Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i nauczyciele pamiętają o Powstaniu Wielkopolskim

Anna Jarmuż
Uczniowie z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich pod  koniec grudnia świętują zawsze dzień patrona. To jednak nie jedyne działania, w które się angażują
Uczniowie z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich pod koniec grudnia świętują zawsze dzień patrona. To jednak nie jedyne działania, w które się angażują archiwum Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3
Podstawa programowa nie mówi o Powstaniu Wielkopolskim, ale nauczyciele i tak o nim uczą. Uczniowie biorą udział w konkursach, organizują wystawy, angażują w rocznicowe uroczystości.

W nowej podstawie programowej do szkół podstawowych, proponowanej przez rząd PiS, nie pojawia się informacja o Powstaniu Wielkopolskim - zauważyli posłowie opozycji. Wice- przewodnicząca Nowoczesnej, Joanna Schmidt, w liście do MEN zaapelowała o zmiany.

- Mam nadzieję, że brak informacji o Powstaniu Wielkopolskim to wynik pomyłki, która zostanie naprawiona w trakcie prekonsultacji - mówiła Joanna Schmidt na konferencji prasowej w tej sprawie.

Jak zauważyła posłanka, w proponowanych założeniach programowych pojawia się wyłącznie punkt o treści: „przedstawienia procesu wykuwania granic: wersalskie decyzje i powstańczy wysiłek (zachód) - federacyjny dylemat a inkorporacyjny rezultat (wschód)”. Wymóg ten dotyczy uczniów 7 klasy.

Tylko, że obecnie program nauczania historii w gimnazjum też nie zawiera informacji o naszym jedynym zwycięskim powstaniu. Dziś nauka na etapie gimnazjalnym kończy się na I wojnie światowej. O późniejszych wydarzeniach młodzież uczy się dopiero w szkole ponadgimnazjalnej - choć, formalnie, o powstaniu wielkopolskim tylko na lekcjach historii na poziomie rozszerzonym.

I tak mówią o powstaniu

To, że Powstania Wielkopolskiego brakuje w podstawie programowej, nie oznacza, że uczniowie nic na ten temat nie wiedzą. Nauczyciele chętnie mówią im o wielkopolskich powstańcach na lekcjach historii lub godzinach wychowawczych.

- Podstawa programowa daje wiele możliwości - stwierdza Karol Seifert, dyrektor VI LO w Poznaniu, historyk. - Zaczynałem pracę w szkole w 82 r. Wiem, że jeśli nauczyciel chciał mówić uczniom o Powstaniu Wielkopolskim, mógł to robić jeszcze w poprzednim systemie. Teraz też będzie miał taką możliwość.

Powstanie pojawia się często w nazwie placówek. Jak informuje Kuratorium Oświaty w Poznaniu, na terenie Wielkopolski jest około 140 szkół im. Powstańców Wielkopolskich lub Powstania Wielkopolskiego. - Szkoły te realizują program edukacji regionalnej rozwijający wiedzę i zainteresowania uczniów tematyką Powstania - tłumaczy Karolina Adamska z Wydział Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty.

Sama Wielkopolska Kurator Oświaty nakłania uczniów do pogłębiania wiedzy na temat tamtych wydarzeń i udziału w uroczystościach rocznicowych.

- Zachęcam do organizacji w szkołach projektów oraz przedsięwzięć edukacyjnych dotyczących Powstania Wielkopolskiego i szkolnych uroczystości rocznicowych, bo jak powiedział C.K. Norwid - „aby drogę poznać przyszłą - trzeba […] pomnieć skąd się przyszło” - pisze w swoim apelu do szkół Elżbieta Walkowiak.

Lekcje to nie wszystko
Okazuje się jednak, że wielkopolskich uczniów i nauczycieli nie trzeba wcale do tego zachęcać. Młodzież chętnie bierze udział w konkursach na temat Powstania Wielkopolskiego, przygotowuje wystawy, z okazji rocznicy organizuje apele lub włącza się do obchodów, organizowanych przez władze miasta i województwa.

- Od kilku lat realizujemy w szkole projekt edukacyjny „Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie 1918/1919”, w ramach którego przygotowywanych jest szereg wystaw tematycznych i spotkań dotyczących tematyki powstańczej. O tamtych wydarzeniach mówimy uczniom przez cały rok, średnio raz w miesiącu - mówi Katarzyna Sołty- siak, dyrektorka poznańskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich i członek zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W czwartek uczniowie tej szkoły, jak co roku, świętowali uroczyście dzień patrona, a we wtorek wezmą udział w rocznicowych obchodach w Poznaniu.

Spotkają się tam m.in. z uczniami poznańskiego Zespołu Szkół Handlowych.

- W tym roku rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej w forcie VII, w którym znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan. W listopadzie zorganizowaliśmy dwa konkursy, dotyczące Powstania Wielkopolskiego, historyczny i plastyczny, a w ramach godziny wychowawczej uczniowie mogli posłuchać pieśni patriotycznych i obejrzeć prezentacje przygotowane przez nauczycieli - wylicza Jadwiga Gierszewska, wicedyrektorka ZSH.

W lekcjach muzealnych, np. w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, uczestniczą też, co roku, uczniowie VI LO. W tym roku wzięli też udział w konkursie na przygotowanie strony internetowej na temat powstania. Takich działań w szkołach jest dużo więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski