wypełniając protokoły egzaminacyjne. W określonych godzinach logowali się dyplomanci, ich promotorzy i recenzenci. Stali członkowie komisji koordynowali przebieg egzaminu z zakresu materiału ze studiów - wyjaśnia prof. UPP dr hab. inż. Klaudia Borowiak, prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UPP.

Czytaj również: Uczelnie wyższe są zamknięte przez koronawirusa. Studenci zaoczni muszą płacić czesne, choć nie wszystkie zajęcia są organizowane online

Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym planowane są kolejne egzaminy w tej formie.

- Będą odbywały się następne obrony prac online. Przygotowują się do tego inne wydziały, będą to także obrony polskojęzyczne - mówi Iwona Cieślik.

Zobacz też:

Rząd znosi kolejne zakazy związane z pandemią koronawirusa. Znamy również kilkuetapowy plan odmrażania polskiej gospodarki.  Sprawdź, co się zmieniło i jak wygląda plan powrotu do normalności w Polsce.Przejdź dalej i sprawdź --->

Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia rząd wprowadził obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych - np. sklepach czy aptekach. Dodatkowo te obostrzenia nie zwalniają z konieczności zachowania odpowiedniego dystansu, czyli minimum 2 metrów.Sporo poznaniaków nie czeka jednak na oficjalne nakazy. Coraz więcej osób zakrywa już usta i nos. Czym? Zobacz w naszej galerii. Przejdź dalej --->Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, maseczka powinna:- być wygodna i szczelnie przylegać do twarzy,- posiadać zauszniki z elastycznej gumy,- składać się z wielu warstw tkaniny,- pozwalać na swobodne oddychanie,- nadawać się do prania i suszenia w pralce bez uszkodzenia lub zmiany kształtu maseczki.

Poznaniacy nie czekają na nakazy rządu i już zakrywają usta ...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski