Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie pomagają zrozumieć osoby niewidome

Anna Jarmuż
Organizatorem kampanii Niewidzialni Niewidomi są uczniowie II LO w Poznaniu. Na jej finał zorganizowali akcji wspólnego pisania listów alfabetem Braille'a
Organizatorem kampanii Niewidzialni Niewidomi są uczniowie II LO w Poznaniu. Na jej finał zorganizowali akcji wspólnego pisania listów alfabetem Braille'a Anna Jarmuż
„Niewidzialni Niewidomi” - to nazwa kampanii społecznej zainicjowanej przez młodzież z II LO w Poznaniu. Jej celem jest burzenie barier komunikacyjnych pomiędzy osobami z dysfunkcją wzroku a tymi, których ten problem nie dotyczy.

Projekt został zrealizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. W ramach konkursu młodzi ludzie wybierają sobie określony problem i szukają jego rozwiązania.

- Zdecydowaliśmy się przybliżyć problemy osób niewidomych - mówi Kamila Stachowiak, jedna z autorów projektu. - Chcemy pokazać innym młodym ludziom, jak te osoby radzą sobie w życiu oraz jak można im pomóc.

Jak tłumaczą koordynatorzy projektu, jego nazwa też nie jest bez znaczenia.

- Na ulicach możemy zobaczyć osobę na wózku albo o kulach. Wielu z nas też miało kiedyś złamaną nogę lub skręconą kostkę, a co za tym idzie problemy z poruszaniem. Osób niewidomych nie widzimy jednak często. One rzadko wychodzą z domu, bo są całkowicie uzależnione od drugiej osoby - tłumaczy Kamila Stachowiak.

Zobacz też:

Uczniowie „Dwójki” zorganizowali w szkołach cykl warsztatów. - Zajęcia polegały nie tylko na dyskusji. Była też część praktyczna - wyjaśnia Julia Orłow- ska, współorganizatorka kampanii. Uczniowie mogli np. przejść się po klasie z zawiązanymi oczami, omijając przygotowane przeszkody. - W ten sposób zobaczyli, jak trudno osobom niewidomym poruszać się w przestrzeni miejskiej - mówi Julia Orłowska. Natomiast w czwartek, w Jeżyckim Centrum Kultury odbyła się akcja „Napisz list widzialny inaczej”. Było to wydarzenie otwarte. Każdy chętny mógł przyjść i spróbować napisać list, alfabetem Braille’a.

- Zawierają one krótkie sentencje, np. „Uśmiechnij się!” lub „Miłego dnia!”. Listy wyślemy teraz wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach - wyjaśnia Julia Orłowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski