Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "Marcinka" chcą ratować gwarę poznańską i miejskie legendy

Anna Jarmuż
Autorzy projektu ze swoim mentorem - Starym Marychem
Autorzy projektu ze swoim mentorem - Starym Marychem archiwum prywatne
Uczennice poznańskiego "Marcinka" propagują gwarę i miejskie legendy. Wszystko w ramach autorskiego projektu "Blubry poznańskie".

Gwara poznańska wymiera - to pewne. My chcemy ją ratować, a przez to wzmocnić świadomość kulturową Poznańczyków i sprawić, by poczuli oni więzi łączące ich ze swoim miastem - pisze na swojej stronie internetowej młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego.

Pięć uczennic z "Marcinka" zdecydowało się stworzyć projekt społeczny, który pomoże odświeżyć poznańską mowę i miejskie legendy. - Same nie wiemy zbyt wiele o kulturze Poznania, choć mieszkamy w tym mieście. Postanowiłyśmy to zmienić - mówi Marianna Lebioda, uczennica I LO.

Projekt "Blubry poznańskie" jest organizowany w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". To gra zespołowa przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gdzie zadaniem jest zrobienie projektu społecznego o dowolnej tematyce. W #ramach akcji powstała już strona internetowa i profil na face-booku, gdzie można zaczerpnąć informacje na temat Poznania. Odbyło się też pierwsze spotkanie tematyczne, podczas którego uczestnicy czytali wspólnie poznańskie legendy.

- Chcemy zorganizować serię takich spotkań - tłumaczy Marianna Lebioda. - Planujemy wspólne czytanie legend i tekstów w gwarze poznańskiej, a także koncerty młodych zespołów, związanych z Poznaniem - takich jak "Zza winkla" czy "Jazztone Brothers" - wylicza uczennica.

Młodzież pragnie też przybliżyć poznaniakom historię miasta. W tym celu nawiązali współpracę z Muzeum Archeologicznym i Rezerwatem Archeologicznym Genius loci. Akcja jest kierowana do wszystkich poznaniaków - tych młodych i tych trochę starszych.

- Jesteśmy na etapie organizacji pierwszych spotkań. Szukamy też sponsorów - wyjaśnia M. Lebioda. - Mamy nadzieję, że uda nam się zainteresować kulturą naszego miasta jak największą grupę poznaniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski