Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie promują miejsca pamięci

Mariusz Kurzajczyk
Czworo uczniów z Koźminka i Kalisza zasiądzie w... sejmie. To laureaci ogólnopolskiego konkursu mającego wypromować lokalne miejsca pamięci.

Organizatorami projektu „Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości" jest sejm wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Chodziło o odnalezieniu w swojej okolicy miejsca pamięci ważnego dla lokalnej i narodowej tożsamości, zgromadzeniu informacji na jego temat, zbadaniu funkcjonowania tego miejsca w świadomości społecznej.

Szymon Adamus i Kryspin Brodziński z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku przeprowadzili kilkadziesiąt rozmów, szukali w bibliotece, internecie i w prasie lokalnej, uznając ostatecznie, że w grę wchodzi mogiła z powstania styczniowego w Murowańcu. Podczas wycieczki rowerowej opracowali mapę terenu, a potem przygotowali materiały: plakaty, transparenty, ankiety sondażowe, sprzęt do zdjęć i nagrań, w której przebadane zostały 64 osoby. Na podstawie wyników badań zaplanowali konkretne działania, w których wspierali ich koledzy i koleżanki ze szkoły oraz harcerze. W efekcie odbył się rajd pieszy „Śladami historii” wokół zalewu Murowaniec, podczas którego miała miejsce gawęda na temat walk powstańczych 1863r. i miejsc pamięci narodowej. Na rynku w Koźminku odbyła się akcja happeningowa, mająca promować tradycję, związaną z mogiłą powstańczą wśród mieszkańców. Autorzy napisali artykuł do lokalnej gazety, prowadzili zajęcia z uczniami gimnazjum i szkoły podstawowej oraz przygotowali wystawę. Wystąpili też z wnioskiem do starosty kaliskiego o naniesienie mogiły na mapie trasy rowerowej.

- O naszej inicjatywie na rzecz upowszechniania wiedzy na temat symbolicznej mogiły powstańczej mówi się w Koźminku teraz wiele. Być może przyczynimy się do wzrostu ruchu turystycznego wokół zalewu w Murowańcu – przyznają gimnazjaliści z Koźminka.

Z kolei Agata Przepiórka i Patrycja Szczepaniak z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu są autorkami projektu „Prawo Godne Niegodne”. Inspiracją dla nich był prokurator Bogusław Śliwa, działacz opozycyjny w czasach PRL-u. Wybranym miejscem pamięci stała się poświęcona mu tablica pamiątkowa. Uczennice zauważyły, że tablica pamiątkowa, jak i słynny napis na sądzie „Przywrócić godność prawu” są praktycznie niezauważane przez kaliszan.

- Spotkałyśmy się nawet z opinią, iż napis został namalowany przez wandali – relacjonują.

Konkretne wyniki przyniosła ankieta, w której przepytały na ten temat 200 kaliszan. Wyniki pokazały, że mało wiemy o Bogusławie Śliwie oraz genezie powstania napisu na budynku sądu. Podobny rezultat przyniosła sonda uliczna. Wśród ankietowanych największą niewiedzą wykazywali się rówieśnicy uczennic i dlatego dalszą realizację projektu postanowiły kierować do osób w wieku od 16 – 25 lat. Podsumowaniem projektu „Prawo Godne Niegodne” była prelekcja, podczas której o Bogusławie Śliwie opowiadali dr Marek Kozłowski, mec. Świętosław Fortuna, poseł Jan Mosiński, szef kaliskiej z „Solidarności” Jarosław Wilner oraz prezes Stowarzyszenia KoLiber i Fundacji Inicjatywa dla Opatówka Mateusz Walczak. Wystąpienia zostały umieszczone we internecie.

- Nasze działania przyniosły oczekiwane skutki. Podniosłyśmy świadomość mieszkańców miasta na temat genezy napisu na Sądzie Okręgowym, a co ważniejsze - poszerzyłyśmy wiedzę i upowszechniłyśmy znajomość podstawowych faktów z życia prokuratora Śliwy - co było naszym głównym celem podkreślają uczennice III LO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski