Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania tegorocznych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty, matury, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego. Dotyczą m.in stosowania środków ochrony osobistej, tego, kto może przyjść na egzamin, czy zachowania dystansu między uczniami i nauczycielami.
Czytaj również: Zakończenie roku szkolnego w 2020 roku: Jak będzie wyglądać rozdanie świadectw? O terminie odbioru świadectwa zadecydują dyrektorzy szkół
Egzamin ósmoklasisty 2020 ze szczególnymi zasadami bezpieczeństwa
Jak zapowiedział resort edukacji - egzaminy w tym roku są przeprowadzane z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Centralna Komisja Egzaminacyjna w piątek, 15 maja opublikowała wytyczne związane z przeprowadzeniem egzaminów.
Egzamin ósmoklasisty 2020: Jak przygotowują się podstawówki w Poznaniu?
Do egzaminu ósmoklasisty 2020 w Szkole Podstawowej nr 17 w Poznaniu ma przystąpić około stu absolwentów. Przygotowano dla nich siedem sal lekcyjnych.
- Będziemy pisali w siedmiu pomieszczeniach. Zwykle ósmoklasiści mieścili się w auli, ale w tym roku ze względu na przestrzeń, która musi być zachowana wygospodarowaliśmy kilka sal. To wiąże się również z zaangażowaniem większej liczby nauczycieli do komisji - zaznacza Alicja Kaliszewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu.
W podstawówce trwają przygotowania do przeprowadzenia egzaminu. Wicedyrektor tłumaczy, że będą musiały zostać zachowane szczególne środki ostrożności związane z przybywaniem uczniów do szkół.
- Przygotowania trwają już dwa tygodnie. Musieliśmy m.in. stworzyć mapki ustawienia stolików w salach. Doszły do nas również informacje, że uczniowie w momencie wejścia do szkoły poza maseczkami powinni mieć także rękawiczki. Po wejściu do budynku muszą odkazić ręce, a na samym egzaminie nie ma konieczności siedzenia w masce. Dyrektor zaleca jednak, by nauczyciele w czasie egzaminu mieli zakryte usta i nos. Nie jest to konieczność, a jedynie rekomendacja, a więc członkowie komisji również będą mogli zdjąć maski na sali. Ponadto absolwenci zostaną podzieleni na grupy tak, by w czasie przybywania do szkoły nie tworzyć tłumu - podkreśla Alicja Kaliszewska.
Czytaj również: Rzecznik praw dziecka apeluje o podniesienie ocen o jeden stopień i promocję wszystkich uczniów do kolejnych klas. Co na to nauczyciele?
W Szkole Podstawowej nr 51 wyznaczono cztery wejścia dla uczniów. Absolwenci przed egzaminem zbiorą się w wyznaczonych miejscach, a następnie wejdą do szkoły grupami.
- Jesteśmy przygotowani do egzaminów. Zastosowaliśmy zasady bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi GIS. Uczniowie będą wchodzili jednym wejściem, a wychodzili innym. W sumie przygotowane są cztery wejścia. Absolwenci przybędą do szkoły wcześniej i będą wchodzili do budynku około trzydziestoosobowymi grupami. Wyznaczone są również miejsca zbiórki przed egzaminem. Na szczęście mamy przed szkołą duży taras, co umożliwi zorganizowanie zbiórki bez tworzenia tłumu - podkreśla Kamila Pona, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.
Zobacz także: Rekrutacja do szkół średnich 2020: Kiedy rozpocznie się nabór na rok szkolny 2020/2021? Sprawdź terminy podane przez MEN
Dyrektor przyznaje również, że nauczyciele będą przebywali na salach w przyłbicach.
- Uczniowie muszą przybyć do szkoły w maskach, ale w czasie egzaminu mogą je zdjąć. Oczywiście jeżeli ktoś będzie wolał mieć zakryte usta oraz nos, to może w masce pozostać. Nauczyciele są wyposażeni w przyłbice i będą w nich przebywali na sali w czasie egzaminu - mówi Kamila Pozna.
Zobacz też:
Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]
Sprawdź też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?